Pozdravljeni!
Leta 2015 smo začeli gradnjo hiše, ki je bila še v istem letu zgrajena do vključno strehe. Zaradi določenih osebnih okoliščin je nadaljnje delo obstalo, sedaj pa nameravamo nadaljevati in čim prej končati.
Zanima me, glede na to, da takrat nismo ne prijavili del niti imenovali nadzornika, kako bo z uporabnim dovoljenjem, ko bo vse končano? Gradbeno dovoljenje je iz leta 2015.
Ali lahko pričakujemo kakšne težave in zaplete pri pridobitvi uporabnega dovoljenja in hišne številke?
Lep pozdrav.
Davor
---
Pozdravljeni,
zanima me, ali se je z 2022 poenostavil postopek pridobitve uporabnega dovoljenja.
Zanima me za dvojček - v vsakem dvojčku sta 2 enoti.
Torej, moje vprašanje: kaj potrebujemo za pridobitev uporabnega dovoljenja in koliko časa traja pridobitev.
Hvala.
---
Spoštovani.
Imam nekaj vprašanj glede uporabnega dovoljenja za enostanovanjsko hišo.
Leta 2010 nam je Jelovica postavila montažno nizkoenergijsko enostanovanjsko hišo, za katero po takratnem gradbenem zakonu ni bilo treba pridobiti uporabnega dovoljenja.
Ali moramo po novem zakonu, ki je stopil v veljavo januarja, obvezno pridobiti uporabno dovoljenje?
Kako lastnik objekta izkaže, da je bila enostanovanjska stavba zgrajena v skladu z gradbenim dovoljenjem? Kaj je treba predložiti? Ali kje obstajajo predloge za vloge?
Lep pozdrav.
Miha
---
Pozdravljeni,
zanima me postopek pridobitve uporabnega dovoljenja za enostanovanjsko hišo, ki je bila zgrajena 1980 leta. Hiša ima hišno številko in je vpisana v register. Tudi biva se v njej od leta izgradnje. Od takrat ni bila adaptirana (razen menjave strešnikov in oken).
Hišo sem podedoval in zanjo posedujem naslednje dokumente:
- lokacijsko dovoljenje (1971)
- gradbeno dovoljenje (1971)
- projektno dokumentacijo (1971).
Investitorja, kakor tudi odgovornih oseb, navedenih v dokumentaciji, ni več med živimi.
Zaradi morebitne prodaje bi rad sedaj pridobil uporabno dovoljenje.
Lep pozdrav.
---
Spoštovani,
naletel sem na prispevek rubrike "vprašajte strokovnjaka" in zelo podobno kot gospa iz prispevka, sem tudi jaz podedoval staro hišo brez nikakršnih dokumentov. Do smrti strica pred nekaj leti je bila hiša pribl. 100 let stalno v uporabi.
Na upravni enoti sem oddal vlogo za izdajo odločbe o domnevi izdanega gradbenega in uporabnega dovoljenja (upam, da sem prav zapisal), vendar so me seznanili s tem, da bom pozvan skupaj z dvema pričama na potrditev stanja hiše.
V prispevku ni nič govora o pričah, ne vem, ali gre za isti postopek, pa tudi priče ne vem kje bom dobil, saj je mnogo teh ljudi že preminilo. Kdo je upravičen kot priča v tem primeru?
Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor!
Igor
Spoštovane bralke in bralci, lepo pozdravljeni.
Danes odgovarjam na venček petih vprašanj v zvezi z uporabnim dovoljenjem za enostanovanjske stavbe.
Davor šele dokončuje hišo, za katero ima pridobljeno gradbeno dovoljenje iz leta 2015, vendar je bila gradnja prekinjena. Takrat niso prijavili gradnje, niti imenovali nadzornika. Sedaj bodo gradnjo dokončali. Davor sprašuje, ali lahko pričakuje kakšne težave in zaplete pri pridobitvi uporabnega dovoljenja in hišne številke?
Spoštovani Davor, leta 2015 je veljal Zakon o graditvi objektov, ki še ni uveljavil instituta, da je potrebno po pravnomočni pridobitvi gradbenega dovoljenja z izkazanim projektom za izvedbo gradnjo vsaj 8 dni pred začetkom del prijaviti na pristojnem upravnem organu. Takratni zakon pa je že določal obveznost imenovanja nadzornika, torej tudi leta 2015, ko ste začeli z gradnjo. Tudi danes boste potrebovali potrditev nadzornika oz. vodje nadzora za pridobitev uporabnega dovoljenja. Predlagam, da sedaj, ko boste gradnjo dokončevali, poiščete nadzornika, da vam pomaga speljati kakovostno izvedbo del, kolikor jih je pač še ostalo. Za pridobitev uporabnega dovoljenja boste potrebovali torej potrditev pooblaščenega strokovnjaka, ki bo podal izjavo, da so ob zaključku gradnje izpolnjene vse bistvene zahteve in je objekt zgrajen skladno z gradbenim dovoljenjem. Za hišno številko boste potrebovali uporabno dovoljenje, ki ga boste lahko pridobili po novem gradbenem zakonu GZ-1.
Naslednjega bralca ali bralko, lastnika ali lastnico ene polovice dvojčka zanima, ali se je z 2022 res poenostavil postopek pridobitve uporabnega dovoljenja. Kaj se potrebuje za pridobitev uporabnega dovoljenja in koliko časa traja pridobitev.
Dvojček pomeni dve enoti enostanovanjske hiše, ki sta običajno na polovici zrcalno staknjeni in predstavljata eno stavbo. Uporabno dovoljenje lahko pridobi vsak lastnik ene polovice, torej ene stanovanjske enote zase.
Z novim gradbenim zakonom se je pridobitev uporabnega dovoljenja za enostanovanjske stavbe res malo poenostavila. Novi zakon GZ-1 določa vsebino zahtevka za uporabno dovoljenje v 80. členu. Za enostanovanjske stavbe se namesto dokazila o zanesljivosti objekta zahtevi za izdajo uporabnega dovoljenja priloži izjava nadzornika in vodje nadzora. Ta izjava izkaže, da so dela dokončana v skladu z izdanim gradbenim dovoljenjem in projektno dokumentacijo za izvedbo gradnje ter da objekt izpolnjuje bistvene zahteve.
V istem členu je opredeljena še ena olajšava za investitorje enostanovanjske stavbe brez dokončanega fasadnega ovoja. Investitor lahko poda zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja, tudi če stavba nima izvedenega oziroma dokončanega ovoja. Za te stavbe se namesto dokazila o zanesljivosti objekta zahtevi za izdajo uporabnega dovoljenja priloži izjava nadzornika in vodje nadzora, da so dela dokončana v skladu z izdanim gradbenim dovoljenjem in projektno dokumentacijo za izvedbo gradnje ter da objekt izpolnjuje bistvene zahteve, razen v delu, ki se nanaša na izvedbo ovoja stavbe. Investitor mora najpozneje v treh letih po izdaji uporabnega dovoljenja ovoj stavbe dokončati, sicer bo plačal kazni za prekršek.
Če pa je bralec zgradil enostanovanjsko hišo na podlagi gradbenega dovoljenja ali z morebitnimi dopustnimi manjšimi odstopanji pred 1. junijem 2018, za tako stavbo ni bil izrečen inšpekcijski ukrep ter je stavba vpisana v kataster nepremičnin, se šteje, da ima taka stavba uporabno dovoljenje po zakonu. Lastnik takega objekta izkaže, da je bila enostanovanjska stavba zgrajena v skladu z gradbenim dovoljenjem in z morebitnimi dopustnimi manjšimi odstopanji z izjavo pooblaščenega strokovnjaka, ki to potrjuje.
Bralec Miha ima prav tako nekaj vprašanj glede uporabnega dovoljenja za enostanovanjsko hišo. Leta 2010 je postavil montažno nizkoenergijsko enostanovanjsko hišo. Miha pravi, da po takratnem gradbenem zakonu naj ne bi bilo treba pridobiti uporabnega dovoljenja. Sprašuje, ali mora po novem zakonu, ki je stopil v veljavo letos, obvezno pridobiti uporabno dovoljenje? Prav tako ga zanima kako lastnik objekta izkaže, da je bila enostanovanjska stavba zgrajena v skladu z gradbenim dovoljenjem? Ali obstajajo za zahtevek uporabnega dovoljenja predloge za vloge?
Bralec Miha bo nekaj odgovorov dobil iz odgovora prejšnjemu bralcu. Če ima hišo zgrajeno skladno z gradbenim dovoljenjem, lahko pa tudi z dopustnimi odstopanji, ki jih določa 79. člen novega gradbenega zakona, lahko uporabno dovoljenje dobi z zahtevkom – obrazcem. Obrazci za različne vloge so sestavni del Pravilnika o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov, ki pa bo po novem GZ-1 prenovljen in je ravno v pripravi. Do izdaje novega Pravilnika se uporabljajo stari obrazci. Pravilnik in obrazci so dostopni na spletu. Lastnik objekta izkaže, da je bil stavba zgrajena skladno z gradbenim dovoljenjem na način, da se pogledajo določbe iz gradbenega zakona, torej zunanji gabariti in ostale značilnosti gradnje ter primerjajo iz napr. iz elaborata vpisa v kataster nepremičnin ali dejanskega stanja stavbe. Predlagamo, da se še pred oddajo zahtevka za uporabno dovoljenje tak pregled opravi skrbno, saj se sicer zlahka lahko zaplete na upravnem organu. Ta bo vlogo prav podrobno pred izdajo uporabnega dovoljenja pregledal in pogosto se zgodi, da zahtevke zavrnejo.
Naslednjega bralca zanima postopek pridobitve uporabnega dovoljenja za enostanovanjsko hišo, zgrajeno1980 in od takrat tudi v uporabi. Stavba je vpisana v kataster nepremičnin, ima hišno številko. V vseh letih so zamenjali okna in streho, drugih adaptacij pa ni bilo. Bralec je s hišo podedoval tudi nekaj dokumentacije, in sicer: lokacijsko in gradbeno dovoljenje ter projektno dokumentacijo, vse iz leta 1971. Tudi tega bralca bomo napotili, da pridobi uporabno dovoljenje po zakonu, saj je enostanovanjska stavba, kot pišem že predhodno v tem članku, zgrajena na podlagi gradbenega dovoljenja ali z morebitnimi dopustnimi manjšimi odstopanji pred 1. junijem 2018. Če obenem za tako stavbo ni bil izrečen inšpekcijski ukrep in ker je taka stavba vpisana v kataster nepremičnin, se šteje, da ima taka stavba uporabno dovoljenje po zakonu. Bralec bo za pridobitev uporabnega dovoljenja izkazal, da je bila enostanovanjska stavba zgrajena v skladu z gradbenim dovoljenjem in z morebitnimi dopustnimi manjšimi odstopanji z izjavo pooblaščenega strokovnjaka, ter skupaj z zahtevkom na obrazcu oddal vlogo za pridobitev uporabnega dovoljenja.
In še zadnji, Igor, je podedoval staro hišo, ki je bila do smrti sorodnika v uporabi že vsaj 100 let. Hiša nima dokumentov. Igor pravi, da je na pristojni upravni enoti oddal vlogo za izdajo odločbe o domnevi izdanega uporabnega dovoljenja po zakonu. Iz upravnega organa so ga pozvali skupaj z dvema pričama na potrditev stanja hiše. Igorja zanima, kje in kdo določa priče? Čeprav določa pridobitev uporabnega dovoljenja gradbeni zakon, se vodi postopek za izdajo po splošnem upravnem postopku in upravni organ lahko po svoji presoji, kadar je v dvomu glede določenih izjav, določi način, kako vlagatelj to izkaže. V vašem primeru vas je pozval, da skupaj z dvema pričama podate izjavo o verodostojnosti svojih trditev, najbrž o starosti same stavbe, kot predvsem, da je bila stavba v uporabi kot enostanovanjska stavba. Priče za izjave kazensko odgovarjajo, zato morajo biti izjave verodostojne. V določenih postopkih so dokazovanja kar naporna in zahtevna, ponavadi pa se lahko določene trditve na upravnem organu potrdijo tudi z drugimi dokumenti (potrdilo o prijavi stalnega prebivališča, gospodinjski list ipd.).
Verjamem in želim vse današnjim bralkam in bralcem, da svoje zahtevke v zvezi s pridobivanjem uporabnih dovoljenj pridobijo s čim manj zapleti!
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.