Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Svetovalnica: Kakšen je postopek gradnje prizidka k obstoječi hiši

Strokovnjakinja odgovarja na vprašanje bralca o gradnji podkletenega prizidka k obstoječi hiši, za katero pa lastniki ne najdejo gradbenega dovoljenja.
Foto: CapturePB/Shutterstock
Foto: CapturePB/Shutterstock
6. 12. 2023 | 10:50
22. 10. 2024 | 20:47
7:35

Pozdravljeni.

Rad bi naredil prizidek k hiši v velikosti 55 m2 etaže in 20 m2 kletnih prostorov. Ne najdemo gradbenega dovoljenja za hišo.

Zanima me, kakšen je postopek gradnje prizidka v velikosti cca 25 m2.

Hvala in lep pozdrav.


Leon

Lepo pozdravljeni,

kako velik prizidek boste naredili k stanovanjski hiši, je odvisno od vaših potreb, seveda ob upoštevanju urbanističnih določil, ki veljajo na vaši parceli, kar določa občinski prostorski načrt v vaši občini. Enkrat zapišete, da želite prizidek velikosti 55 in 20 m2 kletnih prostorov, drugič omenjate 25 m2. Odločiti se boste morali.

Zelo pomembno dejstvo je dokazovanje zakonitosti za vašo obstoječo stanovanjsko stavbo, ki ji želite izvesti prizidavo. V 54. členu gradbenega zakona GZ-1 je namreč določeno, da se gradbeno dovoljenje za izvedbo rekonstrukcije, prizidave ali spremembe namembnosti na obstoječem objektu lahko izda le za objekt, ki ni nelegalen, ali za objekt, ki ima uporabno dovoljenje, odločbo o legalizaciji, odločbo o objektu daljšega obstoja oziroma gre za objekt, zgrajen pred 31. decembrom 1967. Prvi korak, ki ga morate narediti je, da poiščete gradbeno dovoljenje, in tudi če ga najdete, morate preveriti, ali je stavba skladna z njim. Morda je  v okvirih manjših odstopanj iz 79. člena že omenjenega zakona, saj v tem primeru velja, da ni treba pridobiti novega ali spremenjenega gradbenega dovoljenja. V nasprotnem primeru ostane še možnost legalizacije na enega od v gradbenem zakonu določenih načinov. Najpogostejši način je bil vsaj do sedaj pridobitev dovoljenja za objekte daljšega obstoja, ki se tako glede vertikalnih in horizontalnih gabaritov, kakor tudi namembnosti po datumu 1. 1. 2005 niso bistveni spremenili. Vendar pa je ta način postal začasno zadržan, saj je Ustavno sodišče nedavno do dokončne odločitve zadržalo izvrševanje 146. člena Gradbenega zakona, ki ureja postopek pridobitve dovoljenja za objekt daljšega obstoja. Dokler Ustavno sodišče RS vsebinsko ne bo odločilo o zadevi, ne bo mogoče začeti, pa tudi ne končati že začetega upravnega postopka za pridobitev dovoljenja za objekt daljšega obstoja. Hkrati pa v tem času ni mogoče prisilno izvršiti inšpekcijskega ukrepa (rušitev, vzpostavitev prejšnjega stanja itd.) v zvezi z objektom daljšega obstoja, prav tako ne teče rok za prostovoljno izvršitev, če je bil inšpekcijski ukrep že izrečen. Po podatkih upravnih enot je trenutno največji pripad upravnih postopkov prav na področju pridobivanja dovoljenj daljšega obstoja, saj je bil do sedaj to najenostavnejši način za pridobitev dokaza o zakonitosti, saj je tako dovoljenje daljšega obstoja kljub pogojni veljavnosti predstavljalo uporabno dovoljenje. Glede na izkušnje v praksi za številne stavbe v tem času ne bo mogoče izkazati zakonitosti, saj stavb ne bo mogoče legalizirati.


Zato upam, da boste našli gradbeno dovoljenje in celo ugotovili, da je vaša hiša skladna z njim. Potem lahko nadaljujete namero postavitve prizidave k vaši hiši. Če bo prizidava pripojena k vaši hiši kot razširjen del stavbe, se šteje skupaj s hišo to kot manj zahtevni objekt. Zanj je treba pridobiti gradbeno dovoljenje. Postopek za prizidavo, veliko 25 m2, je popolnoma enak kot za prizidavo, veliko 150 m2 ali celo novogradnjo. Potrebovali boste geodetski posnetek obstoječega stanja terena z vrisanimi priključki in posnetim stanjem v radiju 25 m od lokacije vaše gradnje. Idejna zasnova mora že vsebovati preračune vseh urbanističnih faktorjev in ostalih zahtev, ki izvirajo iz prostorskega akta. Izdelavo projektne dokumentacije boste morali poveriti projektantu, ki skladno z gradbenim zakonom izpolnjuje pogoje, da tako dokumentacijo lahko strokovno izdela. Pridobiti bo treba vsa potrebna mnenja, koliko jih bo potrebno, izhaja iz posebnosti lokacije. Pristojna občina bo na zahtevek izdala mnenje o skladnosti s prostorskim aktom, utemeljitev bo prikazana že v načrtu za pridobitev gradbenega dovoljenja (DGD). Projektna dokumentacija mora biti izdelana skladno s Pravilnikom o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov. Država je predpisala za zahtevke in podatke o gradnji posebne obrazce, ki morajo biti enotno izpolnjeni in so sestavni del zahtevka za izdajo gradbenega dovoljenja. Zahtevek boste oddali na pristojni upravni organ za občino, v kateri se nahaja predmet gradnje. Istočasno pa boste oddali zahtevek za izračun komunalnega prispevka na pristojno občino. Upravni organ bo izdal gradbeno dovoljenje, če je predložena projektna dokumentacija za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja izdelana v skladu z omenjenim pravilnikom in sta jo podpisala projektant in vodja projektiranja, ki je bil v času izdelave projektne dokumentacije vpisan v imenik pristojne poklicne zbornice. Prav tako je pogoj, ki ga bo upravni organ preveril, da so k nameravani gradnji pridobljena mnenja. Vlagatelj mora dokazati, da ima pravico graditi ter da je bil predhodno plačan komunalni prispevek. Plačilo le-tega naj bi se po uveljavitvi e-graditve premaknilo v čas pred samim začetkom gradnje, vendar se datum uveljavitve e-graditve ponovno odmika na leto 2025.

Po pridobitvi gradbenega dovoljenja boste morali pridobiti projektno dokumentacijo za izvedbo (PZI), ki bo določila izvedbeni del ter nato pred začetkom gradnje najmanj 8 dni prej prijaviti pričetek gradnje na pristojnem upravnem organu.

Po končani gradnji, pred začetkom uporabe, tudi če gre za prizidavo objekta, morate za prizidani del pridobiti uporabno dovoljenje.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine