Vesela sem bila, ko sem opazovala popolne začetnike, kako navdušeno izbirajo semena, sadike, kako prihajajo k meni po nasvete, željni znanja. In vse, kar si želim, je, da ne bodo nehali vrtnariti, tudi ko bo vse spet po starem. Naj bo teh nekaj napotkov za lažji zagon nove sezone, za pogum. In naj vas spomnim, vrtnarjenje je sprostitev in ne obveznost in garanje!
Vzemite si čas in naredite dober načrt setev in sajenja. Narišite ga v merilu na karirast papir. Pri načrtovanju upoštevajte:
Vse podatke najdete v dobrem vrtnarskem priročniku.
Ko boste enkrat naredili dober načrt, boste naslednja leta posevke samo prestavljali po gredah – kolobarili. Če je to pretrd oreh za vas, se obrnite na strokovnjaka. Vložek za doživljenjski načrt je res zanemarljiv. Kako naredite načrt, preberite tukaj.
Ko imate narejen načrt, pripravite popis vrtnin in seznam potrebnih semen:
V vrtnarskih trgovinah so na voljo setvenice – plastični zabojčki z več celicami. Uporabite tudi tiste, v katerih ste lansko leto kupili sadike, le dobro jih operite. Za setev vrtnin, ki jih moramo kasneje presaditi v večje lončke, kot so denimo paprika, paradižnik, sejemo vsako sorto posebej – več semen skupaj v večji lonček. Pri tem uporabimo vse, kar najdemo doma, cvetlične lončke, lončke od jogurta, skute ...
Za setev kupite namenski substrat – na vreči piše Substrat za setev. To so lahke mešanice: prsti, peska, kokosovih vlaken ali šote, ki zagotavljajo zračnost in dobro odcednost.
Vrtnine se med seboj razlikujejo tako po tem, koliko časa potrebujejo od setve do velikosti sadike, ki je primerna za presajanje, kot tudi po tem, kakšne razmere zahtevajo na prostem. Ene rastejo zelo dolgo, druge hitro, ene lahko presajamo na prosto že marca, aprila, toplotno zahtevnejše pa šele v drugi polovici maja. Od vsega tega je odvisen čas setev v zaprtih prostorih. Če začnemo prezgodaj, so sadike, še preden jih lahko presadimo na prosto, že starikave, pretegnjene, blede. To se velikokrat zgodi pri paradižniku, saj marsikdo prehiteva s setvijo. Čas zanj prihaja šele v sredini marca!
Januarja sejemo por, zeleno in peteršilj
Por, zelena in peteršilj potrebujejo od setve do sadike, primerne za presajanje na prosto, skoraj dva meseca. Ker jih na prosto lahko presajamo že konec marca ali v začetku aprila, je setev v zaščitene prostore konec januarja ravno pravšnja.
Por sejemo v multiplošče s tricentimetrskimi prekati. V vsakega posejemo eno semenko. Do vznika ga imamo v temnem prostoru s temperaturo 15°C. Po vzniku ga prestavimo na svetlo, temperatura pa je lahko samo okoli 10°C. Sadike so primerne za presajanje, ko so debele kot svinčnik.
Zeleno posejemo v zabojčke, ki so do vzklitja v temnem, na temperaturi 26°C. Ko seme vzklije, zadošča temperatura 17°C, prostor pa mora biti svetel. Po razvoju prvega lista rastlinice presadimo v 3 cm široke lončke.
Peteršilj listnih sort sejemo tako, da damo do pet semen v lončke premera 5 cm (ali več semen v večji lonček). Seme prekrijemo z zelo tanko plastjo substrata. Do vznika imamo lončke na toplem (25°C), kasneje temperaturo znižamo in jih prestavimo na svetlo mesto. Pikiranje ni potrebno.
Med rastjo redno zalivamo – najbolje kar s pršilko. Nekaj dni pred presajanjem na grede sadike čez dan prenesemo na prosto, kak dan ali dva pred presajanjem pa jih pustimo zunaj tudi čez noč.