Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Kako preprečimo, da bi božična zvezda omagala pred koncem praznikov

Za tiste, ki si adventne dekoracije doma ne predstavljajo brez ene ali več božičnih zvezd, smo pripravili nekaj nasvetov za izbiro in oskrbo te sobne rastline. Pogosto smo namreč sami krivi, da nam cvetica začne pešati še pred koncem praznikov.
Božična zvezda naj ne bo v pretoplem prostoru.

FOTO: Olga Miltsova/Shutterstock
Božična zvezda naj ne bo v pretoplem prostoru. FOTO: Olga Miltsova/Shutterstock
J. B.
4. 12. 2024 | 07:41
4. 12. 2024 | 07:51
3:23

Ne kupujmo božične zvezde v samopostrežni trgovini

Če od božične zvezde pričakujemo dolgo življenje, jo skrbno izberemo, ponjo pa se odpravimo v vrtni center ali cvetličarno, kjer se imajo rastlinam možnost posvetiti drugače kot v običajni špeceriji. Lončnice tu pogosto niso ustrezno zalite, kar opazimo po izsušenosti substrata, mlahavosti listov ali celo uvelosti cvetov. Ko izbiramo božične zvezde, pazimo, da imajo zdrave in sveže liste, vlažen substrat in čim bolj zaprte cvetove. Te predstavljajo majhni, beli ali rumeni neznatni cvetki na koncu poganjkov, ki jih obdajajo ovršni listi.

Božične zvezde ne kupujmo v samopostrežnici. FOTO: Zuzha/Shutterstock
Božične zvezde ne kupujmo v samopostrežnici. FOTO: Zuzha/Shutterstock

Ne izberemo rastline v miniaturnem lončku

Naj bodo mini zvezdice še tako ljubke – manjši, ko je lonček, bolj se bosta izsuševala tako substrat kot nadzemni del. Če bi radi, da bi se rastlina prilagodila stanovanjskemu prostoru, naj bo lonček čim večji, takšen, ki zadrži nekaj vode, predvsem pa naj bo v sorazmerju z velikostjo nadzemnega dela rastline.

Ne nosimo nezaščitene rože na prostem

Božična zvezda izvira iz Mehike, in ker je toploljubna rastlina, ne prenese prepiha in nizkih temperatur, zlasti ne zunanjih zimskih, zato jo ob nakupu dobro zavijemo, in to z vseh strani, čeprav jo nesemo iz trgovine le do avta. Zavita rastlina seveda ne pomeni, da jo lahko pozimi pustimo nekaj ur v avtu na parkirišču.

Rastlino lahko presadimo v večji lonček. FOTO: Pundapanda/Shutterstock
Rastlino lahko presadimo v večji lonček. FOTO: Pundapanda/Shutterstock

Doma naj ne stoji na polici nad radiatorjem ali pod lestencem

Božično zvezdo postavimo čim dalj od grelnih teles, v hladnejši, a svetel kotiček. Dalj časa bo cvetela in ostala v boljši kondiciji, če bo med cvetenjem na stalnem mestu v prostoru s temperaturo med 18 in 20 stopinj Celzija. Pri nekoliko višjih temperaturah bo cvetela krajši čas. Če je temperatura previsoka, posebej če ima premalo svetlobe in je zrak presuh, začnejo listi rumeneti ter odpadati. Tudi temperature pod 18 stopinj, prepih ter nihanje temperature lahko izzovejo odpadanje listov. Božični zvezdi tudi ne ustreza, če jo postavimo na sredo mize, nad katero visi lestenec, ki ga žarnice segrevajo.

Zastajanje vode škodi

Večja bo zračna vlažnost v prostoru in več dnevne svetlobe bo prestregla božična zvezda, boljše možnosti ima, da bo preživela praznike in morda celo preživela do prihodnje sezone. Božično zvezdo zalijemo dvakrat tedensko, da je substrat vedno vlažen, a ne razmočen. Če bo v podstavku zastajala voda, bodo rastlini kmalu rumeneli in odpadali listi.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine