Veliko zelenih listnatih sobnih rastlin je odlična ideja tako za pisarne kot za dom, saj ugodno vplivajo na naše počutje in zdravje. Zelene sobne rastline izboljšajo zrak, odstranjujejo škodljive snovi iz njega in polnijo prostore s kisikom. Ko izbiramo rastline, se odločimo za takšne z veliko listne površine. Ne bo pa dovolj, da jih le postavimo v prostor, temveč jim moramo zagotoviti dobre razmere in jih pravilno oskrbovati.
Več fotografij v galeriji zgoraj.
Zelene sobne rastline potrebujejo veliko svetlobe, a brez neposrednega sonca. Seveda imamo tiste, ki jim prija, pa tudi tiste, ki zdržijo z manj osvetlitve. Pomembno je, da so posajene v ustrezno velik lonec in kakovosten substrat. Velik lonec in dobra struktura substrata zagotavljata lepo razvit koreninski sistem, kar pomeni stabilnost rastline. To je še zlasti pomembno za velike, košate in razvejane sobnice. Prav tako moramo vzdrževati ustrezno vlago v substratu, da se ne presuši. Velike lončnice potrebujejo veliko hranil za svoj razvoj in vzdrževanje listov. Pri zalivanju je tako, da moramo poznati svoje rastline. Za preverjanje vlage v substratu vtaknemo prst vanj do drugega členka. Če je suh, zalijemo, drugače pa bi morala biti rastlina povsem v redu. Gnojimo vedno z namenskim gnojilom, v katerem je razmerje glavnih hranil prilagojeno zelenim listnatim rastlinam in vsebuje še kakšno mikrohranilo. A ne pozabimo na morske alge in aminokisline, ki spadajo med biostimulante. Te pogosto uporabljamo na domačem vrtu, zlasti zelenjavnem. V zimskem času sobne rastline redno zalivamo z biostimulanti in tako zmanjšamo stres zaradi suhega zraka in pomanjkanja svetlobe. Zelo pomembno je tudi redno brisanje listov. Z vlažno krpo odstranimo prah in omogočimo boljšo osvetlitev lista. Redno jih pršimo s sredstvom za liste, da ostane površina čim dlje čista.
Monstera je rastlina z verjetno najbolj prepoznavnimi listi, ki v nekaj letih iz majhne in ljubke rastline zraste v pravega giganta. Da dobimo pravo rastlino, izberemo Monstero delicioso. Tako bomo imeli orjaške narezane liste, velike do enega metra. Seveda v pravih razmerah. To pa pomeni veliko svetlobe, redno presajanje v večje lonce in vzdrževanje vlage. Ko izbiramo rastlino, si preberemo o njenem izvoru in vzgoji, da bomo vedeli, kaj potrebuje, da bo uspevala. Monsteri moramo zagotoviti dovolj vlage, tako v loncu kot na listih. Kar v praksi pomeni redno pršenje s postano vodo ali, še bolje, deževnico. Sčasoma bomo morali tudi odstraniti kakšno od številnih zračnih korenin in usmerjati njeno rast. Tako kot v naravi bo tudi pri nas doma ali v pisarni potrebovala dobro in močno oporo.
Tako dracena kot juka sta zelo trpežni rastlini, ki pa imata vztrajno rast. Hitro zrasteta v višino, zato se v nekaj letih zgodi, da imamo visoko deblo z le nekaj listi na vrhu. Zaradi take oblike rastlino skrajšamo, in sicer tako, da deblo odrežemo na želeni višini. Ostane deblo brez listov, a bodo kmalu ob robovih začeli odganjati novi, mladi poganjki. Ker je to precej intenziven poseg, je nujno, da pred rezjo in po njej dodajamo rastlini biostimulante v obliki morskih alg in aminokislin. Odrezane vrhnje dele rastlin lahko preprosto damo v kozarec z vodo in počakamo, da odženejo korenine. Ko se pojavijo mlade koreninice, rastlino posadimo v kakovosten substrat za sobne listnate lončnice. Na enak način poskrbimo za juko. Vzgojimo lahko zelo lepo in visoko rastlino, ki ima liste na deblih različnih višin.
Rastline, ki potrebujejo ali prenašajo več vode in redno zalivanje, so dobra izbira za ljudi, ki redno zalivajo, ali za pisarne, v katerih ljudje zlivajo ostanke vode v kozarcih ob koncu dneva. Seveda pretiravati ne gre, saj tudi spatifil lahko utopimo. Ob pravilni oskrbi in rednem presajanju v ustrezno velik lonec vzgojimo rastlino, ki je lepo široka in košata. Občasno nas tudi preseneti z belimi cvetovi. Spatifil ima rad veliko svetlobe in hitro opazimo, kako se listi sukajo proti svetlobi, zato rastlino redno obračamo, da je rast enakomerna.