Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Kako do domačega jabolčnega kisa

Osnova dobrega jabolčnega kisa so zdrava in dozorela jabolka. Vode pri pripravi ne dodajamo. Če želimo, da bo nastajanje kisa potekalo brez motenj, ki kvarijo njegovo kakovost, moramo upoštevati navodila o postopku, priporočljivi posodi, temperaturi in dodatkih.
Foto: Africa Studio/Shutterstock
Foto: Africa Studio/Shutterstock
11. 10. 2024 | 13:34
13. 11. 2024 | 10:49
3:55

Postopek poteka v dveh fazah. Prva je alkoholno vrenje, med katerim se sladkor v jabolčni kaši ali jabolčnem soku spremeni v alkohol. Poteka ob prisotnosti gliv kvasovk. Drugo fazo predstavlja kisanje, v katerem je alkohol hrana za ocetnokislinske bakterije. Pomemben je tudi pretok tekočine do čistega po vsaki fazi. 

PREBERITE ŠE: ČE NA VAŠEM VRTU RASTEJO CITRUSI, JIH MORATE TAKO PRIPRAVITI NA ZIMO

Kaj potrebujemo

Surovina so zdrava zrela jabolka sort, ki dozorijo od septembra naprej. Primerna niso jabolka, ki so zaradi črvivosti sama padla z drevesa, niti nagniti ali zaradi gnitja obrezani sadeži. V kmetijski trgovini kupimo dodatek gliv kvasovk za alkoholno vrenje.

Potrebujemo drobilnik sadja (za kašo), stiskalnico za sok, posodo za alkoholno vrenje ali posodo s pokrovom, na katerega pritrdimo vrelno veho - nastavek, skozi katerega izhaja ogljikov dioksid. Za kisanje potrebujemo posodo s širokim vratom, čez katerega prevežemo gazo. Za pretok potrebujemo čisto gumijasto cevko.

Alkoholno vrenje

  • Idealna temperatura: od 15 do 20 °C.
  • Jabolčni kaši ali svežemu soku, ki jima izmerimo prostornino, v posodi dodamo glive kvasovke po navodilu za uporabo. Brez dodatka kvasovk je pri vrenju več možnosti napak.
  • Pomembna je zaprta posoda, saj proces poteka brez prisotnost kisika (pokrov z vrelno veho za izhajanje ogljikovega dioksida). Prostor redno zračimo.
  • Potreben čas: z dodatkom kvasovk se bo alkoholno vrenje pri pribl. 20 °C zaključilo v dveh do treh tednih. Konča se, ko tekočina ne brbota več.

 

Prvi pretok

Dan ali dva po koncu alkoholnega vrenja jabolčno vino iz prvotne posode pretočimo v posodo s širokim vratom, in sicer s cevko, iz katere na začetku potegnemo zrak. Nova posoda naj stoji nižje od prve. Pazimo, da s cevko ne skalimo usedlin na dnu prve posode. Kalno tekočino z dna zavržemo..

Najbolje je za alkoholno vrenje pripraviti jabolčni sok, za kar potrebujemo mlin za sadje in prešo. Foto: Beekeepx/Shutterstock Foto:
Najbolje je za alkoholno vrenje pripraviti jabolčni sok, za kar potrebujemo mlin za sadje in prešo. Foto: Beekeepx/Shutterstock Foto:

Kisanje

  • Idealna temperatura: od 27 do 30 °C.
  • Za kisanje jabolčnega vina je potreben kisik, zato široko grlo posode (plastika, primerna za živila, steklo ali nerjavno jeklo) prekrijemo s fino gazo.
  • Jabolčnemu vinu dodamo nekaj lanskega domačega jabolčnega kisa. S tem dosežemo hitrejše kisanje, manj je možnost za napake. 
  • Čas kisanja: Z dodatkom starega kisa bo proces trajal od dva do tri tedne, brez tega se lahko kisanje zavleče do dva meseca. Kisanje prekinemo, ko se nam zdi kis dovolj močan in dober.

PREBERITE ŠE: TO JE RAZLOG, ZAKAJ JESENI NE BI SMELI GRABITI ODPADLEGA LISTJA

Drugi pretok in spravilo

Kis s cevko, enako kot prvič, pretočimo v posodo (steklo, plastika, nerjavno jeklo), v kateri ga bomo hranili. Pri tem pazimo, da ne zajemamo usedlin, v njih so namreč neželeni mikroorganizmi, ki bi kis kvarili. Posodo nepredušno zapremo ali zamašimo in shranimo.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Domače jušne kocke, ki prekašajo industrijske

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine