Postopek poteka v dveh fazah. Prva je alkoholno vrenje, med katerim se sladkor v jabolčni kaši ali jabolčnem soku spremeni v alkohol. Poteka ob prisotnosti gliv kvasovk. Drugo fazo predstavlja kisanje, v katerem je alkohol hrana za ocetnokislinske bakterije. Pomemben je tudi pretok tekočine do čistega po vsaki fazi.
PREBERITE ŠE: ČE NA VAŠEM VRTU RASTEJO CITRUSI, JIH MORATE TAKO PRIPRAVITI NA ZIMO
Surovina so zdrava zrela jabolka sort, ki dozorijo od septembra naprej. Primerna niso jabolka, ki so zaradi črvivosti sama padla z drevesa, niti nagniti ali zaradi gnitja obrezani sadeži. V kmetijski trgovini kupimo dodatek gliv kvasovk za alkoholno vrenje.
Potrebujemo drobilnik sadja (za kašo), stiskalnico za sok, posodo za alkoholno vrenje ali posodo s pokrovom, na katerega pritrdimo vrelno veho - nastavek, skozi katerega izhaja ogljikov dioksid. Za kisanje potrebujemo posodo s širokim vratom, čez katerega prevežemo gazo. Za pretok potrebujemo čisto gumijasto cevko.
Dan ali dva po koncu alkoholnega vrenja jabolčno vino iz prvotne posode pretočimo v posodo s širokim vratom, in sicer s cevko, iz katere na začetku potegnemo zrak. Nova posoda naj stoji nižje od prve. Pazimo, da s cevko ne skalimo usedlin na dnu prve posode. Kalno tekočino z dna zavržemo..
PREBERITE ŠE: TO JE RAZLOG, ZAKAJ JESENI NE BI SMELI GRABITI ODPADLEGA LISTJA
Kis s cevko, enako kot prvič, pretočimo v posodo (steklo, plastika, nerjavno jeklo), v kateri ga bomo hranili. Pri tem pazimo, da ne zajemamo usedlin, v njih so namreč neželeni mikroorganizmi, ki bi kis kvarili. Posodo nepredušno zapremo ali zamašimo in shranimo.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Domače jušne kocke, ki prekašajo industrijske