V domačih vrtovih ponavadi gojimo nekaj rastlin kivija (aktinidije), posajenih v špalirju, na latniku ali na pergoli. Večina sort kivija je enospolnih - pri njih rodijo ženske rastline, ki potrebujejo v bližini za opraševanje moško rastlino. Obstajajo pa tudi sorte, pri katerih so ženski in moški cvetovi na isti rastlini.
V videu prikazujemo zimsko oz. zgodnjespomladansko rez odraslih ženskih rastlin, več o razporeditvi in rezi moških rastlin si lahko preberete v okvirčku. Vzgojno rez kivija v prvih 4 do 6 letih po sajenju predstavljamo v prispevku Sajenje in vzgojna rez kivija.
Priporočljivo je, da na tri rodne, ženske rastline posadimo eno moško, ki bo služila za opraševaje. Lahko je posajena 10 do 20 metrov od ženskih rastlin, da nam v nasadu ne bi jemala prostora. Zadostuje tudi moška rastlina v sosedovem vrtu, četudi je oddaljena npr. 30 metrov. Moško rastlino obrežemo podobno kot žensko, vendar šele takrat, ko odcveti.
Da rez pravilno opravimo, moramo vedeti, da predstavljajo pri kiviju rodni les lanski poganjki, ki izraščajo iz predlanskega lesa. Kivi namreč požene kratke mladike, na katerih se odprejo cvetovi, iz poganjka, ki je zrasel lani, ta pa mora obvezno rasti iz leto starejšega, tj. dvoletnega lesa. Če zraste iz starega lesa, ni roden. Lahko ga do osnove izrežemo, če na tem delu debla potrebujemo novo rodno mesto, pa ga odrežemo na čep.
Podobno kot kivi režemo vinsko trto, saj imata vrsti enake zakonitosti rasti in rodnosti.
Ob deblu ali ogrodnem lesu kivija imamo v enakomernih razdaljah (40 do 50 cm) razporejena rodna mesta, ki smo jih na rastlini postopoma vzgajali v prvih letih po sajenju. Ob zimski rezi smo na njih pozorni predvsem na lanski in predlanski les.
Na vsakem rodnem mestu, iz katerega je v pretekli sezoni zraslo več poganjkov, pustimo ob zimski rezi en lanski poganjek za rodnost in enega za rezervni les. Oba morata izraščati iz predlanskega lesa, tj. poganjka, ki smo ga na čep odrezali lani. Lanski poganjek, ki je bliže deblu, izberemo za rezervni les (čep): odrežemo ga na 8 do 10 cm, tako da ohranimo dve ali tri očesa. Iz njega bodo letos zrasli novi poganjki, ki jih bomo potrebovali prihodnje leto. Drugi izbrani lanski poganjek odrežemo tako, da na njem ostane od 10 do 15 očes. Na njem se bodo letos razvili cvetov in pozneje plodovi.
Kaj še izrežemo
Na vsakem rodnem mestu torej izrežemo vse razen poganjka za rodnost in čepa za rezervni les. Izrežemo tudi vse poganjke, ki ob deblu izraščajo neposredno iz zemlje, pri čemer gremo s škarjami čim globlje v tla. Po enega ohranimo le v primeru, da bi radi staro deblo v prihodnjih letih nadomestili z novim.
Ko rez opravimo na vseh rodnih mestih, moramo prikrajšane rodne poganjke upogniti v vodoravno lego. To lahko opravimo šele sredi marca, ko postane les zaradi pretakanja sokov prožnejši. To laže storimo, če poganjek nekoliko zasukamo. Ob žičnato oporo ga privežemo z zaščiteno sadjarsko žičko. Tako pri rezi kot upogibanju poganjkov smo pozorni, da na ohranjenih poganjkih ne poškodujemo prebujajočih se očes.
Ker se kivi med vegetacijo bujno obrašča, poganjke obrežemo tudi dvakrat ali trikrat med letom. Ko dosežejo dolžino 150 cm, jih prikrajšamo na 120 cm. Pazimo, da pri delu ne poškodujemo cvetov ali plodičev.