Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Setveni koledar

Setveni koledar – junij 2019

V biodinamičnem setvenem koledarju Marije Thun so podatki o primernem času za delo z rastlinami na voljo za vsak dan posebej. Interaktivni setveni koledar spremljata splošna in agrometeorološka vremenska napoved prav za tisto območje Slovenije, kjer imate vrt. V tabelarnem pregledu po vrtninah lahko s klikom izberete pot do napotkov za oskrbo, čas opravil, dobre in slabe sosede za želeno vrtnino izmed 36 na seznamu. V nadaljevanju povzemamo najpomembnejša aktualna vrtna opravila za junij.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
10. 6. 2019 | 13:28
22. 10. 2024 | 07:05
6:20

Medtem ko nas kljub zmešanim majskim temperaturam in obilni mokroti z okrasnih gredic pozdravljajo bohotne perunike in so tudi vrtnice v razcvetu, nekateri deli vrta ne kažejo junijske podobe. Ne gre samo za paradižnik in druge plodovke, s katerih sajenjem smo upravičeno odlašali če se nam s prihodom junija v običajnih letih dozdeva, da nam vrtnine rastejo kar pred očmi, so letos v zaostanku vse po vrsti. Najbolj se jim pozna pomanjkanje sonca, enako kot domačim jagodam in češnjam. Prva polovica junija je tradicionalno veljala tudi za čas potonik, in če so zadnja leta močno prehitevale, se na cvetenje letos pripravimo v prihodnjih dneh. Če jim še nismo pripravili opore, naredimo to ta hip, en naliv bo dovolj, da se bodo v razcvetu polegle po tleh.

Zelenjavni vrt

Čeprav v zelenjavnem vrtu še ni bilo bujnih pridelkov in smo z marsikatero setvijo ali sajenjem sadik odlašali tudi sami, ni nič zamujeno. Še nekaj časa imamo za setev stročjega fižola, sajenje kapusnic, pora, celo sajenje paradižnika, le pri solatah se s spomladanskih sort preusmerimo na poletne (unicum, dalmatinsko ledenko, great lakes, romansko solato in gentilino). Junija že lahko sejemo endivijo in različne sorte radiča. Seveda z vsem naštetim počakamo, dokler je zemlja težka in mokra, po njej ne hodimo in ne šarimo z orodjem! Čas lahko prehitimo edino tako, da npr. kupčke fižola posejemo v lončke in jih pozneje presadimo na gredice. 

Še lahko sejemo rdečo peso, korenček za poznejši pridelek pa kumare in bučke. Če bi radi por pobirali še jeseni, je zdaj zadnji čas, da posadimo sadike. 

Junija začnemo sejati in saditi vrtnine, ki jih bomo pobirali jeseni: brstični in listnati ohrovt, črno redkev, repo za kisanje, belo redkev in podzemno kolerabo. Proti koncu meseca lahko nasadimo tudi sadike zelja.

Takoj ko se bo paradižnik začel obraščati, obtrgujmo zalistnike, da bodo rastline ostale zračne. Ker je letos leto polžev, delov paradižnika ne odlagajmo na kompost, temveč jih uporabimo za zastirko, ki jim smrdi. Tako kot bezgovo listje ali praprot. Sicer pa je dobrodošla vsakršna zelena ali suha rastlinska zastirka, ki bo ne le ščitila tla pred zbijanjem zaradi padavin, temveč tudi preprečevala izhlapevanje vode iz tal. Če bodo tla med vrtninami brez zastirke, bo treba rastline ob izmenjavi deževja in sočne pripeke redno plitvo okopavati.

Okrasni vrt

Mnogi boste letos šele zdaj poskrbeli za sezonske balkonske zasaditve: izberite močne, a ne preveč razraščene rastline. Nekaj tednov po zasaditvi še redneje kot ponavadi v tem času preverjajte, ali imajo dovolj vlage, saj še ne bodo dobro ukoreninjene. Na gredice lahko še vedno sejete enoletne in dvoletne cvetice, kot so npr. kozmeje in zajčki, pa tudi poleti cvetoče čebulnice (gladijole) in gomoljnice (dalije). Tako pri enoletnicah, trajnicah kot vrtnicah z odstranjevanjem odcvetelih cvetov spodbujamo novo cvetenje. 

Pri vrtnicah odcvetele poganjke odrežemo tik nad prvim petdelnim listom. Če imamo enkrat cvetoče vzpenjave vrtnice, jih po cvetenju obrežemo, enako velja tudi za spomladi cvetoče grmovnice, če tega še nismo storili.  

Konec junija in julija presajamo nekatere trajnice, ki so že odcvetele, denimo bradate in druge perunike ali bele lilije. Že prej moramo prekopati in pognojiti mesta za sajenje. Za presajanje izberemo hladnejše in manj sončne dni, da bo za razdeljene rastline šok po presajanju manjši.

Trato redno kosimo, junija jo še lahko pognojimo z dušičnim gnojilom, v veliki suši pa tudi zalivamo. Zlasti na novo zasnovana trata mora biti redno in enakomerno zalita.

Sadovnjak

V domačem sadnem vrtu bomo ta mesec že pobirali jagodičevje: najprej jagode in ribez. Če bodo jagode v vašem vrtu šele začele zoreti, ne pozabite na suho zastirko na tleh, ki bi omilila gnitje sadežev, prav tako čez gredico razprostrite mrežo proti pticam. Enako naredite tudi pri grmastem jagodičevju.

Junij je čas naravnega redčenja plodov. Precej se jih samih otrebi z vej, k debelejšemu in bolj zdravemu pridelku pa lahko z dodatnim redčenjem prispevamo še mi, sploh tam, kjer imamo opraviti s številnim plodiči. Vendar s tem opravilom letos počakajmo do tretjega tedna junija, saj je zaradi značilnosti letošnjega vremena, ko je raslinam primanjkovalo sončne svetlobe, verjetno, da se bo naravno redčenje obilnejše.

Obiranje češenj je tudi priložnost za zeleno rez drevesa. Del pregoste krošnje odrežemo s pridelkom vred, da ga bomo na tleh laže obrali. Pri breskvah že hkrati z redčenjem plodov opravimo zeleno rez prebujnih poganjkov, del pa jih lahko odstranimo še julija.

Če se bo v prihodnjih dneh in tednih dež unesel, pregledujemo letos posajena sadna drevesa in grme jagodičja, in jih ob suši zalijmo, saj imajo še plitve korenine. Vso rastno sezono tudi plitvo okopavamo kolobar pod krošnjo, pulimo plevel, in izsuševanje zmanjšujemo z zastirko.


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine