Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Po toči rešujemo pridelke in zdravimo poškodovane rastline

Nad našimi kraji se zadržuje hladna fronta, Agencija RS za okolje pa opozarja, da nas čakajo močnejše nevihte s sunki vetra, nalivi in točo. Če imamo možnost, je dobro, da pridelke na vrtu zaščitimo, še preden se nad njimi znese toča, ki najbolj poškoduje občutljivejše rastline, poslabša kakovost prsti in oslabi imunsko odzivnost posajenih rastlin.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
10. 7. 2019 | 11:19
22. 10. 2024 | 07:28
2:31

V primeru, da ste med neurji, ki so zajela Slovenijo v preteklih dneh, utrpeli večjo škodo na vrtu, pa se za pomoč lahko obrnete tudi na vrtnarstva, ki vrtičkarjem ponujajo brezplačne sadike. V Vrtnarstvu Grah v Selcah (Praprotno) razumejo stisko vrtičkarjev in jim ponujajo sadike paradižnika, paprike, feferonov in solate. Tudi na Kmetiji Horvat v Dornavi so dva dni delili brezplačne sadike, ki jih je darovalo Vrtnarstvo Cornus iz Križevcev pri Ljutomeru. "Ogromno ljudi je prišlo po sadike. V slabih dveh dneh smo razdelili prav vse. Nekateri, ki so prišli iskat sadike, so povedali, da so zaradi neurji ostali brez pridelka, ki jim sicer bistveno zmanjša račun za hrano čez leto," je poudarila Danica Horvat.

Po toči je na vrtu čas za ukrepe, s katerimi bomo lahko rešili vsaj del pridelkov. Solato, če je še kaj ostalo, je najbolje čim hitreje pojesti, plodovke (paradižnik, čičke, kumare, paprika in jajčevce) rešujemo, ker imajo dobro razvit koreninski sistem in se dobro obraščajo. Smiselno je reševati tudi korenovke (rdeča pesa, korenje, peteršilj, zelena, koleraba in repa) ter zelje in fižol. Posvetiti se moramo predvsem zaščiti imunskega sistema rastlin. Pokropimo jih s pripravki na osnovi alg, da se zacelijo rane na rastlini in prične s hitro regeneracijo.

Več preberite v članku: Po toči: Ukrepi na vrtu

Po neurjih moramo pozornost posvetiti tudi prsti, ki je zaradi toče in obilnih padavin lahko zbita. Tla okopljemo, ko se prst orodja ne prijema več (je dovolj suha). Pokrijemo jih z zastirko (pokošena trava, slama, praprot, listi bezga) in jo pognojimo z organskimi gnojili, ki jih razredčimo z vodo.

Več preberite v članku: Z mrežo proti toči na vrtu in okoli hiše

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine