Setev sredi poletja, ko ne vemo, koliko bodo posevki trpeli zaradi vročine, navsezadnje tudi zaradi zbijanja zemlje, ki ga povzročajo padavine, ni najbolj hvaležna. Priporočljiveje je, da solatnice posadimo kot sadike, enako blitvo in mnoge druge vrtnine. A vseeno poglejmo, kaj lahko sejemo zdaj, če posevke in mlade rastlinice nekoliko zaščitimo pred padavinami in zasenčimo, da jim bo hladneje. Mesto setve mora biti ves čas vlažno, zato redno namakamo. Do kaljenja lahko mokro prst pokrijemo z nekaj sloji časopisnega papirja in tanko kopreno, ki bosta tla hladili. Takšno prekrivko ob zalivanju umaknemo, odstranimo pa jo, ko rastlinice vzklijejo. Za nekatere vrtnine (če je čas za setev še primeren) si sami vzgojimo sadike, ki jih lahko umaknemo s pripeke v senco ali pred padavinami pod napušč.
PREBERITE ŠE: STROČJI FIŽOL: KAJ (ŠE) LAHKO NAREDITE ZA BOLJŠI PRIDELEK
Peteršilj: Peteršilj, ki je do srede poletja razvil močne korenine, se bo, če mu porežemo od toče poškodovane liste, dobro obrasel, če ga želimo še enkrat posejati, pa to naredimo do srede avgusta.
Korenje: Podolgovate sorte korenčka lahko sejemo še do konca julija, okroglo sorto korenčka pariški, ki da pridelek zelo hitro, pa do konca avgusta.
Druge korenovke: Rdečo peso in podzemno kolerabo lahko sejemo do začetka avgusta, črno redkev sejemo vse do srede septembra, repo pa še v začetku avgusta.
Fižol in grah: Nizki fižol za stročje in nekatere sorte nizkega fižola za zrnje lahko sejemo še do konca avgusta, konec avgusta lahko posejemo tudi nizki grah, ki je v primerjavi s fižolom vrtnina, ki ji prija hlad. Lahko pa oboje vzgojimo kot sadike, v istem času.
Solata: Berivko sejemo do srede septembra, poletne sorte solate še v začetku avgusta, medtem ko bo čas za zimske sorte, ki prezimijo, od konca avgusta naprej.
PREBERITE ŠE: NE OBUPAJTE NAD BUČKAMI NA SVOJEM VRTU
Endivija in radič: Do konca julija čas, da posejemo botanična sorodnika endivijo in radič (jesenski in zimski), pozno je le za sorto endivije eskariol. Je pa priporočljivo, da ju sejemo v posodice za sadike, najprej zato, ker jih bomo lahko postavili v delno senco, drugič zato, da nam posevka ne bo treba redčiti, saj to opravilo v vlagi spodbuja širjenje bolezni, in tretjič, ker gredo gosto posejane rastline rade v cvet. Radič tržaški solatnik za rezanje lahko sejemo večkrat zapored, od pomladi do zgodnje jeseni. Režemo ga večkrat, saj se hitro obrašča. Mnogi ne vedo, da gre za prezimno sorto radiča, dobro pa prezimijo setve, ki so posejane do srede poletja.
Motovilec: Setev motovilca tradicionalno povezujemo z avgustom. Vendar je vrtnina, ki ji prijajo nizke temperature, zato so prve setve pogosto neuspešne ali pa gojenje spremljajo težave. Nikoli ga ne sejemo pred začetkom avgusta, pa še takrat na zasenčene gredice!
Rukola: Rukola kali in raste zelo hitro, porežemo jo lahko že čez mesec dni, zato jo lahko sejemo večkrat zapored, od pomladi do jeseni. Ker pa ima raje hlad, počakajmo s setvijo raje do druge polovice avgusta; sejali jo bomo lahko še ves september. Takrat bo čas tudi za setev azijskih križnic, ki jih režemo za solato.
Blitva: Če bomo blitvo še enkrat posejali do konca avgusta in bomo setev v vrstici razredčili, bomo že jeseni rezali liste, pa še prezimila bo.
Kapusnice: Kitajski kapus je najbolje sejati konec julija in prvi teden avgusta, pozni brokoli do konca julija, na Primorskem malo dlje, nadzemno kolerabico pa do srede avgusta.
Za sajenje sadik je dobro izbrati hladnejše dni, ki nam bodo zagotovili nekaj oblačnosti, saj so mlade rastline občutljive na pripeko, ali pa nad gredico naredimo »strešico« za senco, tla okoli njih pa takoj po sajenju zakrijemo z organsko zastirko. Seveda redno namakamo.
Bučke in kumare: Ti dve vrtnini bil lahko omeniti že v zgornje razdelku, saj jih sredi poletja (najpozneje na začetku avgusta) lahko še enkrat posejemo, da bomo dočakali pridelek, še bolje pa je v istem času njihova semena sejati v lončke za sadike. V vrtnarijah jih namreč v tem času le redko dobimo. Nikar pa ne kupujmo starih, dolgih sadik, saj so nevitalne.
Jesenski ali prezimni radiči in endivija: Julija in avgusta sadimo endivijo in radič. Na vrtu za sadike naredimo jamice, ki jih najprej zalijemo, posadimo sadike in na koncu zalijemo še vso gredico. Na presajanje so bolj odporne sadike s koreninsko grudo kot puljene sadike.
PREBERITE ŠE: RAZBIJAMO MITE: JE ČEBULO TREBA ZALIVATI ALI NE
Kapusnice: Ljubitelji cvetače in brokolija lahko do konca avgusta posadite njune sadike, setev za sadike je smiselna še v prvem tednu avgusta. Šele po koncu avgusta boste posadili sadike nadzemne kolerabice, ki je ljubiteljica hladu. Do konca julija srede avgusta se sadijo tudi sadike zelja in ohrovta s kratko rastno dobo, včasih so jim rekli »zgodnje« zelje ali ohrovt.
Por: S sajenjem pora moramo pohiteti do konca julija, vendar sadimo le zimske sorte, ki prezimijo na prostem. Zaradi naleta muh porovih zavrtalk v drugem delu poletja je smiselno por zaščititi s protiinsektno mrežo, razpeto čez loke.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Če boste paradižnike shranili tako, bodo ostali sveži precej dlje