Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

4 poletne nevarnosti, ki prežijo na vašo mačko

Tako kot mi tudi mačke komaj čakajo, da se začne poletje. Kljub veselju pa je treba paziti na vročino, izpostavljenost soncu, zajedavce in druge nevšečnosti.
Foto: Dziewul/Shutterstock
Foto: Dziewul/Shutterstock
T. S. P.
22. 7. 2020 | 13:17
22. 10. 2024 | 11:36
3:06

Izgubljanje dlake

S prihodom toplega vremena bo vaša mačka začela izgubljati gosto zimsko dlako in jo zamenjala za »lažji« poletni kožuh. Zaradi velike količine dlake imajo lahko mačke težave s kepami dlak v želodcu, ki povzročijo bruhanje ali pa celo blokado črevesja. Če ima vaša mačka daljšo dlako, jo poleti večkrat pokrtačite, skopajte in ji uredite kožuh.

Mačke, ki živijo izključno v stanovanju ali hiši, imajo manj težav s kožuhom kot zunanje mačke. Če se vam zdi, da so se ji začeli delati vozli, in da ima v splošnem neurejeno dlako, jo odpeljite k profesionalnemu mačjemu frizerju.

PREBERITE ŠE: Izpostavljenost visokim temperaturam lahko pripelje do resnih zdravstvenih težav živali

Zaščita pred soncem

Tudi mačja koža je občutljiva na močne sončne žarke. Čeprav so za pse že naprodaj sončne kreme, za mačke teh še ni. Uporabi določenih krem – sploh če imamo mačko brez dlake – se raje izogibajmo, saj se omenjene hišne ljubljenke ližejo in bi s tem lahko zaužile zdravju škodljive kemikalije.

Če vaša mačka živi samo v stanovanju, potem naj vas glede pretiranega izpostavljanja soncu ne skrbi preveč. Kotičke, kjer sonce posveti v notranjost, lahko ogradite in mački omejite dostop do njih. Če mački pustite izhod ven, pa upoštevajte navodila glede izpostavljanju soncu, ki veljajo za ljudi.

Vročinska kap

Tudi mačke so – tako kot psi – lahko žrtve vročinskega udara. Če opazite, da vaša mačka diha skozi odprta usta ali ima težave s hojo, se poti prek tačk, bruha, ima vročino in visok utrip morate poklicati oziroma obiskati veterinarja.


Da bi preprečili pregrevanje, uporabite obkladke s toplo vodo, ki jih položite mački na trebuh, ušesa in tačke, nato pa prižgite ventilator.

Vročinskim kapem so najbolj izpostavljene starejše mačke in mladički, ki še ne znajo dobro uravnavati svoje telesne temperature. Ogrožene so tudi mačke, ki trpijo za astmo ali boleznijo ledvic.

Ugrizi in piki

Mačke, ki se prosto gibajo po vrtu, so izpostavljene parazitom, virusom in bakterijam. Poskrbite za ustrezna cepljenja in redno uporabo sredstev proti bolham ter notranjim zajedavcem. Redno menjajte in perite mačjo posteljo. Če na mački opazite ugriz druge živali, obiščite veterinarja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine