Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Psa nikar pod mrzlo vodo ali klimo

Foto: NothingIsEverything/Shutterstock
Foto: NothingIsEverything/Shutterstock
25. 6. 2024 | 00:27
22. 10. 2024 | 22:00
4:18

Najbolj pomembno je, da ima pes vedno na voljo svežo vodo. Če le imate možnost, mu jo redno menjajte, da bo ves čas hladna. Da slučajno ne bi pozabili nanjo, imejte pripravljeni vsaj dve posodi z vodo, eno v hiši, drugo na dvorišču, tako da bo imel vaš kosmatinec ves čas dostop do nje. Priporočljivo je, da mu zagotovite tudi senco, kamor se bo lahko umaknil od neposrednih sončnih žarkov, še posebej, če je pes ves čas oziroma večino časa zunaj. Tudi na sprehodu imejte vedno s sabo vodo in posodico, da mu jo boste lahko ponudili, kadar mu bo vroče.

Previdno s klimatsko napravo

Kadar pa vam ljubljenček dela družbo doma, v notranjih prostorih, uporabite hladilne podloge ali telovnike, ki so zasnovani za znižanje telesne temperature psa ali pa mu privoščite ohlajen zrak iz klimatske naprave oziroma vsaj ventilator. A, pozor. Neposredno pihanje hladnega zraka lahko povzroči nekaj nevšečnosti, zato previdnost ni odveč. Poskrbite, da hladen zrak ne bo pihal neposredno v psa ali na mesto, kjer pes običajno počiva, saj lahko povzroči prehlad ali druge respiratorne težave, prav tako posledično povzroči draženje oči. Usmerite zračni tok tako, da se zrak enakomerno razporedi po prostoru, hkrati pa bodite pozorni, da bo temperatura primerna, ne prenizka (naj ne bo nižja od 22-24 stopinj Celzija).

PREBERITE ŠE: TI PSI SO NAJBOLJ OBČUTLJIVI NA VROČINO


Sprehodi zjutraj ali zvečer

Poleti, ko so temperature visoke, načrtujte sprehode s psom tako, da se izognete najtoplejšim delom dneva. Najboljši čas za sprehajanje ali druge aktivnosti s psom (vaje poslušnosti, agility, igranje, vaje reševanja idr.) je zgodaj zjutraj, pred osmo uro, ali zvečer po 19. uri, ko sonce ni več tako močno, tla niso tako zelo razgreta, tako da so za pasje tačke veliko bolj primerna. V primeru, da ne utegnete ven v tem primernem času, pa med sprehajanjem poiščite senčne poti ali parke, kjer je več dreves, ki vama bodo nudili naravno zaščito pred soncem, psu pa lahko nadenete tudi pasje čeveljce, da bo morebitna pot po razgretem asfaltu ali pesku bolj prijetna. Če ima pes dolgo ali gosto dlako, razmislite o tem, da mu jo skrajšate, vendar pazite, da ga ne ostrižete prekratko, saj dlaka predstavlja tudi zaščito pred soncem.


Znaki pregrevanja

V poletnih mesecih in ko je pes izpostavljen vročim sončnim žarkom, opazujte psa in bodite pozorni na znake pregrevanja, kot so hitro in težko dihanje, pretirano slinjenje, rdeče ali blede dlesni, šibkost ali zmedenost psa. Če se pojavijo našteti znaki, psa takoj premaknite v hladen prostor, ponudite mu vodo in po potrebi kontaktirajte veterinarja, da vam bo svetoval glede na trenutno situacijo.

Mrzla voda lahko škoduje

Psa lahko ohladite z vodo tako, da ga poškropite z njo ali uporabite mokro brisačo. Nekateri psi uživajo v plavanju, zato je lahko bazenček za pse odlična rešitev. Vsekakor pa se izogibajte hlajenju psa z mrzlo vodo, saj lahko to dejanje povzroči več težav kot koristi. Nenadna izpostavitev zelo hladni vodi lahko povzroči šok v telesu psa, kar običajno stanje še poslabša. Nenadna izpostavitev mrzli vodi lahko namreč povzroči vazokonstrikcijo (zožitev krvnih žil), kar omeji odvajanje toplote iz telesa in lahko poslabša pregrevanje. Raje uporabite mlačno ali hladno vodo, s katero navlažite brisačo in jo položite na psa, nežno navlažite tudi tace, trebuh, prsni koš in področje okoli vratu. Ponudite psu svežo, hladno vodo, vendar ga ne silite piti. Bolje, da pije po malo in pogosto, da preprečite želodčne težave. Nadaljujte s hlajenjem psa, dokler se njegova telesna temperatura ne zniža na normalno raven (okoli 38 - 39 °C).

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine