»Ideja za hiško izhaja iz arhitekturnega načrta. Ta vedno nastane tako, da ima arhitekt pred sabo bel list, na katerega nariše črno črto. Pravimo, da naša arhitekturna sobica ni črno-bela, ampak bela s črno črto. Ko otroci vstopijo v hiško, vstopijo v načrt in se prelevijo v arhitekte,« pojasnjujejo v Studiu List idejo o arhitekturni hiški za najmlajše. Ob tem dodajajo, da so želeli, da hiška s svojo drugačnostjo pritegne pozornost otrok in odraslih, ki obiščejo kreativno mesto. Ni tako črno-bela, kot se zdi na prvi pogled, še pravijo, v njej se namreč skrivajo številne aktivnosti, ki jih otroci odkrivajo sami.
Hiška oz. soba je v celoti črno-bela, v njej pa se skrivajo različne ustvarjalne in zabavne aktivnosti, s katerimi otroci spoznavajo delo arhitektov. Na ta način jim poskušajo približati poklic arhitekta in predstaviti pomen kakovostno grajenega prostora.
Arhitekturno hiško so v celoti načrtovali in izvedli v Studiu List. Prav tako so sami porisali vse stene in pohištvo. Za celoten projekt skupaj z načrtovanjem in izvedbo so, kot pravijo, potrebovali približno 160 ur dela. Ta je razdeljena na dve polovici: desna predstavlja arhitektovo pisarno, v kateri otroci ustvarjajo načrte, risbe in ostale izdelke, leva pa predstavlja namišljeno pokrajino, ki jo sestavljajo mesta, vasi, mostovi, ceste, hribi.
In kaj vse lahko otroci počnejo v hiški? »Iz lesenih kock sestavljajo različne konstrukcije, gradijo mostove in poustvarjajo svetovno znane arhitekturne zgradbe. Na papir za skiciranje lahko narišejo mesto, ki ga postavijo v omaro okoli lučke in skozi luknjico opazujejo mesto luči. Z risanjem, barvanjem in dopolnjevanjem načrtov spoznavajo pojem tloris. Z lesenim mini pohištvom, ki se skriva v hiški, opremljajo različne prostore in se tako preizkušajo v vlogi notranjih oblikovalcev. Na črne ploščice s krednim flomastrom rišejo hiše, mostove, drevesa, ceste, železnice … in jih pritrjujejo na steno. Tako v sobici gradijo svet v malem,« še pojasnjujejo snovalci arhitekturne hiške, ki je pravzaprav majhna sobica v kreativnem mestu Minicity.
Sobico obiskujejo otroci zelo različnih starosti, od tri do 12 let. »Najmlajši se najraje prelevijo v notranje oblikovalce in opremljajo prostore z mini pohištvom. Radi gradijo preproste konstrukcije iz kock. Starejši bolj uživajo v nekoliko zahtevnejših aktivnostih, kot sta spoznavanje in risanje tlorisov. Dejavnost, ki je priljubljena med otroki vseh starosti, je zagotovo dopolnjevanje sveta v malem, ki vsak dan na novo nastane na levi steni sobice. Otroci na črne ploščice s krednimi flomastri rišejo zgradbe, ceste, železnice, mostove, parke in jih z magneti pritrjujejo na steno,« odgovarjajo avtorji hiške, na vprašanje, kakšni so odzivi otrok, ki so hiško že obiskali.