Na ruševinah več kot dvesto let stare hiše, prvotno namenjene za bivanje ljudi in živine, je nastal dom za opazovalca ptic. Trajnostne arhitekturne zasnove hiše so se lotili v Studiu Ann Nisbet z vsem spoštovanjem do njene zgodovine in okolja, v katerem se nahaja. Projekt hiše v okrožju Ayrshire na jugozahodu Škotske je bil zasnovan kot ’stavba znotraj ruševine’, zadržan in spoštljiv do preteklosti, hkrati pa ohranja pristno vez z okoliško pokrajino.
Ali je 29 kvadratnih metrov dovolj za udobno bivanje? Na to vprašanje je odgovoril brazilski arhitekt Vitor Penha, ko je zasnoval stanovanje za mladega naročnika. V majhnih stanovanjih je dobra zasnova ključna za kakovostno bivanje.
Prostor naj bi bil dobro izkoriščen, funkcionalen, hkrati pa ne preveč zasičen s pohištvom. Kako na 29 kvadratnih metrih zasnovati vse za udobno bivanje? Toliko namreč meri stanovanje, ki se nahaja v stanovanjski soseski brazilskega mesta São Paulo.
V prenovljeni vili iz začetka dvajsetega stoletja v soseski Pigneto, zgodovinsko delavskem predelu Rima, ki danes slovi po živahnem nočnem življenju z boemskim pridihom, je po prenovi nastal igriv interier, kjer imajo glavno vlogo barve.
Že ob vhodu v hišo je moč opaziti značilnost prenove, ki deluje kot rdeča nit celotnega projekta, v katerem brezskrbna uporaba barv in minimalna grafika definirata slog, ki je hkrati prefinjen in svež. Na zasnovo interierja, ki ga je oblikoval italijanski studio 02A, je vplivalo dejstvo, da ima eden od lastnikov spremenjeno zaznavanje barv zaradi barvne slepote. Zato so arhitekti poiskali odtenke, ki jih je ena oseba dovolj dobro zaznavala, hkrati pa so bile primerne tudi za okus drugega, ob tem pa nismo pozabili niti na potencialne goste.
Družinsko hišo z notranjim atrijem, ki so jo zasnovali v arhitekturnem biroju Hayhurst & Co, zaznamujejo zelene rastline, ki so sestavni del interierja. Vsi prostori v hiši imajo pogled na nebo ali zelenje. Hiša je bila nagrajena z nagrado RIBA za hišo leta 2023, ki ga podeljuje Kraljevi inštitut britanskih arhitektov (RIBA oziroma Royal Institute of British Architects).
»Ta prostorna družinska hiša s petimi spalnicami, ki je bila zgrajena z zelo omejenim proračunom, na zaščitenem območju je navdihujoč primer, kaj je mogoče doseči s kreativnim in ambicioznim pristopom k oblikovanju. Odlično sodelovanje med arhitektom in naročnikom ter upočasnitev projekta, ki ga je povzročila pandemija Covida, so privedli do izjemno dobro pretehtanega doma, ki ni le praktičen in arhitekturno vznemirljiv, ampak tudi zelo inovativen z vidika trajnosti,« je svojo odločitev obrazložila strokovna komisija.
Tristo let staro hišo z vrtom je notranja oblikovalka Susanna Cots posodobila in jo povezala z zunanjostjo.
Izhodišče prenove kar tristo kvadratnih metrov velike hiše v katalonski regiji Empordà je bila pristnost: obnova, ki bo hišo ponovno povezala z zgodovino in jo hkrati posodobila ter odprla v zunanjost, v naravo. To je bil zahteven in kompleksen projekt, kjer so poleg del v prostorih, starih več kot 300 let, snovali interier, ki bo omogočal sodobno bivanje. Notranja oblikovalka je prostore obnovila z občutkom in spoštovanjem do zgodovine.
Le 55 kvadratnih metrov meri stanovanje v središču Barcelone, a njegovo pravo razkošje sta dve terasi. Pod prenovo in zasnovo interierja sta se podpisala notranja oblikovalca Luis Peixoto in Ruben Da Silva, ki sta v stanovanju na vrhu stare stanovanjske stavbe prepoznala neizkoriščen potencial, in mu s prenovo dala povsem novo dimenzijo.
Odprla sta ga proti naravni svetlobi in soncu, ki ga v katalonski prestolnici nikakor ne manjka. Majhno stanovanje meri 55 kvadratnih metrov, a ima ob tem dve veliki terasi, ki skupaj merita kar 64 kvadratnih metrov. S prenovo je stanovanje dobilo novo razporeditev in pohištvo po meri ter veliko naravne svetlobe, ki zdaj osvetljuje vse prostore.