Podstrešno stanovanje na vrhu bloka iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja je po temeljiti prenovi zaživelo v novi podobi – v toplih bež odtenkih z veliko naravnega lesa. Prenove in zasnove interierja se je lotila arhitektka Vivijana Zorman. Stanovanje, ki meri 130 kvadratnih metrov, so popolnoma olupili, vgradili nova okna, izolirali streho, dodali strešna okna, zamenjali električne in strojne napeljave, odstranili tlake in jih nadomestili z novimi suhomontažnimi. Prav tako so odstranili predelne stene, ohranili pa sredinske nosilne stene in stene obstoječe kopalnice. Veliko pozornosti so namenili tlorisni zasnovi, saj so morali zagotoviti dovolj sob za petčlansko družino. Naročnika sta se na koncu odločila za različico tlorisa, po katerem je največ površine odmerjene skupnemu bivalnemu prostoru in je tako rekoč brez hodnikov.
V tipični podeželski hiši iz 70. let prejšnjega stoletja je oblikovalka in arhitektka Eva Štrukelj uredila domovanje zase in za svoja otroka. Prenova stanovanja, ki je v dveh nadstropjih, je bila temeljita in je potekala postopoma. Osrednjo vlogo v interierju ima les, zaznamujejo pa ga izdelki, ki jih oblikovalka snuje pod imenom Lesnavesna.
Prvotni tloris je bil zelo zaprt: ločena kuhinja z jedilnim kotom, skozi ozek lok pa je bil dostop do dnevne sobe. Različni tlaki po prostorih, zastarele napeljave in nefunkcionalna kopalnica. Prenova je bila zato temeljita, potekala pa je postopoma. Spremenila se je tudi razporeditev prostorov. Pisarna se je preselila v spodnji del, vse spalnice, ki so bile prej spodaj, pa so po novem v mansardi, kjer je tako nastal bolj umirjen zasebni oz. spalni del hiše.
Prenove počitniškega stanovanja v Mojstrani so se lotile arhitektke Laura Longo, Zala Košnik in Lea Lipovšek iz studia LEPPA. Nastalo je prijetno in mladostno zatočišče v umirjenih zemeljskih odtenkih z dodatkom žametne marelične barve.
Stanovanje, ki meri 54 kvadratnih metrov, je novejše gradnje, tako da pred prenovo niso bili predvideni večji gradbeni posegi. Kljub temu so arhitektke predlagale odstranitev stene med hodnikom in kuhinjo, saj so s tem bistveno izboljšali funkcionalnost in estetski videz prostora. Ta poteza je omogočila, da so dnevni prostori stanovanja zadihali in se povečali, pogledi na okoliške gore in naravo pa so se odprli.
Predstavljajte si delovni prostor, ki se v trenutku spremeni v sobo za goste. Pa jedilno mizo, ki je skrita v steni, ko je ne uporabljate. In to še ni vse: tudi dve pisalni mizi se elegantno pospravita ... S takšnimi premišljenimi rešitvami stanovanje kljub skromni velikosti 35 kvadratnih metrov deluje zračno in urejeno.
Pod zasnovo se je podpisal arhitekt Jan Pintar iz arhitekturnega biroja Pintart. Prenova 35 kvadratnih metrov velikega stanovanja je bila temeljita. Pravzaprav so porušili vse predelne stene, tako da so na koncu ostale le nosilne. Naročnika sta želela, da na majhni kvadraturi nastane funkcionalnost oz. praktičnost stanovanja običajne velikosti, ki ni namenjen samo paru, temveč tudi novemu družinskemu članu.
Sproščeno, mehko, zaobljeno, svetlih barv in s pridihom meščanskega – tako bi lahko opisali stanovanje za mlado družino, ki sta ga zasnovali arhitektki Petra Zakrajšek in Tjaša Najvirt iz biroja GAO arhitekti. Stanovanje za mlado, dinamično družino, ki živi med Slovenijo in tujino, bo v uporabi nekaj mesecev na leto in temu sta arhitektki prilagodili zasnovo interierja.
V osnovi je preprosto za vzdrževanje, ima veliko zaprtih površin, hkrati pa je prilagojeno življenju z malčkom. Naročnika sta imela oblikovana izhodišča, kaj jima je všeč in kaj si želita v svojem domu, hkrati pa sta se prepustila arhitektkama in njunemu občutku za prostor. Kot pravi direktorica in vodilna arhitektka biroja Petra Zakrajšek, k snovanju interierjev pristopajo s konceptualnim razmišljanjem, ki se ne osredotoča zgolj na prostor, temveč ob tem razmišljajo tudi o čustvih in percepciji človeka oz. naročnika.
Jasno oblikovane želje naročnice, pri kateri se je prehod med upokojence ujel s preselitvijo v prenovljeno stanovanje, so bile naravnane v sodobnost, tako glede tehničnih rešitev kot oblikovanja interierja. Želela si je dom z dovolj prostora za shranjevanje in nemoteno gibanje med štirimi stenami.
Odprtost in povezanost prostorov je po besedah arhitektke Ajde Kolenbrand Judež iz biroja Celovito vplivala tudi na oblikovanje opreme, ki je skoraj v celoti izdelana po meri. Domačnost in toplino so dosegli s toplimi barvnimi poudarki, ki dopolnjujejo svetlo sivo in belo opremo, predvsem z odtenkom terakote in zlato rumeno. Osebno noto lastnice, ki namerava v 80 kvadratnih metrov velikem stanovanju prebivati sama, pa so ohranili z nekaj starimi kosi opreme, ki so spomin na starše.
Glavni poudarek dupleks stanovanja, katerega bivalni prostor se z velikimi okni ozira proti jugovzhodu, je galerijski prostor. Sodobnemu domu, ki sta ga zasnovali Janja Štibernik in Teja Sedmak iz studia Alter arhitektura & design, daje občutek zračnosti, ker stopnice v gornjo etažo zakriva trikotna pohištvena kompozicija, pa je dnevni del stanovanja bolj intimen.
Avtorici oblikovanja sta projekt notranjega oblikovanja začeli snovati v fazi, ko so bile spremembe stanovanja s skupno površino 128 kvadratnih metrov v novem vila bloku v Kranju še mogoče, a je bilo tlorisno odlično zasnovano, zato sta ga s celostnimi pohištvenimi potezami le dodatno definirali.