
Kuhinja, kopalnica, dnevna soba – vsaka ima svojo funkcijo, zato mora biti tudi svetloba prilagojena. Barbara Pavlin poudarja, da gre za bistvene razlike: "Delovni prostor, kot je kuhinja ali kopalnica, se popolnoma drugače osvetljuje kot dnevna soba ... V dnevni sobi želimo toplo svetlobo, v pisarni pa bolj hladno, ki nas ohranja budne."
Barvna temperatura svetlobe, izražena v kelvinih (K), določa, kako toplo ali hladno svetlobo oddaja določeno svetilo.
Profesor Tomaž Novljan pojasnjuje: "Poznamo nevtralno belo, toplo belo in hladno belo svetlobo. Vsaka ustvarja drugačno razpoloženje. Za stanovanjske prostore je najprimernejša topla bela svetloba – okoli 2700 do 3000 K."
Topla bela svetloba deluje pomirjujoče in domače, medtem ko hladna svetloba povečuje koncentracijo – idealna je za pisarne, ne pa za večerne ure v dnevni sobi.
Pomemben kazalnik kakovosti svetila je tudi indeks barvne reprodukcije (CRI). Ta meri, kako natančno svetilo reproducira barve v primerjavi z naravno sončno svetlobo.
"Če ima svetilo slab CRI, lahko v omari zamenjate črne nogavice s temno modrimi. Pri svetilih z indeksom nad 90 se to ne zgodi. Zato je CRI še kako pomemben za vsakdanje življenje," pojasni Pavlinova.
Za še več nasvetov o tem, kako se izogniti najpogostejšim napakam pri izbiri svetil, kakšne so prednosti sodobnih svetlobnih tehnologij in kako razsvetljava vpliva na svetlobno onesnaževanje, prisluhnite celotni epizodi podkasta – na voljo je v vaši najljubši aplikaciji za podkaste ali preko povezave spodaj.
PRISLUHNITE CELOTNEMU PODKASTU