
Z začetkom veljavnosti nove uredbe o modelih vrednotenja nepremičnin je GURS pričel s pripisom posplošenih tržnih vrednosti za približno devet milijonov enot vrednotenja, kar predstavlja vse evidentirane nepremičnine v državi. Novi modeli vrednotenja odražajo stanje nepremičninskega trga na dan 1. januar 2025.
Kot je na novinarski konferenci poudaril državni sekretar na Ministrstvu za naravne vire in prostor Miran Gajšek, so podatki trenutno še v fazi tehnične implementacije, saj se informacijski sistem seli na infrastrukturo centraliziranega državnega računalniškega oblaka, kar zahteva dodatno časovno uskladitev. Javnosti bodo novi podatki na voljo v naslednjih dneh.
Skladno z zakonodajo bodo vsi lastniki nepremičnin o novih vrednostih obveščeni z osebnim pisnim obvestilom, ki bo poslano po pošti. Obvestilo bo vsebovalo podatke o vseh nepremičninah, pri katerih je lastništvo evidentirano z EMŠO. V primeru, da je vpisan le naslov, bo obvestilo prav tako poslano, a lahko z nekajdnevno zamudo.
Pravne osebe ali lastniki z več kot 100 enotami vrednotenja bodo prejeli zgolj QR-kodo, ki vodi do podrobnih podatkov na portalu Prostor.
Vrednosti so v povprečju višje za približno 8 % glede na poskusni izračun iz oktobra 2024.
Posplošene vrednosti nepremičnin so ključne za več namenov – od določanja osnove za obdavčitev, socialnih transferjev, do načrtovanja občinskih prostorskih aktov. GURS ocenjuje, da je skupna vrednost vseh nepremičnin v Sloveniji trenutno 298 milijard evrov.
Generalni direktor GURS-a Tomaž Petek je povedal, da so vrednosti v povprečju višje za približno 8 % glede na poskusni izračun iz oktobra 2024. Najvišje vrednosti ostajajo v Ljubljani, na Obali in v Kranjski Gori, medtem ko vrednostne cone ostajajo nespremenjene.
Zakon določa možnost upoštevanja posebnih okoliščin, ki lahko pomembno vplivajo na tržno vrednost nepremičnine. Gre za lastnosti, ki niso vključene v uradne evidence, a imajo trajen vpliv na vrednost, kot so:
Za uveljavljanje teh okoliščin morajo lastniki predložiti ustrezno cenitveno poročilo.
Po prejemu obvestila lastnikom ni treba ukrepati. Za vsa vprašanja je na voljo brezplačni klicni center GURS na številki 080 10 66 ali e-naslov klicnicenter.gurs@gov.si.
Na spletni strani www.gurs.gov.si so objavljeni tudi izobraževalni videi, ki pojasnjujejo:
GURS bo tokrat še zadnjič poslal pisna obvestila po pošti. V prihodnosti bodo vsi podatki dostopni izključno prek spletne aplikacije, saj je bila z zakonsko spremembo obveznost pošiljanja obvestil ukinjena.