Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Svetovalnica: Bo oče plačal davek na nepremičnine, čeprav imam v stanovanju prijavljeno stalno prebivališče?

Bralko zanima, ali bo moral oče plačati davek na nepremičnine za stanovanje, v katerem prebiva ona, čeprav ima tam prijavljeno stalno prebivališče, vendar ni lastnica.
Foto: Delo UI
Foto: Delo UI
6. 2. 2025 | 07:37
6. 2. 2025 | 07:37
4:13

Spoštovani,

oče ima v lasti dve stanovanji v večstanovanjski hiši. V enem prebiva oče, v enem pa prebivam jaz. Najemnine ne plačujem, imam pa registrirano stalno prebivališče. Ker lastnica stanovanja nisem jaz, me zanima, ali bo oče v primeru, da bo predlog vlade za davek na nepremičnine sprejet, moral plačati le-tega?

Hvala in lep pozdrav,

Špela

Odgovarja:

tanja-bohl

Odvetnica

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

Spoštovani.

Vlada Republike Slovenije je na seji 23. decembra 2024 obravnavala nova izhodišča za obdavčitev premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Pri tem je treba poudariti, da konkretnega zakona trenutno še ni, ta naj bi bil predvidoma sprejet v letu 2025, zato natančnega odgovora o obveznosti plačila davka trenutnega ni mogoče podati.

Predmet obdavčitve novega t.i. »nepremičninskega davka« so stanovanjske nepremičnine, torej stanovanja in stanovanjske hiše, ki imajo v katastru nepremičnin evidentirano stanovanjsko rabo, ne glede na to, ali jih lastnik uporablja za stalno prebivanje, za občasno bivanje, kot počitniški objekt, za oddajanje v najem ali pa so prazna. Zavezanci plačila davka so tako fizične kot pravne osebe ter tudi nerezidenti, ki imajo v lasti nepremičnine v RS.

Trenutni predlog Vlade predvideva davčno oprostitev zgolj za prvo stanovanjsko nepremičnino, in sicer nepremičnino, ki lastniku predstavlja dom oziroma njegovo glavno domovanje. Te ugodnosti so deležne nepremičnine, v katerih njihov lastnik dejansko prebiva. Navedeno pomeni, da mora lastnik imeti tam prijavljeno stalno prebivališče ter da mora tam tudi dejansko pretežno prebivati. Druge nepremičnine, ki jih ima fizična oseba v lasti, bi pa bile obdavčene po 1,45 % od posplošene vrednosti nepremičnine, ne glede na dejstvo, ali oseba v njej prebiva ali je nepremičnina morda celo prazna.

V primeru bralke Špele je na podlagi trenutnega vladnega predloga moč sklepati, da bi bil njen oče oproščen plačila davka za prvo stanovanje, v katerem prebiva. Za drugo stanovanje, v katerem prebiva njegova hči, pa bi kot dejanski lastnik moral plačati davek na nepremičnino. Seveda ob predpostavki, da vsako stanovanje posebej predstavlja eno etažirano celoto.

O natančnejših pogojih in morebitnih izjemah pri obravnavanju prebivanja družinskih članov, ki jih bo vseboval zakon, bo treba še počakati, saj mora vlada še uskladiti predlog s strokovno javnostjo in ga poslati v zakonodajni postopek. Zakon naj bi bil predvidoma sprejet do konca tega leta in nato začel veljati z naslednjim letom.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine