
Spoštovani.
Tast živi v hiši, katere edini lastnik je on sam. Hišo je podedoval po smrti svojih staršev. Nepremičnina je v katastru zavedena kot dvostanovanjski objekt - ko so bili starši še živi, je bilo vsako nadstropje svoje stanovanje. Hiša ima sicer samo en skupni vhod, skupna površina bivalnega prostora pa je 149,6 m2.
Zanima me, ali bi lahko tastu v prihodnje (z novim davkom na nepremičnine) zaračunal kak "davek", ker ima v lasti dvostanovanjsko hišo? Bi bilo kaj drugače, če bi jo uradno spremenil v enostanovanjsko?
bralec
Odvetnica
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.
Glede na trenutno dostopne informacije o predlaganem novem davku na nepremičnine v Sloveniji naj bi bile obdavčene druge in vse nadaljnje stanovanjske nepremičnine, v katerih lastnik ne prebiva. To pomeni, da bo nepremičnina, v kateri lastnik dejansko pretežno prebiva in ima prijavljeno stalno prebivališče, izvzeta iz obdavčitve.
Druge nepremičnine, ki jih ima fizična oseba v lasti, bi pa bile obdavčene po stopnji 1,45 % od posplošene vrednosti nepremičnine, ki jo izkazuje Geodetska uprava Republike Slovenije (GURS) v evidenci vrednotenja, ne glede na dejstvo, ali kdo v njej prebiva ali je nepremičnina prazna.
Iz vprašanja ne izhaja podatek o tem, kako je to tastovo lastništvo vpisano v zemljiško knjigo. Vendar pa glede na to, da je nepremičnina evidentirana kot stanovanjski objekt z dvema stanovanjema, po novem zakonu o davku na nepremičnine obstaja možnost, da bi tast moral plačevati davek na nepremičnine za drugo stanovanje v hiši oziroma za stanovanje, v katerem ne živi. V primeru, da bi spremenili hišo v enostanovanjsko in bi tast v hiši še naprej živel, bi bil oproščen plačila davka po novem zakonu.
Poudarjamo pa, da zakon še ni bil sprejet, zato ne moremo podati konkretnega odgovora, kako bo z obdavčitvijo v posameznih konkretnih primerih.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.