Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Lastnica sončne elektrarne razočarana: Novi obračun omrežnin nas postavlja v neenak položaj (PISMO BRALKE)

Objavljamo pismo bralke, v katerem na kratko povzema težave oz. pomisleke številnih lastnikov malih sončnih elektrarn v povezavi z novim načinom obračunavanja omrežnin.
Lastniki sončnih elektrarn opozarjajo: omrežnino plačujemo tudi za energijo, ki jo proizvedemo sami! Foto: Delo UI
Lastniki sončnih elektrarn opozarjajo: omrežnino plačujemo tudi za energijo, ki jo proizvedemo sami! Foto: Delo UI
bralka Vida
19. 2. 2025 | 14:28
19. 2. 2025 | 14:32
3:46

Pravičen in zelenemu prehodu prilagojen sistem obračuna omrežnin

Ni moja navada, da bi javno komentirala ukrepe oblastnih organov, vendar način in argumentacije za uvajanje novega načina obračuna omrežnin presegajo vse meje. Po navedbah politikov in energetikov je "nov sistem obračunavanja omrežnine bolj pravičen in prilagojen zelenemu prehodu," kot lahko zadnje čase preberemo v medijih.

Poglejmo, kako se težnja k poštenosti in pravičnosti kaže v primeru vlagatelja v malo sončno elektrarno za lastne potrebe (MSE). Zaradi nazornosti bom opisala primer lastne sončne elektrarne.

image_alt
VIDEO: Kako z novim sistemom omrežnin zmanjšati stroške elektrike (Bojan Žnidaršič)

1.) Letna proizvodnja elektrarne znaša okrog 10.000 kWh, poraba okrog 6600-6800 kWh električne energije.

Lastna poraba se najprej napaja iz lastne proizvodnje, ko je ta nezadostna oz. je ni, se koristi energijo iz omrežja. To sem preverila tudi pri Agenciji za energijo. Največja lastna proizvodnja je med 10. in 17. uro, ko je tudi lastna poraba največja - ta poraba ne obremenjuje omrežja. Izjema so oblačni jesensko-zimski dnevi, ko se večji del porabe črpa iz omrežja.

Obračun omrežnine je nastavljen tako, da upošteva celotno porabljeno energijo (lastno+ energijo iz omrežja) kot osnovo za obračun omrežnine. Vendar vsa porabljena energija gospodinjstva ne pride preko omrežja, temveč le primanjkljaj zaradi neskladja med proizvodnjo MSE in porabo, ki nastane pretežno v nesončnih obdobjih.

Lastniki MSE torej plačujemo omrežnino za celotno porabljeno energijo, enako kot vsi ostali, ki niso investirali v MSE.

2.) Elektrodistributer, ki prejme viške naše proizvedene električne energije brezplačno, zanjo tudi ne plača omrežnine - po tolmačenju Agencije za energijo zato, ker to »ni v zakonu določeno«. Ta energija pa enako koristi in obremenjuje omrežje.

Viški so v našem primeru predstavljali 38 % letne proizvodnje MSE v letu 2023 in v letu 2024 skoraj 30 % letne proizvodnje.

Elektrodisrtibuter je že doslej prevzemal viške električne energije brezplačno, enako tudi zanje ne plačuje omrežnine. To energijo pa prodaja na trgu, enako kot tisto, ki jo je zakupil pri tržnih ponudnikih.

image_alt
Deloindom podkast: Lastna sončna elektrarna nas zaščiti pred nihanji cen elektrike

Kje je pravičnost in stimuliran zeleni prehod?

Minister pravi, da imamo šele četrtino potrebnih sončnih elektrarn, vendar sedanji pristop do investitorjev je vse prej kot spodbuden za lastne naložbe občanov.

Navajam zgolj problematičnost omrežnine z vidika lastnikov MSE, vendar se strinjam z vsemi očitki sistemu obračuna, na katerega potrošniki nimajo vpliva niti ga ne morejo oz. znajo kontrolirati: obdobje, ki se je upoštevalo za konice, moč oz. prekoračitve, poraba po časovnih blokih.....lahko le sprejmemo, kot določi distributer.

bralka Vida

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine