Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

Prenova stanovanja: Nikoli brez načrta

Velik delež na slovenskem nepremičninskem trgu predstavljajo stara stanovanja, ki jih želijo novi lastniki prilagoditi sodobnim bivalnim standardom, etažna stanovanja so navadno deležna prenove ob generacijskih zamenjavah in tudi majhne osvežitve pogosto prerastejo načrtovani obseg del. Da ne bi obstala ob skritih pasteh, se je prenove treba lotiti z dobrim načrtom.
Največja skrb pri prenovi starih stanovanj so odkritja, ki nas čakajo pod »površjem«, ko se začnejo posegi.
Foto: Andrew Angelov/Shutterstock
Največja skrb pri prenovi starih stanovanj so odkritja, ki nas čakajo pod »površjem«, ko se začnejo posegi. Foto: Andrew Angelov/Shutterstock
5. 2. 2025 | 12:30
5. 2. 2025 | 13:38
11:14

O tem, kako oblikovati svoje želje in na kaj se pripraviti pred adaptacijo stanovanja, smo se pogovarjali z Ajdo Kolenbrand Judež iz arhitekturnega biroja Celovito. Po njenih besedah so največja skrb pri prenovi starih stanovanj odkritja, ki nas čakajo pod »površjem«, ko se začnejo posegi. Bo vse, kar smo predvideli v projektu, izvedljivo? Velik izziv je tudi izvedba del in usklajevanje izvajalcev, da bi dosegli želeni rezultat. Prenove v večstanovanjskih stavbah pa zahtevajo še posebno pozornost, saj se je treba prilagoditi življenju v stavbi in upoštevati potrebe drugih stanovalcev. Pred začetkom del se je priporočljivo posvetovati z upravnikom in se seznaniti s hišnim redom ter omejitvami glede izvajanja del. Pomembno je izbrati zanesljive in usposobljene izvajalce, ki bodo zagotovili kakovostno izvedbo del in upoštevali vse predpise, po končani obnovi pa poskrbeti za čiščenje in odstranitev gradbenih odpadkov.

Poleg tega se pri takšnih projektih večkrat pojavijo nepredvidene situacije. »Kot primer naj omenim zamakanje v prenovljenem in že pobeljenem stanovanju, ko se je na kopalniškem stropu začel širiti madež od zamakanja pri zgornjem sosedu. Podobne situacije zahtevajo hitro ukrepanje in iskanje rešitev, da se prepreči še večja škoda, pa tudi zato, da ni ogrožena nadaljnja časovnica projekta,« opozori sogovornica.

Priporočljivi funkcionalni posegi

Kateri posegi so na splošno smiselni pri prenovi starih stanovanj? Katerih ne gre opustiti, tudi če imamo zelo omejen proračun? Ključno je, da se ne osredotočimo le na estetske izboljšave, temveč tudi na posege, ki zagotavljajo varnost, funkcionalnost in dolgoročno ustreznost doma, svetuje arhitektka. Najprej poudari zamenjavo stare in dotrajane električne napeljave, ki lahko pomeni resno nevarnost, tudi za nastanek požara. Prav tako lahko veliko škodo lastnikom in sosedom povzročijo dotrajane vodovodne in kanalizacijske cevi, če pride do zamakanja ali izliva vode. Nujno je odpraviti težave z vlago in plesnijo, ki nista le estetski problem, ampak predvsem resno zdravstveno tveganje.

Dnevni prostori so pogosto zasnovani odprto in povezano, da spodbujajo druženje. Foto: Dariusz Jarzabek/Shutterstock
Dnevni prostori so pogosto zasnovani odprto in povezano, da spodbujajo druženje. Foto: Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Pomembni so tudi posegi, ki zmanjšujejo potrebo po energiji, kot so zamenjava starih oken in vrat, medtem ko je izboljšanje toplotne izolacije večstanovanjske stavbe stvar skupne odločitve etažnih lastnikov. Pri obojem gre za dolgoročno naložbo, ki se povrne z nižjimi stroški ogrevanja in hlajenja. Vsi našteti posegi so bistveni za zagotavljanje varnega in zdravega bivalnega okolja. Niso zgolj površinski in estetski, temveč zahtevajo celovit in strokoven pristop, saj so z njimi povezana tudi druga gradbena in obrtniška dela. »Ker končni stroški celovite prenove niso nizki, je še toliko bolj pomembno, da se je lotimo premišljeno. Ključno je imeti načrt po­trebnih posegov, med željami pa določiti prioritete. Lastniki stanovanj, ki razmišljajo o prenovi, naj se zato posvetujejo s strokovnjakom, ki jim bo pomagal izbrati najprimernejše rešitve glede na potrebe in finančne zmožnosti,« opozori še na en pomemben vidik, načrtovanje in obvladovanje stroškov.

Posvet s strokovnjakom pred prenovo kopalnice

Tudi pred prenovo kopalnice, ki zahteva kompleksne posege, se posvetujmo s strokovnjakom, ki bo ocenil stanje inštalacij in svetoval glede ustreznih materialov in rešitev, priporoča Ajda Kolenbrand Judež in poudarja, naj pri zamenjavi inštalacij izberemo kakovostne materiale, pri katerih lahko pričakujemo zanesljivo delovanje. Pozneje ne gre pozabiti na redno vzdrževanje, s katerim lahko še podaljšamo njihovo življenjsko dobo ter preprečimo težave in škodo, ki bi jo lahko povzročila poškodovana napeljava.

Pri obnovi kopalnic je priljub­ljena zamen­java kadi z breznivojsko prho.
Foto: Alexuans/Shutterstock
Pri obnovi kopalnic je priljub­ljena zamen­java kadi z breznivojsko prho. Foto: Alexuans/Shutterstock
Zamenjavo inštalacij priporoča, če so stare več kot 50 let in če so vidni znaki poškodb. »Rja, puščanje, slab pritisk vode, zamašitve in neprijeten vonj so namreč znamenja, da so inštalacije morda poškodovane in jih je treba zamenjati,« razloži sogovornica. Vendar je ob vsaki večji prenovi kopalniških prostorov smiselno zamenjati tudi nedotrajane vodovodne in kanalizacijske inštalacije, saj si tako prihranimo poznejše posege v stene in tla. Svinčene cevi in cevi z azbestom pa je treba zamenjati ne glede na starost zaradi zdravju škodljivih snovi, izpostavi.

Življenjska doba alumplast cevi je približno 50 let, PVC odtočne cevi zdržijo okoli sto let, litoželezne odtočne cevi, ki se uporab­ljajo predvsem za glavne vertikalne razvode, pa imajo lahko življenjsko dobo tudi do 150 let. Trda voda z veliko vodnega kamna lahko pospeši obrabo cevi, njihovo življenjsko dobo skrajša tudi korozija, medtem ko jo redno čiščenje in vzdrževanje lahko podaljšata.

Po arhitektkinih besedah sta pri obnovi kopalnic pogosta tudi zamenjava električne napeljave (kablov, stikal in vtičnic) ter vgradnja dodatnih elementov, kot so stropne luči in ogledala z osvetlitvijo. Priporočljiva je namestitev kombiniranega zaščitnega stikala (KZS) za zagotavljanje varnosti pred električnim udarom v kopalnici, kjer je prisotna vlaga. Izjemnega pomena pa je vgradnja učinkovitega ventilatorja, ki preprečuje zadrževanje vlage v kopalnici in nastanek plesni.

Posebej smo se dotaknili tudi obnove kopalnic v večstanovanjskih stavbah. Tu ne gre pozabiti na vgradnjo cementne hidroizolacije, ki je ključna za preprečevanje škode zaradi izliva vode. Z njo se zaščitijo naša tla in stene, hkrati pa prepreči, da bi voda pronicala v spodnja stanovanja. Pri montaži prezračevanja (ventilatorjev) pa je treba poskrbeti, da se priklopi na pravo prezračevalno vertikalo. V nasprotnem primeru lahko povzročimo motnje v prezračevanju drugih stanovanj ali celo širjenje neprijetnih vonjav.

Izkoristek prostora, funkcionalnost, udobje in estetika

Da bi zagotovili uporabnost kopalnice po sodobnih merilih, so najpogostejše tri skupine posegov: za optimizacijo prostora, izboljšanje funkcionalnosti ter izboljšanje udobja in estetike. Prostor čim bolje izkoristimo s prilagoditvijo sanitarne opreme glede na potrebe uporabnika in z izbiro dimenzijsko najustreznejših elementov. Po arhitektkinih besedah je poleg tega priljub­ljena zamenjava kadi z breznivojsko prho, ki ustvari občutek večje prostornosti in je lažje dostopna. Pomembna sta tudi vgrad­nja podometnega WC-splakovalnika in viseče WC-školjke, saj nam prihranita prostor, preprostejše je tudi čiščenje tal. »Če je le mogoče, svetujemo, da se pralni stroj in grelnik vode premakneta v drug prostor,« pravi sogovornica.

V kopalnici je priporočljivo namestiti kombinirano zaščitno stikalo (KZS), ki zagotavlja varnost pred električnim udarom v vlažnem prostoru.
Foto: Ungvar/Shutterstock
V kopalnici je priporočljivo namestiti kombinirano zaščitno stikalo (KZS), ki zagotavlja varnost pred električnim udarom v vlažnem prostoru. Foto: Ungvar/Shutterstock

Za izboljšanje funkcionalnosti in urejenosti so po njenih besedah pomembni namestitev več omaric za shranjevanje, večja ogledala, saj optično povečajo prostor in izboljšajo osvetlitev, in izbira površine, ki je preprosta za čiščenje. To so materiali brez fugiranih stikov ali keramika večjega formata.

Ne samo udobje, tudi funkcionalnost izboljšajo dobra osvetlitev, talno ogrevanje in namestitev namenskega kopalniškega radia­torja. Ta zagotavlja učinkovito ogrevanje kopalnice, če ima vgrajen električni grelec, tudi v prehodnem obdobju, poleg tega omogoča hitrejše sušenje brisač in izboljša videz kopalnice.

Poleg teh sprememb se vedno več pozornosti namenja tudi trajnostnim rešitvam, kot so varčne armature, varčne svetilke in uporaba okolju prijaznih materialov.

Različne poti do občutka prostornosti

Z arhitektko smo se pogovarjali tudi o posegih, ki omogočijo bolj odprte prostore. Veljajo pri povezovanju prostorov drugačna izhodišča, če gre za družino z otroki ali osebo, ki živi sama? Arhitekti izhajajo predvsem iz načina življenja stanovalcev, njihovih želja in danosti prostorov, pravi. Pri prenovah stanovanj pogosto predstavljajo omejitve obstoječe stene, odprtine, prehodi in razporeditev inštalacij, zato je včasih potreben kompromis med željami in možnostmi. Posebej opozori, da sta za vsak poseg v konstrukcijske, to je nosilne dele stavbe potrebna presoja in načrt statika. Kateri deli stavbe so nosilni ali morda v skupni lasti etažnih lastnikov, mora preveriti stro­kovnjak, saj predvsem pri starejših stavbah tega ni mogoče določiti brez strokovnega znanja in izkušenj.

­

Če nameravamo prenovo voditi sami, bomo morali natančno usklajevati izvedbo del in izvajalce.
Foto: Indypendenz/ Shutterstock
Če nameravamo prenovo voditi sami, bomo morali natančno usklajevati izvedbo del in izvajalce. Foto: Indypendenz/ Shutterstock

Pravi, da je odprtost prostora mogoče doseči na različne načine, ne le zgolj z odstranitvijo sten. Včasih lahko tudi velik prostor deluje utesnjeno in mračno, če je neprimerno izkoriščen in opremljen, medtem ko so lahko majhni prostori s premišljeno zasnovo in uporabo svetlobe, barv in pohištva izredno funkcionalni in dajejo občutek večje prostornosti.

Pomembno je razumeti, da smo ljudje različni in imamo različne potrebe, hkrati pa živimo v različnih skupnostih. Družine z otro­ki potrebujejo drugačne prostore kot tisti, ki živijo sami, pari ali starejši. Upoštevati je treba tudi osebnost stanovalcev, saj se nekateri počutijo bolj varne v omejenih in intimnih prostorih, medtem ko drugi uživajo v odprtosti in povezanosti.

Tudi za prostore znotraj stanovanja veljajo različne zahteve. Nekateri, kot so spalnice in kopalnice, so bolj zasebni, medtem ko so dnevni prostor pogosto zasnovani odprto in povezano, da spodbujajo druženje in interakcijo. V odprtih prostorih je intime manj, tudi hrup se širi dlje, zvoki lahko odmevajo. Zato je pomembno, da se zagotovijo ustrez­ne rešitve in uporabijo materiali za absorpcijo zvoka, zvočno izolacijo in vizualno ločevanje prostorov, če je potrebno.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine