Z mešanico kisa in vode, ki ju zmešate v razmerju 1:1, navlažite stensko tapeto. Pri nanašanju si pomagajte z gobico ali s steklenico z razpršilcem. Pustite stati nekaj minut, nato pa začnite z odstranjevanjem – papir se bo zlahka odlepil od podlage.
PREBERITE ŠE: Domača čistila: Naravna, a enako učinkovita
Da bi odstranili zasušeno barvo, umazane čopiče za pol ure potopite v vroč kis. Sperite jih pod vročo vodo in milnico, da odstranite ostanke barve in jih dobro posušite. Ščetine bodo znova mehke, čopiči pa kot novi.
Pest zemlje položite v manjšo posodo in jo popršite s kisom. Če se peni, pomeni, da je prst alkalna.
V plastično vrečko nalijte pol skodelice toplega kisa in vanj potopite glavo tuš ročke. Preverite, da so šobe za vodo res potopljene v kis in zavežite vrečko. Pustite delovati najmanj eno uro, nato ročko sperite z vodo in obrišite do suhega.
Preden se lotite barvanja pocinkane kovine ali betona, površino obrišite z gobico ali krpico namočeno v kis. Ta mali trik bo pripomogel, da bo barva bolj obstojna in sijoča.
Kis vtrite v nalepke s cenami ali ostanke lepila na steklu, plastiki ali lesu. S površine postrgajte večje dele nalepke, nato pa mesto zdrgnite z večjo količino kisa, da odstranite še preostanek lepila.
Z lesene podlage ali pohištva vosek najlažje odstranite z mešanico kisa in vode (v razmerju 1:1), medtem ko za usnje raje uporabite šibkejšo mešanico (v razmerju 1:2). S krožnimi gibi mešanico vtirajte v podlago, dokler kis ne raztopi vsega voska.
PREBERITE ŠE: Alkoholni kis: 10 nasvetov za uporabo v gospodinjstvu
Madeže na keramičnih ploščicah in fugah lahko odstranite s staro zobno ščetko, ki jo namočite v kis. Vendar pozor, nerazredčen kis lahko poškoduje marmor in druge površine iz naravnega kamna, zato pred čiščenjem opravite preizkus – kis nanesite na majhno površino in preverite, kako reagira.
Staro orodje, zarjavele vijake in matice namočite v kis, in sicer tako, da bodo zarjaveli deli v celoti prekriti z njim. Po nekaj dneh jih zdrgnite s krtačko in sperite z vodo.
Pogost stik z betonom, knaufom in nekaterimi drugimi gradbenimi materiali lahko na rokah povzroči nadležno srbečico. Preden si jih umijete z vodo, jih sperite z razredčenim kisom (v razmerju 1:2 – ena enota kisa in dve enoti vode) – kislina namreč nevtralizira alkalne vsebine.