Načrtovanja smo se lotili najprej s tehtanjem bralkine želje - da bi z montažnimi stenami pregradili kuhinjsko-dnevni prostor in tako pridobili povsem ločen delovni prostor.
Obstoječi prostor je ravno prav velik, da sta zdaj v njem udobno umeščeni kuhinja z jedilnim kotom ter dnevna soba. Zato smo prišli do sklepa, da bi z omenjenim posegom izgubili prostor dnevne sobe oziroma bi ga tako zelo zmanjšali, da bi postal praktično neuporaben. Glede na to, da bosta v gospodinjstvu bivali dve osebi, bralki predlagamo drugačno rešitev, in sicer tako, da prostor ostane nepregrajen, odprt.
Naše glavne ideje pri načrtovanju so bile: obdržati obstoječi dnevni bivalni prostor odprt, z minimalnim posegom v prostor izpolniti željo po ločenosti domače pisarne, domača pisarna naj bo funkcionalna ter v času neuporabe skrita, tako da prostor še vedno deluje kot dnevni bivalni prostor in ne delovni prostor. S temi glavnimi vodili v mislih smo prišli do elegantne rešitve - odločili smo se, da delovni kotiček umestimo in skrijemo v sklop opreme dnevne sobe.
Kuhinjo z jedilnico in sedežno garnituro smo obdržali tam, kot je bilo v načrtih, ki nam jih je poslala bralka, prvotno mišljeno. Ob steno nasproti sedežne garniture smo umestili celoten niz elementov dnevne sobe s televizorjem. Niz se ob koncu pri vratih zaključi s posebnim elementom: s skrito mini domačo pisarno. Ko je domača pisarna v uporabi, je ta element odprt. Vratni krili imata posebna vodila: ko ju odpremo, se na obeh straneh preko drsnih vodil zapeljeta in pospravita v režo, ki je vzporedna s korpusom elementa (ob straneh). Tako ne motita prehodov, saj sta skriti v stranskih režah. Element domače pisarne vsebuje delovno mizo s predalom, nad mizo sta dve polici za odlaganje fasciklov, knjig in drugih potrebščin za delo. Znotraj elementa naj bo tudi namizna svetilka. Priporočamo, da se v spodnji del police nad delovno mizo vgradi linijski LED trak, s čimer se omogoči dobra osvetlitev delovne površine ter pričara tudi ambientalno vzdušje.
Ko je delo zaključeno, se domača pisarna z vrati preprosto zapre. Tako na videz postane visoka zaprta omara, del dnevnosobnega niza. Ko je delo v pisarni zaključeno ter element domače pisarne zaprt, se prostor ponovno spremeni v kuhinjsko-dnevni prostor in o pisarni ni več sledu.
Upoštevali smo tudi bralkine želje glede materialov. Oprema je zasnovana v klasičnem modernem stilu, prevladuje les - hrast. Skombinirali smo ga z elementi v mat lak obdelavi v nevtralni sivi barvi. Da bi prostor barvno nekoliko popestrili, smo steno za televizorjem obarvali v mentolno zelen odtenek, ki v prostoru pričara svežino, deluje elegantno in nevsiljivo. Prostor lahko dodatno popestrimo z dodatki, kot so preproga, slike, zavese in blazine v podobnih barvnih odtenkih oziroma z barvami, ki se skladajo z barvo stene in lesa.
S predlagano rešitvijo smo zadostili tako željam bralke po ločenem delovnem prostoru, hkrati pa smo obdržali odprtost in enovitost dnevno bivalnega prostora. S tem smo ohranili kakovost velikega prostora. Bivalno ugodje je v primerjavi s pregrajenim, manjšim in na ta način utesnjenim prostorom vsekakor boljše v večjem, svetlem ter odprtem prostoru.
Pošljite nam vprašanje – s fotografijami
Za rubriko Arhitekturni izziv nam lahko pošljete vprašanja glede funkcionalne razporeditve stanovanjskih prostorov do 100 kvadratnih metrov, za katero so potrebni manjši ali večji posegi v tloris, in opreme. Opišite nam želje, problem, priložite tloris obstoječega stanja z merami, inštalacijami, označenimi nosilnimi in predelnimi stenami ter čim več fotografij obstoječega stanja. Na vprašanja brez priloženih fotografij ne bomo mogli odgovoriti, izjema je, če stavba še ni zgrajena. Vprašanja sprejemamo po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, v zadevo napišite Arhitekturni nasveti.