Družina je navedla kar nekaj problemov, ki jih težijo. Eden večjih je, da je pritlični del delno vkopan v teren, zato v zidanico ne prehaja veliko svetlobe. Moti jih tudi premajhna kuhinja brez pomivalnega stroja in premalo omar za shranjevanje. V pritličju bi si radi uredili še manjšo dnevno sobo z zofo, ki je zdaj v nadstropju. Zamenjali bi radi talno oblogo, saj jim keramične ploščice ne ustrezajo.
Rešitev
V prostor smo več svetlobe vnesli tako, da smo klasično okno zamenjali z velikim fiksnim oknom, z oknom/vrati na ključ pa smo nadomestili vhodna vrata. Tako smo hkrati odprli pogled na čudovito pokrajino. Z uporabo svetlih materialov smo prostor še posvetlili. Temne ploščice smo zamenjali s svetlim epoksidnim premazom, ki je trpežen in preprost za čiščenje, poleg tega daje toplejši občutek kot keramika. Ob najdaljšo prosto steno smo umestili dolg, lesen linijski element, ki v enotnem dizajnu združuje kuhinjo, omarico za televizor z dvižnim mehanizmom ter omaro za shranjevanje oblačil in obutve. Kuhinja je pridobila veliko delovne površine in pomivalni stroj. Smiselno bi bilo postaviti zunanji vetrolov, ki bo v zimskih mesecih preprečil vdor hladnega zraka, obenem pa bi tukaj lahko uredili nekaj dodatnih elementov za shranjevanje obutve in vrhnjih oblačil. Vgradni hladilnik smo postavili na nasprotno stran, ob prehod, prostor za dodaten zamrzovalnik pa je lahko v shrambi ali pod pultom.
Prostor pod stopnicami bi zaprli z vrati. Stopnice, ki vodijo v zgornje nadstropje, smo oblekli v prijetnejši les ter v višini prve stopnice naredili podest z globokimi predali, na katerega je postavljena zofa. S postavitvijo velikih fiksnih elementov ob steno je na sredini nastal prostor za igro in premično pohištvo – barsko mizo, jedilno mizo in stole.
Rešitve vaših zadreg
V svetovalni rubriki Arhitekturni izziv arhitekti iz ekipe Celovito predlagajo rešitev za preureditev izbranega prostora. Enkrat na mesec iščejo rešitve za vaše prostorske zadrege in odgovarjajo na vprašanja o izbiri ter postavitvi pohištva in opreme. Opišite nam svoje želje, priložite tloris z merami prostora, vrisanimi inštalacijami in fotografijo trenutnega stanja, veliko najmanj 3 MB. Ne pozabite pripisati svojega imena, priimka, točnega naslova, telefonske številke in po možnosti elektronskega naslova. Pišite nam na Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, ali po elektronski pošti na deloindom@delo.si, v obeh primerih pripišite Arhitekturni izziv.