Obvezno navajanje energetskega razreda nepremičnine je v skladu s smernicami Evropske unije iz leta 2010, na Hrvaškem pa so jih uveljavili s 1. januarjem 2014. Po poročanju Jutarnjega lista so prvi dan novega leta oglaševalci zaradi visokih kazni umaknili približno 200.000 oglasov o prodaji nepremičnin z različnih spletnih strani. Lastniki nepremičninskih agencij opozarjajo, da je vlada z novim zakonom dodatno udarila nepremičninski trg, na katerem se je promet zaradi gospodarske krize prepolovil.
Za pridobitev energetskega certifikata je treba najeti pooblaščeno podjetje za energetsko certificiranje, ki bo pregledalo nepremičnino in določilo energetski razred nepremičnine. Certifikat, v katerem je največji razred A+, najmanjši pa G, bodo poslali tudi na ministrstvo za gradbeništvo. Lastnik nepremičnine bo za postopek odštel največ 2700 kun (355 evrov), lahko pa tudi večkrat manj, če se za določanje energetskega razreda odloči celotni stanovanjski blok. Izkaznica sicer ni potrebna za stanovanja, ki so manjša od 50 kvadratnih metrov, določa zakon.
Na Hrvaškem je po nekaterih ocenah (uradnih podatkov ni) približno 110.000 nepremičnin v lasti slovenskih državljanov. Po podatkih hrvaške davčne uprave so bili Slovenci najštevilčnejši med tujimi državljani, ki so kupili nepremičnine na Hrvaškem med letoma 2010 in 2012 – kupili so nekaj manj kot 5700 nepremičnin na Hrvaškem.