Če nam je po zaključenem delu ostala večja količina barve in je embalaža skoraj še polna, je dovolj, da rob embalaže samo dobro obrišemo s čisto krpo in jo nepredušno zapremo. Rob embalaže je sicer priporočljivo večkrat obrisati že med delom, saj lahko zasušena barva na robu pozneje oteži zapiranje in odpiranje. Dodatno pozornost velja nameniti tudi kovinski embalaži, pri kateri lahko z orodjem in uporabo sile hitro poškodujemo pokrovček. Najbolj varna je vsekakor uporaba gumiranega kladiva, pomagamo pa si lahko tudi s krpo ali kosom lesa, ki ga položimo na pokrovček in narahlo potolčemo. Preverimo, da pokrov res dobro tesni, saj bomo le tako preprečili zasuševanje barve v embalaži.
PREBERITE ŠE: Kam z ostanki barve in kako jih uporabiti na kreativen način
Če je embalaža napol ali skoraj popolnoma prazna, je v njej že preveč prostora za zadrževanje zraka, posledično pa je večja verjetnost, da se bo barva zasušila. Zato je v takem primeru ostanek barve najbolje preliti v manjšo embalažo. Uporabimo lahko navaden stekleni kozarec za vlaganje ali manjšo plastično posodo, ki jo lahko dobro, nepredušno zapremo. Velikost embalaže prilagodimo glede na količino barve, vedno pa embalažo z barvo napolnimo do vrha, da bo v njej čim manj zraka. Preden ostanek barve prelijemo v manjšo embalažo, ga dobro premešamo.Barvo lahko shranimo v shrambo, klet ali garažo, če je seveda dovolj dobro toplotno izolirana. Visoke temperature namreč pospešijo izsuševanje barve, zelo nizke pa povzročijo, da barva zmrzne. Prav tako je priporočljivo, da jo shranimo na višjo polico, saj lahko vlaga, ki se po navadi zadržuje pri tleh, pripomore k rjavenju pločevinaste embalaže. Zelo primeren prostor, na katerega pogosto pozabimo, je tudi kakšna višja polica v bivalnem prostoru, kjer so temperaturne razlike praviloma najmanjše.
Pri uporabi barve, ki je dalj časa stala na polici, velja nekaj previdnosti. Ne glede na to, koliko časa je stala, je treba pred začetkom novega projekta preveriti, ali je še uporabna. Če na dnu opazimo mehko usedlino oziroma se je na vrhu izločila tekočina, to običajno še ni znak neustrezne kakovosti. Pomeni samo, da je treba barvo pred začetkom dela res dobro premešati. Če je na površini ali ob robu zasušena in so pri odpiranju s pokrova vanjo padli zasušeni koščki, lahko barvo brez težav precedimo. Tudi pločevinka z napihnjenim pokrovom še ni razlog za skrb, potrebne je le nekaj previdnosti pri odpiranju, barva sama pa je običajno še vedno ustrezne kakovosti. Če pa v njej opazimo grudice ali če se pri mešanju zgoščuje, je to znak, da ni več primerna za uporabo. Pri zidnih barvah smo še posebej pozorni na vonj in videz površine. Če zaznamo neprijeten vonj po pokvarjeni barvi ali je na površini izločena rjavkasto rumena tekočina, je barva okužena in je ne smemo več uporabiti.
Za vsakim uspešno zaključenim projektom stoji ne le dobra ideja, ampak tudi premišljeno načrtovanje. Ko smo z eno nogo že v ustvarjalnem procesu, se nam splača pobrskati med policami v kleti, shrambi ali garaži, zberemo skupaj vse odprte barve, ki jih že imamo doma, in dokupimo le nujno potreben material.
Barve lahko med seboj mešamo in tako iz različnih ostankov ustvarimo celo paleto novih odtenkov. Seveda le, če so barve na enaki osnovi. Premazov na vodni osnovi ne mešamo s premazi na osnovi topil. Odlična osnova za niansiranje je tudi bela barva, ki nam zelo pogosto ostane po barvanju. Mešamo jo lahko z ostanki katere koli zidne barve na vodni osnovi ali z navadnimi akrilnimi tempera barvicami, ki jih najdemo med šolskimi potrebščinami. Obstoječo barvno paleto pa lahko po potrebi dopolnimo tudi z barvnimi vzorčki, ki jih naročimo v spletni trgovini Mavrica. Idej je vedno dovolj, za dodaten navdih pa lahko pobrskate v Knjižnici idej na spletni strani helios-deco.com.
Če vam je v veselje pogosto menjavanje slik, fotografij in druge dekoracije na stenah, se kopate v poplavi obvestil in drugih zaznamkov ali pa morda želite skupaj s svojimi najmlajšimi odkriti neomejene možnosti za igro, lahko razmislite tudi o magnetni steni. Za njeno izdelavo boste potrebovali notranjo zidno barvo z magnetnim delovanjem SPEKTRA Magnetic ter ostanke notranjih zidnih barv v izbranih odtenkih, ki jih boste nanesli čez magnetni premaz.
SPEKTRA Magnetic vsebuje posebno feromagnetno snov, ki omogoča preprosto pritrjevanje in menjavanje risb, fotografij, posterjev in sporočil neposredno na steno, in to ne da bi jo pri tem poškodovali. Ker je izdelana na osnovi materiala z magnetnimi lastnostmi, ki daje barvi značilno temno sivo barvo, jo lahko uporabimo tudi kot osnovni premaz, ki ga po želji prebarvamo še z ostanki notranjih zidnih barv v izbranih odtenkih, ne da bi pri tem izgubili učinek magnetnega delovanja. Pri magnetni površini tako nismo omejeni le na videz temno sive površine, temveč si jo lahko popolnoma prilagodimo svojim željam in slogu. Odlična priložnost, da pobrskamo za ostanki barv, ki morda pozabljeni stojijo na polici.
Pred začetkom barvanja s podlage odstranimo prah, slabo vezane delce in druge nečistoče, večje razpoke in poškodovane dele pa zapolnimo s kitom. Podlaga naj bo pred barvanjem popolnoma suha in utrjena. SPEKTRA Magnetic je že pripravljena za uporabo, zato redčenje ni potrebno. Barvo le dobro premešamo, da preprečimo usedlino pigmenta in drugih snovi, ter začnemo nanašati. Barvo nanašamo z valjčkom iz mikrofibre ali čopičem, če pa želimo ustvariti popolnoma gladko magnetno površino, pa lahko SPEKTRA Magnetic nanesemo tudi z gladilko iz nerjavečega jekla.
Priporočamo nanos več slojev, vsaj tri do štiri, še posebno če želimo močnejši magnetni učinek ali načrtujemo nanos zaključnega sloja v izbranem odtenku. S kilogramom barve pri treh nanosih premažemo 1,5 m2 površine. Barva je za naslednji nanos suha po štirih do petih urah, odvisno od temperature zraka in vlage v prostoru. Čas sušenja se pri nižjih temperaturah in višji zračni vlažnosti namreč podaljša. V času sušenja med posameznimi sloji lahko orodje zaščitimo pred izsuševanjem barve kar s PVC-folijo ali plastično vrečko in si tako prihranimo nekaj dela s čiščenjem.
Ker ravna površina omogoča lažji in močnejši oprijem magnetov na steno, po nanosu zadnjega sloja magnetne barve z valjčkom ali čopičem še moker premaz pregladimo z nerjavečo gladilko, suho površino pa nato še rahlo obrusimo. Pred nanosom ostankov barv v izbranem odtenku pa priporočamo tudi nanos tankega sloja fine izravnalne mase.
Odveč ne bo tudi preizkus magnetnosti. Magneti, ki jih želimo uporabiti, morajo biti dovolj močni, da bo posamezen magnet lahko zadržal vsaj pet listov navadnega pisarniškega papirja. Če to ni tako, je moč magneta prešibka in je treba poskusiti drug tip magneta ali dodati še en nanos barve SPEKTRA Magnetic, da se zagotovi zadosten oprijem tudi po nanosu zaključnega sloja. Za nanos zaključnega premaza priporočamo uporabo svežega valjčka ali čopiča, saj se ostanki barve SPEKTRA Magnetic zelo težko popolnoma sperejo iz orodja in bi ob ponovni uporabi lahko umazali zaključni premaz.
Otroci se vedno radi zabavajo pri pripenjanju risbic na steno, vendar lahko z uporabo lepilnih trakov, raznih lepilnih mas in risalnih žebljičkov sčasoma steno umažemo ali poškodujemo. Magnetna stenska površina je tako še posebej primerna za otroške sobe, saj omogoča neomejene možnosti za igro. Na magnetno steno lahko na primer pripnemo ali narišemo zapleteno cestno omrežje, po katerem lahko drvimo z magnetnimi avtomobilčki. Da magneti pri tem z drsanjem ne bi poškodovali stene, jo lahko še dodatno zaščitimo tako, da magnetke zašijemo v manjše žepke iz tekstila in jih pripnemo na zadnjo stran avtomobilčka. Ustvarimo lahko vesolje, gozd ali živalski vrt, magnetne živali pa izdelamo kar sami, iz kartona ali tršega papirja. Če že ne drugače, nam lahko magnetna stena služi tudi kot galerija v malem, za prikaz vseh novih umetniških del malih ustvarjalcev.
Nobene potrebe pa ni, da je igra omejena le na otroške sobe. Ste ljubitelji miselne igre Scrabble? Izdelajte magnetke s črkami in odigrajte partijo kar na steni. Dobra rešitev tudi za preganjanje časa, če ste eden izmed tistih družinskih članov, ki so pri odhodu vedno prvi pri vratih in čakajo na druge zamudnike.
Odlična ideja so tudi dekorativne lesene ščipalke za perilo, ki jih lahko zelo hitro preoblikujemo v magnetke, ki bodo poskrbeli za organizacijo našega pisalnega kotička. Za vse razglednice, izrezke iz revij, fotografije, otroške risbice in drugih spominkov, ki jim še nismo našli prostora. Za svetovne popotnike bo morda zanimiva tudi ideja z zemljevidom sveta, na katerem lahko hranimo zbirko magnetkov ali drugih manjših spominkov z različnih potovanj. Priročen element pa bo tudi v kuhinji, ko je treba nekam pospraviti izrezke iz receptov ali nakupovalne sezname.
Magnetna stena nam omogoča, da izživimo svojo ustvarjalnost še dolgo po tem, ko je prenova doma že dolgo za nami. Življenje ne miruje, zakaj bi torej vaše stene?
Naročnik oglasne vsebine je Helios