Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Mojster leta: Keramičar za zahtevna opravila

Keramičar Tomaž Jenko iz Zgornjega Brnika ima že dobro desetletje svojo obrt, za katero ga je navdušil oče. Pravi, da moraš za obrtnika imeti »cel paket, ne le znati polagati ploščice«.
Monika Kern
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 19:00
5:31

Sprva se je šolal za finomehanika, vendar se je kmalu prekvalificiral za pečarja na srednjo gradbeno šolo, kjer si je pridobil poklic IV. stopnje. Šolanje je trajalo tri leta. Oče mu je vedno govoril, naj se odloči za poklic, pri katerem ne bo umazan. Vendar je hkrati prav on zaslužen za to, s čimer si njegov sin danes služi kruh, saj je imel nekoč svojo gradbeno obrt.

Sogovornik je poudaril, da biti pečar in keramičar sicer ne pomeni eno in isto. Poklica imata podobno strokovno zaledje, vendar načeloma ločeno delo. Pečarji se namreč ukvarjajo predvsem z oblaganjem kaminov in kaminskih peči, keramičarji pa s polaganjem ploščic vsepovsod drugje. Šolanje obeh poklicev poteka pod enim programom, tj. pečar-polagalec keramičnih oblog, na srednjih gradbenih šolah po Sloveniji. Izobrazbo pa si posamezniki z obveznimi nekajletnimi izkušnjami in srednjo izobrazbo katere koli smeri lahko pridobijo tudi na Obrtno-poslovni zbornici Slovenije (OZS), pri kateri za pridobitev naziva polagalca keramike opravijo mojstrski izpit. Obsega štiri dele, praktičnega, strokovno-teoretičnega, poslovodno-ekonomskega in pedagoško-andragoškega. Posamezni deli mojstrskega izpita so razdeljeni na več izpitnih enot in se opravljajo skladno z izpitnimi katalogi za posamezni mojstrski naziv oziroma del mojstrskega izpita. Mojstrski izpit se opravlja v poljubnem vrstnem redu in v različnih izpitnih rokih. Ko kandidat vse obveznosti uspešno opravi, pridobi spričevalo o opravljenem mojstrskem izpitu in s tem srednjo strokovno izobrazbo. Mojster je s svojim strokovnim znanjem lahko konkurenčen v slovenskem in evropskem prostoru, saj je za mojstrsko diplomo potrebno dovolj široko znanje.

S spletne strani OZS razberemo, da je v Sekciji gradbincev – Odbora polagalcev keramičnih oblog trenutno registriranih dvajset pečarskih mojstrov. Le eden izmed njih pa ponuja to, kar svojim strankam ponuja tudi Tomaž Jenko. Odločil se je namreč za nekoliko specializirano vrsto »keramičarstva«: cena za njegovo delo na kvadratni meter se začne z več kot stoodstotno višjo ceno kot pri drugih polagalcih keramike. Polaga vrhunsko in dekorativno keramiko, mozaike kopalnic in opravlja adaptacije kopalnic. Cena dela povprečnega polagalca keramike se začne pri okoli 15 do 20 evirih na kvadratni meter, njegova cena je okoli 40 evrov. Poudarja pa, da je vrhunska keramika zahtevnejša za obdelavo, keramičar pa ima pri polaganju opraviti z dražjimi materiali. Že od nekdaj je rad izstopal iz povprečja. »Čim bolj zahtevno je delo, z večjim veseljem se ga lotim,« je povedal. Vendar pa, kot je povedal, poklic keramičarja ni samo to, da polagaš ploščice. Kot obrtnik moraš vzdrževati primeren odnos s strankami in imeti občutek za delo z njimi. Treba se je dogovarjati, prilagajati, jim pomagati, treba je biti zraven od začetka do konca.

Ploščice lahko polaga tudi ženska

Sogovornik je dejal, da je bil poklic keramičarja nekdaj fizično neprimerno težji, kot je danes. Včasih je bilo to garaško delo. Po njegovih besedh bi ga lahko zdaj opravljale tudi ženske, saj je najtežje breme, ki ga je treba dvigniti, težko okoli 15 kilogramov. Tako ploščice kot lepila so zdaj pakirani v manjše in lažje pakete. Sprememba je tudi to, da so nekdaj ploščice izdelovali pretežno iz keramike, danes pa gre pogosto za stisnjen granitni prah (mešan z lepili in drugimi materiali). Nekoč je obstajalo samo lepilo za zunanje in za notranje polaganje plošč, zdaj pa ima en proizvajalec tudi 15 vrst lepila.

Tomaž Jenko se udeležuje dodatnih izobraževanj za polagalce keramičnih oblog, ki potekajo na nekaj let v Italiji. »Človek se vse življenje uči,« je povedal. S slovenskimi mojstri, ki obiskujejo te tečaje, so tudi dobri prijatelji, čeprav so hkrati drug drugemu konkurenca. »Sčasoma si vsak pridobi svoj krog strank. V 12 letih, odkar imam svoj posel, se še ni zgodilo, da bi mi jih zmanjkalo.« Dodal pa je, da se je za pridobitev strank v preteklosti zelo trudil. Delo keramičarja ni sezonsko delo, saj se dela čez vse leto, največ pa med aprilom in oktobrom. Tako ima sogovornik maja delovni urnik znan za pol leta vnaprej.

Za Mojstra leta po vašem mnenju lahko glasujete tako, da izpolnete glasovnico v tiskani izdaji priloge ali elektronske glasovnice TUKAJ.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine