V hišo ste za ogrevanje in pripravo tople vode vgradili toplotno črpalko. Zakaj ste se odločili za ta korak?
Glavni razlog je bila velika poraba kurilnega olja. Za ogrevanje več kot 400 kvadratnih metrov velike hiše v štirih etažah smo ga vsako leto porabili približno štiri tisoč litrov in zanj odšteli 2500 evrov. Poleg tega je bil oljni kotel star, njegov izkoristek pa slab in ga je bilo treba zamenjati. S soprogo sva imela prihranjenega nekaj denarja, zato sva se odločila, da jih naloživa v energijsko varčen sistem ogrevanja in priprave tople vode. Prej smo jo namreč ogrevali s plinskim bojlerjem. Naložba je namenjena vnukoma, ki živita v hiši in njuni energijsko varčni prihodnosti.
Katero vrsto toplotne črpalke ste izbrali, s kakšno močjo in kakšna so ogrevala v hiši?
Ker imamo na dvorišču vodnjak, smo se odločili za toplotno črpalko voda/voda. Izkoristili smo ga za ponorni vodnjak, tako da je bilo treba izvrtati le še eno vrtino. Ker je podtalnica na parceli na globini 16 metrov, je vrtina globoka 21. Zaradi velikosti hiše so nam strokovnjaki, ki so pripravili načrt strojnih inštalacij, predlagali toplotno črpalko z močjo 16 kW. Čeprav velja, da je pri ogrevanju s toplotno črpalko bolje izbrati talno ali stensko gretje, smo obdržali radiatorje, ker imajo dovolj velike površine.
Koliko manjšo porabo energije pričakujete zaradi vgradnje toplotne črpalke?
Pričakovano letno grelno število toplotne črpalke je približno 3,5. Zato pričakujemo, da bomo za njeno delovanje letno porabili približno 1200 kWh električne energije. V primerjavi z dosedanjimi letnimi stroški za kurilno olje in plin za pripravo tople vode naj bi bilo to trikrat cenejše. Koliko bomo v resnici privarčevali, bomo vedeli spomladi, saj bo prihajajoča zima prva, ko se bomo ogrevali s toplotno črpalko.
Ste morali pred spremembo ogrevalnega sistema v hiši narediti še katere druge posege?
Za nižjo porabo energije ni dovolj le nov, učinkovitejši sistem ogrevanja. Učinki so veliko boljši, če je hiša dobro toplotno izolirana in če so izgube skozi okna čim manjše. Že nekaj časa imamo vgrajena okna z dvoslojno zasteklitvijo, zato smo jim le dodatno vgradili nova tesnila. Štiri okna pa smo tudi zamenjali. Poleg tega smo na novo izolirali streho, ker smo pod njo uredili mansardno stanovanje. Zaradi teh posegov smo lahko izbrali črpalko z manjšo močjo.
Koliko je bila vredna naložba in v kolikšnem času naj bi se vam povrnila?
Naložba je bila razmeroma velika, za toplotno črpalko smo odšteli približno 17 tisoč evrov, za vrtanje vrtine pa 1500. Po izračunih naj bi se naložba povrnila v približno desetih letih. Pri tem smo upoštevali dosedanji strošek za kurilno olje in pripravo tople vode ter to, da naj bi bil zdaj trikrat manjši. Vedeti pa je treba tudi, da je hiša starejša, zato se takšne naložbe ne povrnejo tako hitro kot pri novogradnjah.
Delo in dom, 26. september 2007