Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Sejem Narava - zdravje: za bolj zdravo bivanje

Od 12. do 15. oktobra je na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani 48. sejem Narava - zdravje. Sejem za zdrav življenjski slog od četrtka do nedelje ponuja izdelke in storitve s področij zdrave prehrane, zdravja, gibanja, naravne kozmetike in velnesa ter zelenega sobivanja, ki med drugim vključuje zdravstvene vidike sodobnih gradbenih in drugih tehnologij. V ospredju bo tudi letos zdrava, lokalno pridelana in sveža hrana, zaokrožen del sejma, pod imenom Konoplja in zdravje pa je posvečen tej kulturni rastlini .
Foto: arhiv sejma Narava - zdravje
Foto: arhiv sejma Narava - zdravje
12. 10. 2017 | 13:23
22. 10. 2024 | 00:45
5:36

Poleg pestrega razstavnega programa se bo na sejmu v štirih dneh zvrstilo več kot 100 dogodkov, od delavnic, okroglih miz do predavanj, z vsebinami, iz katerih bodo obiskovalci dobili nove smernice za zdrav življenjski slog in zeleno sobivanje. Gradbeni inštitut ZRMK iz Ljubljane in Eko sklad sta pripravila bogat program brezplačnih in neodvisnih strokovnih svetovanj s področja trajnostne gradnje, učinkovite rabe in obnovljivih virov energije, stavbne bivalne biologije in pogojev za pridobitev nepovratnih subvencij Eko sklada. Zveza potrošnikov Slovenije bo med drugim na razstavnih prostorih s posebnimi certifikati za izdelke in storitve ozaveščala obiskovalce, na kaj naj bodo pozorni pri nakupu oziroma kateri certifikati resnično zagotavljajo kakovost in ustreznost.

V nadaljevanju povzemamo poudarke programa, ki so ga pripravili strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK; ki so se osredotočili na zdrave bivalne razmere.

Manjše razstave 

Na ogled bodo toplotnoizolacijski materiali za kletne oz. talne konstrukcije s prikazom protiradonske zaščite, sistemi in vrste ravnih oz. zelenih streh ter izolacija iz celuloze, plod domačega znanja. Nič manj ne bo zanimiv prikaz gradnje pasivne ali skoraj nič-energijske hiše iz opeko. Prikazana bosta apneni in glineni omet ter izolacija iz penjenega stekla in lesnih plošč, ki se vse pogosteje vgrajujejo v nove hiše. Na ogled bodo tudi sistemi za ogrevanje in prezračevanje – delovanje toplotne črpalke, lokalnega ventilatorja in rekuperatorja.

V sklopu prikaza modela krožnega gospodarstva bodo prikazani polizdelki in izdelki iz lesa, lokalna samooskrba ter pomen trajnostne mobilnosti. Razstavni prostor bo popestrila jesenska ozelenitev oz. prikaz zunanje zasaditve.

Bivalno in delovno okolje 

Premalo pa se zavedamo, kakšen vpliv ima na naše zdravje in počutje bivalno in delovno okolje, saj v zaprtih prostorih preživimo večino svojega časa. Zaradi naštetega ter tudi višjega življenjskega standarda, sodobnih standardov gradnje mora biti bivalno okolje na bistveno višji ravni kot pred leti. To pa dosežemo le, ko temperatura zraka in obodnih površin ni prenizka, v prostorih nimamo občutka prepiha, prehaja v prostore zadostna količina dnevne svetlobe, vsebnost vlage ni previsoka in imamo vedno dovolj svežega zraka ter v prostorih ni povišane koncentracije radona ali drugih škodljivih snovi.

Sodoben način gradnje ali prenove 

Že v fazi načrtovanja moramo preučiti vplive rešitev, vgrajenih materialov, konstrukcijskih sklopov ter sistemov in tehnologij na naše zdravje, ne le na naše finančne zmožnosti. Premišljena postavitev oz. lociranje hiše na parcelo, njena zasnova in razporeditev prostorov, izbira konstrukcijskih sklopov in materialov, velikost in razporeditev odprtin, osončenost in osvetljenost prostorov, izbira in namestitev ogreval in sistema prezračevanja ter seveda tudi zunanja ureditev in standard gradnje pripomorejo k bivalnemu ugodju in udobju ter tudi zdravju.

Neodvisna predavanja in nasveti

Vse dni sejma od 9. do 19. oz. v nedeljo do 17. ure bo mogoče prisluhniti neodvisnim strokovnim predavanjem in samodejnim predstavitvam, ki se bodo nanašale na trajnostno gradnjo in ogrevanje, primerno bivalno in delovno okolje in urejanje zunanjih površin. Prikazani bodo najnovejših trendi in smernice pri gradnji in prenovi hiše ali stanovanja s poudarkom na gradnji in prenovi v skoraj ničenergijskem standardu, gradnji sodobne hiše iz opeke, zelenih strehah oz. urbanih vrtovih, celoviti prenovi stavb kulturne dediščine ter vzrokih za nastanek plesni in preprečevanju tega pojava. Izvedeli boste, kdaj so smiselni uporaba termografije, preskus zrakotesnosti, sanacija starejše hiše, kakšna naj bo toplotna zaščita stavbnega ovoja, kako talne konstrukcije zaščiti pred prodiranjem radona v prostor, kakšna okna izbrati, kako zračiti in ogrevati bivalne prostore.

Neodvisni strokovni nasveti strokovnjakov GI ZRMK z zunanjimi sodelavci (krajinski arhitekti, arhitekti, gradbeni fiziki, strokovnjaki s področja trajnostnega ogrevanja) bodo obiskovalcem na voljo vsak dan od 10. do 13. ure in od 15. do 18. ure oz. v nedeljo do 17. ure.

Razpored strokovnih vsebin in svetovalcev za posamezna področja si lahko ogledate tukaj.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine