Snežne freze, primerne za rabo okoli družinskih hiš, stanejo od nekaj sto evrov pa tja proti poldrugemu tisočaku. Razpon je velik, razlika pa je tudi v njihovi zmogljivosti in ključnih sestavnih delih. Glede na svoje potrebe bomo morali izbirati po teh najpomembnejših parametrih: tipu motorja in njegovi moči, višini in širini sprednjega dela, v katerem so vrteči se polži in s katerim freza zajema sneg, da ga odmeče, po tem, ali je pogon speljan na kolesa ali gosenice, kakšen je zagon motorja in kakšne lastnosti ima izmetna cev. Pri slednji je pomembno predvsem to, kako se dajo nastaviti višina, dolžina in kot izmeta. Bistvena lastnost, po kateri se freza razlikuje od manjšega in večjega stroja s plugom, je namreč, da lahko sneg po zraku odmetava stran, oddaljenost izberemo sami, medtem ko ga lahko plug le odrine na rob splužene površine. Ko se odločamo med njima, moramo torej upoštevati, kje imamo prostor za odvečni sneg. O najpomembnejših kriterijih pri nakupu freze smo se pogovarjali z Natašo Sušnik iz podjetja Merkur trgovina iz Naklega in Nejcem Murkom iz domžalskega podjetja AsCenter.
Garancija in servisiranje
Pri izbiri je smiselno, da je snežna freza izdelek preverjene tovarne z ustreznim servisom in dobavo nadomestnih delov, pravi Sušnikova. Po njenih besedah več denarja pomeni večjo zmogljivost, učinkovitost in predvsem več udobja. Za čiščenje ozke in kratke potke seveda ne potrebujemo drage in zelo zmogljive freze, za takšne potrebe je dobra tudi preprostejša z električnim motorjem. Priporoča, sploh če je uporabnik starejši ali telesno šibkejši, izvedbo z možnostjo električnega zagona, električno gnane nadzorne vzvode in ogrevane ročaje. Če nameravamo čistiti površino, večjo kot 500 kvadratnih metrov, pa naj gre za model s hidrostatičnim menjalnikom.
Ker stroj kupujemo za dalj časa, poudarja tudi Nejc Murk, se odločimo za proizvajalca, ki ponuja ustrezno garancijo in zagotavlja nadomestne dele. Na podlagi površine, ki jo bomo čistili, se odločimo za velikost, širino in zmogljivost stroja. Pri slednji naj ne bo merilo moč motorja v kilovatih (kW), temveč koliko snega z njim odmečemo v eni uri. Če nameravamo čistiti tudi neutrjene površine, svetuje modele s pogonom na gosenice v kombinaciji s hidrostatičnim menjalnikom. Pri teh je oprijem na spolzkem terenu precej boljši, zato bomo delo opravili lažje in zanj porabili manj časa.
Izmet snega od pol do 15 metrov stran
Pa je nakup freze smiseln, tudi če moramo čistiti zelo ozek prostor? Murko pritrdi, a opozori, da lahko izmetna cev sneg odmeče najmanj pol metra stran in največ 15 metrov od plužene površine. Kombiniranim strojem za čiščenje snega, denimo enoosnim traktorjem s to dodatno funkcijo, sogovornika nista najbolj naklonjena. »Temeljno vodilo je, da se je priporočljivo izogibati multifunkcijskim strojem v kategoriji vstopnih, cenejših modelov. Sicer obstajajo učinkovite rešitve, vendar v razredu komunalnih, komercialnih strojev,« pravi Nataša Sušnik.
Kot najpogostejši razlog za nevšečnosti, ki se pripetijo uporabnikom frez, sogovornika navedeta neupoštevanje navodil proizvajalca. Pri tem ne nastanejo le okvare na stroju, temveč so mogoče tudi telesne poškodbe. Oba priporočata uporabo standardnih zaščitnih delovnih sredstev (delovna obleka, obutev, rokavice, očala in tudi zaščita za ušesa).
Vzdrževanje
Proizvajalci svetujejo, da po vsaki uporabi z vodo očistimo sneg in sol z rezil in gosenic oziroma koles. Pred zimsko sezono preverimo olje v motorju, dobro pritrjenost vseh vijakov in stanje pogonskih koles ali gosenic. Vsak skrben lastnik bo tudi poskrbel za to, da so vsi deli freze, ki so v stiku s tlemi, do približno 30 centimetrov višine dobro podmazani z mastjo v razpršilu ali navadno mazalno mastjo.