Pozdravljeni.
Vložili smo prošnjo za legalizacijo enostanovanjske hiše, ki je bila zgrajena leta 1993, in ima že izdano lokacijsko dovoljenje za ta namen.
Hiša se na zunaj ni spreminjala. Ko smo jo kupili, je bila še delno nedokončana. Napeljali smo priključke in jo z vzdrževalnimi deli obnovili (menjava strehe, fasada, notranje instalacije ipd).
V prihodnosti naj bi v njej bival sin, ki pa je še študent in biva izven tega kraja.
Ali se postopek legalizacije lahko zakomplicira, če trenutno ni nikogar, ki bi v tem objektu stalno bival?
Hvala za odgovor.
Lepo pozdravljeni.
Pozdravljam namero, da ste se lotili urejanja zakonitosti svoje nepremičnine. Predpostavljam, da vloženi postopek na upravnem organu poteka po 143. do 145. členu gradbenega zakona GZ-1, saj je postopek pridobivanja Dovoljenj daljšega obstoja zaradi odločitve Ustavnega sodišča začasno zamrznjen.
Če prav razumem, je bilo za vašo stavbo pred izvedbo pridobljeno samo lokacijsko dovoljenje, gradbeno dovoljenje je manjkalo. To pomeni, da gre v celoti za nelegalno gradnjo, ki ste jo kupili delno nedokončano.
PREBERITE ŠE: LEGALIZACIJA STAREJŠE HIŠE PO NOVEM GRADBENEM ZAKONU
Stavba je trenutno prazna in v njej nihče ne prebiva. Vaše vprašanje je, ali lahko to v postopku pridobivanja odločbe o legalizaciji predstavlja problem. Postopek legalizacije podrobno določa 145. člen gradbenega zakona GZ-1. Upravni organ bo izdal odločbo o legalizaciji, če je objekt, del objekta ali rekonstrukcija objekta vsaj do faze grobih gradbenih del izvedena pred uveljavitvijo prejšnjega gradbenega zakona, to je pred 17. 11. 2017. Groba gradbena dela so dela, s katerimi je bila stavba zgrajena do te mere, da so zgrajeni temelji, konstrukcija in ostrešje, ki je pokrito, niso pa narejene inštalacije, končana zaključna dela in ni vgrajeno stavbno pohištvo, inštalacije. Zahteva za izdajo odločbe o legalizaciji mora biti vložena v petih letih od začetka uporabe GZ-1, kar pomeni najkasneje do 31. 5. 2027, čemur je v vašem primeru zadoščeno. Dokazati boste morali, da je stavba dokončana.
Predpostavljam, da ste vložili na upravni organ dokumentacijo za legalizacijo, ki sta jo podpisala projektant in pooblaščeni strokovnjak, slednji mora biti v času izdelave dokumentacije vpisan v imenik pristojne poklicne zbornice. Sestavni del dokumentacije mora biti tudi podpisana izjava s strani projektanta in pooblaščenega strokovnjaka, da dokumentacija izkazuje dejansko stanje objekta, da ni očitnih napak in da je objekt sposoben za uporabo.
Predpostavljam, da ste za predmet legalizacije pridobili mnenja, iz katerih izhaja, skladnost s predpisi, ki so veljali kadarkoli v času od začetka gradnje objekta do izdaje mnenja.
Zahtevku mora biti priloženo potrdilo občine o plačanem komunalnem prispevku.
Upravni organ bo obenem preveril, ali ste kot investitor v zemljiški knjigi vpisani kot lastnica ali imetnica stvarne pravice ter, če je stavba, ki je predmet zahteve, vpisana v katastru nepremičnin. Če postopek na GURS-u še ni dokončan, velja tudi predloženo dokazilo, da je vložena zahteva z elaboratom za vpis podatkov v kataster nepremičnin v skladu z zakonom, ki ureja kataster nepremičnin.
Za predmetno zadevo mora veljati, da je zagotovljena minimalna komunalna oskrba objekta ter plačano nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo.
Če je stavba zgrajena skladno z lokacijskim dovoljenjem, se lahko upoštevajo manjša odstopanja po 79. členu GZ-1, in čeprav stavba nima gradbenega dovoljenja, se bo štelo, da je skladna s prostorskim aktom in predpisi, ki so podlaga za izdajo mnenj. Ta zakonska določba je dejansko v veliko primerih res zelo uporabna.
Če bo vsemu, kar je navedeno zgoraj, zadoščeno, ne more biti ovire, da ne bi speljali postopka do konca in pridobili odločbe o legalizaciji, tudi če trenutno v stavbi nihče ne prebiva.