Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Svetovalnica: Moram komunalni prispevek plačati še tretjič?

Bralca zanima, ali mora res še tretjič plačati komunalni prispevek, da bi lahko legaliziral starejšo hišo.
Foto: AntonGrachev/Shutterstock
Foto: AntonGrachev/Shutterstock
10. 8. 2022 | 10:52
22. 10. 2024 | 17:44
2:58

Pozdravljeni,

objekt ima plačana dva komunalna prispevka - enega je plačal moj pokojni oče.

Leta 1995 ob urejanju mansarde pa sem ga moral plačati tudi sam, v znesku 40.000 SIT.

Ali moram komunalni prispevek res plačati še enkrat, da bi legaliziral objekt?

Lep pozdrav.


Matjaž

Bralec Matjaž sprašuje o komunalnem prispevku. Njegov objekt ima plačana dva komunalna prispevka - enega je plačal že Matjažev pokojni oče, drugega pa Matjaž, ko je leta 1995 ob urejanju mansarde plačal komunalni prispevek še v tolarjih, takrat je to znašalo 40.000 SIT.  


V tem primeru iz opisa ne razumemo natančno, kaj sploh želi Matjaž legalizirati. Ali je bil naknadno po letu 1995 izveden še kakšen poseg, ki ni bil dovoljen? Matjaž je najbrž plačal komunalni prispevek za stanje leta 1995. Ob legalizaciji, če je res potrebna, bo natančno treba prikazati, kakšno je bilo stanje stavbe ob plačilu zadnjega komunalnega prispevka in kaj se je potem še spreminjalo. Iz podatkov je najbrž jasno, zakaj sta bila oba komunalna prispevka plačana.  

Če so bile pridobljene dodatne površine na stavbi, bo občina od tega obračunala doplačilo komunalnega prispevka. Nikakor pa Matjaž ne bo ponovno plačeval komunalnega prispevka za nekaj, kar je že plačal, vendar pa mora to ob ponovni vlogi jasno in razumljivo prikazati in obrazložiti. Iz izkušenj lahko potrdimo, da občine prikazana in utemeljena dejstva ustrezno sprejmejo in ne zaračunavajo več kot je z zakonom predvideno. Sicer pa se lahko ob izdaji odločbe investitorji na nepravilen izračun pritožijo.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine