Deževen vikend lahko izkoristimo za vsa gospodinjska opravila, za katera med tednom nismo uspeli zbrati dovolj energije in eno izmed njih je gotovo tudi pranje perila. Naložiti umazana oblačila v pralni stroj sicer ni nič kaj zapleteno, bolj zamudno pa je rokovanje z njim, ko slednji opravi svoje delo. Včasih se nam zgodi, da na oprano perilo pozabimo in ga vlažnega v bobnu pustimo predolgo časa. Oblačila takrat pogosto dobijo neprijeten vonj po zatohlem, ki se ga je precej težko znebiti.
Prav tako imamo opravka z vonjem po vlagi, če smo v kateri od potovalk pozabili kakšno mokro brisačo, ko smo prišli z morja, med šolskim letom pa ste gotovo pri svojih najmlajših v šolskem nahrbtniku zalotili tudi že kakšno pozabljeno športno opremo, ki prav tako oddaja neprijetne vonjave. Torej, kaj storiti v takšnih primerih?
Če poizkusimo mokra oblačila, tudi, če so že oprana, le posušiti, ne bomo naredili kaj dosti. Vsekakor bo potrebno ponovno pranje v pralnem stroju, a če se vonja po vlagi zares želimo znebiti, le dodatek detergenta za perilo ne bo dovolj.
Pretekli teden smo že pisali o tem, kako se znebiti neprijetnih vonjav po dimu, ki se rada ujamejo v tkanine in današnje zagate se bomo lotili precej podobno. Pomagali si bomo z dvema naravnima sredstvoma, za katera smo že davno ugotovili, da sta nadvse učinkovita v boju proti neprijetnim vonjem. Govorimo o kisu in sodi bikarboni, ki sta odlična v nevtralizaciji vonjav.
Oblačila, ki smrdijo po zatohli vlagi, položimo v pralni stroj in dodamo pol lončka sode bikarbone kar v boben. Nato pa v dozirnik, kamor navadno stresemo ali natočimo detergent ali prašek, vlijemo še nekaj pokrovčkov belega kisa.
Vonjav se lahko lotimo tudi brez pomoči stroja, tako, da oblačila položimo v kopalno kad in v vodo dodamo kis. Pustimo, da se namakajo kakšno uro, nato pa vse skupaj temeljito izperemo z vročo vodo. Brez skrbi, vonj po kisu bo kmalu izginil.