S tem je bil storjen korak, ki bo preprečil morebitno izigravanje občinskih pravil, zapisanih v prostorskih aktih, je zapisano v sporočilu po včerajšnji seji vlade. To pa daje občinam tudi jasno odgovornost, da zagotovijo ustrezne podlage oziroma sprejmejo ustrezne ukrepe za ureditev problematike.
Uredbo je prejšnja vlada sprejela konec februarja in jo le nekaj dni pozneje popravila. Po opozorilih občin in strokovne javnosti jo je vlada Alenke Bratušek danes preučila in ugotovila, da največ nejasnosti in nezadovoljstva povzroča določba, ki določa pogoje za umestitev nezahtevnih in enostavnih objektov v prostor in s katerim je država v nekaterih primerih posegla v izvirno pristojnost občin na področju prostorskega načrtovanja.
Vlada je zato včeraj iz uredbe črtala omenjeni člen. Tako ni nobenega dvoma več, da se za umeščanje objektov v prostor uporabljajo izključno določbe veljavnih prostorskih aktov občin. Spremenjena uredba poudarja ključno odgovornost občin, da na svojem območju določijo zahteve in pogoje, ki morajo biti izpolnjeni za umestitev vseh objektov, tudi enostavnih in nezahtevnih objektov v prostor.
Hkrati je vlada napovedala že nove spremembe uredbe – proučili naj bi dejansko stanje in možne rešitve, da bi bilo na sistemski ravni zagotovljeno kakovostno umeščanje objektov v prostor ter gradnja zanesljivih in varnih objektov. Glede preostalih določb pred manj kot mesecem dni sprejete uredbe pa vlada poudarja, da na mnogo jasnejši in bolj transparenten način razvrščajo objekte glede na njihovo gradbenotehnično zahtevnost. V ospredje razvrščanja objektov je postavljena kakovostna in varna gradnja objektov ter vključevanje strokovnjakov v projektiranje in gradnjo vseh objektov, v katerih prebivajo ali se zadržujejo ljudje. V primerjavi s prejšnjo ureditvijo iz leta 2008 pa veljavna uredba za nekatere vrste objektov pomeni tudi precejšnjo odpravo administrativnih ovir.