Skozi odprta vrata smo pokukali v novo stanovanje mlade družine, pišemo pa tudi o opremi kopalnic, konstrukcijskih rešitvah za balkone in terase ter naravnih bazenih. V zadnjem delu priloge predstavljamo zeliščno kmetijo, pozornost pa namenjamo tudi hruševemu ožigu.
Naslednja številka priloge Deloindom bo Delu in Slovenskim novicam priložena 18. julija 2018.
Foto:
Umirjena barvna shema, prijetni materiali in dobro izkoriščeni prostori ustvarjajo nevtralen okvir za bivanje mlade družine. K temu so pripomogle tako manjše spremembe tlorisa kot po meri narejeno pohištvo in skrbno izbrani materiali ter dobro sodelovanje z arhitekti iz biroja P PLUS arhitekti, ki so se podpisali pod zasnovo interierja. Stanovanje predstavljamo v članku z naslovom Nevtralen okvir za življenje mlade družine.
Pod drobnogled smo vzeli tudi kopalnice, kjer najnovejši trendi narekujejo potiskano keramiko in okrogla ogledala. V kopalnici se vse vrti okoli vode. Z njo je že sicer povezano dogajanje v tem prostoru doma, voda pa je navdih tudi oblikovalcem, ki snujejo kopalniško keramiko in opremo. Oblike kopalniških elementov so mehke, zaokrožene, kot bi sledile vodnemu toku.
Pišemo tudi o balkonih in konstrukcijskih rešitvah brez toplotnih mostov. Starejše hiše brez balkona skoraj ne vidimo, malo mlajše se ponašajo s še večjimi in prostornejšimi balkoni in terasami, novogradnje pa se jim izogibajo. Pri stiku balkona z objektom lahko nastane toplotni most. Sodobne hiše so narejene tako, da so bivalni prostori na drugačen način povezani z okoljem, in balkona, na katerem bi popoldne posedali, kukali k sosedom in pili kavo, niti ne potrebujejo oziroma je želja po njem manjša. Če bi se odločili, da ga dodamo k nizkoenergijski hiši, ga moramo vanjo vpeti tako, da se izognemo nastanku toplotnega mosta, ali pa ga postavimo kot samostojno konstrukcijo.
Objavljamo tudi reportažo o naravnem bazenu, kjer vodo čistijo cevaste rastline. »Tu in tam imamo v bazenu tudi kakšno žabico, a naših obiskovalcev to ne moti. Pravzaprav je celo nasprotno: nad dvoživko so navdušeni in ji namenijo veliko pozornosti, da je ne bi poškodovali,« pravi Tina Malerič o plavalnem ribniku, s katerim v Turizmu Malerič v Podlogu pri Dragatušu zaokrožujejo ponudbo štirih simpatičnih glamping hišk.
V vrtnem delu priloge pa tokrat o hruševem ožigu - nevarni bakterijski bolezni hrušk, jablan in kutin. O tem, zakaj je izrezovanje suhih poganjkov in razkuževanje nujno, smo se pogovarjali z dvema sadjarskima strokovnjakoma.