V drugi letošnji številki predstavljamo prenovljeno stanovanje v bloku sredi Ljubljane, pišemo pa tudi o trendih na področju tkanin za dom, toplotnih črpalkah zrak/zrak, vlagi in orhidejah.
V rubriki Odprta vrata predstavljamo stanovanje, ki ga zaznamuje prav posebna tapeta. Arhitektka Nina Štajner se je tokrat lotila prenove interierja stanovanja v središču Ljubljane. Stanovanje z dobro tlorisno zasnovo je dobilo novo podobo, ki jo soustvarjajo stari in osveženi kosi pohištva, oblikovni elementi, nežne mehke linije in teksture ter detajli z industrijskim pridihom.
Naslednja številka priloge Deloindom bo Delu in Slovenskim novicam priložena 14. februarja 2018.
Foto:
Pišemo tudi o vlagi ter različnih vzrokih in različnih načinih odpravljanja. Delovanje vlage v stanovanjskih stavbah povzroča poškodbe na zidovih, ki jih najprej opazimo kot plesen ali odpadanje ometa, navlaževanje iz tal lahko prizadene temelje ali konstrukcijsko trdnost, poleg tega negativno vpliva na zdravje stanovalcev. Zdaj je pogosta presežna vlažnost v stanovanjih zaradi pomanjkljivega prezračevanja v ogrevalni sezoni.
Pod drobnogled smo vzeli prezračevalne sisteme in toplotne črpalke zrak/zrak. Hiša brez radiatorjev, z vedno svežim zrakom in prijetno topla - sliši se sanjsko. Je to sploh mogoče? V manjši pasivni hiši, ki stoji na dobri lokaciji (južno orientirano zemljišče, kjer je mogoča maksimalna izraba sončne energije) in tudi v najhujših temperaturnih konicah ne potrebuje več kot 2 kW dodatne grelne moči, bi bilo mogoče izkoristiti že vgrajen prezračevalni sistem z rekuperacijo, v katerega bi vgradili toplotno črpalko zrak/zrak. S takšnim sistemom bi ubili dve muhi na en mah, saj bi hkrati prezračevali in ogrevali (ter tudi ohlajali). Več o toplotnih črpalkah tipa zrak pišemo v članku z naslovom Smiselne le za majhne pasivne hiše na dobri lokaciji.
V zadnjem delu priloge pa tokrat podrobno o orhidejah. Najbolj razširjena cvetoča lončnica v svetovnem merilu je širokolistna orhideja, katere spogledljivo nagnjena cvetna stebla občudujemo tudi na mnogih slovenskih oknih. Glavni razlog za tolikšno priljubljenost je preprosta oskrba. Druge vrste orhidej so zahtevnejše predvsem zato, ker jim moramo zagotoviti ustrezne temperaturne razlike med dnevom in nočjo, med letnimi časi ali pa nam v nasprotju s falenopsisom ne oprostijo, če ne poskrbimo za zelo visoko zračno vlažnost.