V rubriki Odprta vrata predstavljamo nizozemsko hišo polno živih barv, pišemo pa tudi o spalnicah, predstavljamo prostorno mansardo v središču Ljubljane ter napovedujemo letošnji sejem Dom. V vrtnem delu priloge pa tokrat o zaščiti koščičarjev in jagodičja ter sajenju čebulnic.
V rubriki Odprta vrata predstavljamo nizozemsko stanovanje, ki ga zaznamuje bela in natančno izrisane barve. Bea je z družino pred nekaj leti odkrila sanjsko hišo. Nato so jo temeljito obnovili in se skrbno posvetili vsem podrobnostim, da je nastal dom, napolnjen s svetlobo. Ne glede na to, ali se vam zdi hiša nova ali stara, se vam bo zaradi barv prikradel nasmešek na obraz in zadovoljno boste opazovali spretno urejene prostore!
Naslednja številka priloge Deloindom bo Delu in Slovenskim novicam priložena 14. marca 2018.
Foto:
Pokukali smo tudi v mansardo, ki je lani na Mesecu oblikovanja prejela nagrado za interier leta 2017. Mansarda kot najvišje ležeče stanovanje v hiši ima lepše poglede, lahko tudi več svetlobe in večji volumen kot stanovanja v nižjih nadstropjih. Razgiban prostor pod streho običajno ponuja ogromno možnosti za zanimivo ureditev. Svetla in prostorna mansarda v staromeščanski hiši v središču Ljubljane, ki so jo zasnovali v arhitekturnem biroju Superform (arhitekti Marjan Poboljšaj, Anton Žižek in Špela Gliha) in poimenovali Proti soncu, ponuja vse to in še več. Unikatni pečat ji daje soteska – asimetrična oblika, ki poteka vzdolž strehe in skozi katero prodira naravna svetloba. Prav prehajanje naravne svetlobe skozi ta lomljeni ostrešni del je bilo izhodišče za oblikovanje osrednjega prostora.
Od 13. do 18. marca bo na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani Sejem Dom, specializirana mednarodna sejemska prireditev s področja graditeljstva, ki bo letos že 57. po vrsti. Sejem pod sloganom Ključne rešitve za vse tiste, ki gradijo, prenavljajo ali pa to načrtujejo, z razstavnim in spremljevalnim programom predstavlja storitve in izdelke, sistemske rešitve in napredne tehnologije za dom, gradbeništvo in energijsko učinkovito stavbno pohištvo, ogrevalno in hladilno tehniko, notranjo opremo, ureditev okolice in rešitve za varovanje objektov. Sejemske novosti in seznam svetovanj smo zbrali v članku z naslovom Novi standardi gradnje in bivanja.
V zadnjem delu priloge pa tokrat podrobno o boleznih, zaradi katerih se lahko sušijo poganjki koščičarjev in jagodičja. Doma pridelano sadje ima posebno vrednost in z gotovostjo lahko zatrdimo, da je tako za otroke kot odrasle eden največjih užitkov zobanje češenj z domačega drevesa. Je pa v deževnih letih, če seveda odmislimo pozebo, veselje s pridelkom zelo odvisno od vremena. Tako kot vse drugo koščičasto sadje so tudi češnje občutljive na cvetno monilijo, pri kateri že ime nakazuje, da se drevo okuži skozi cvet. Najbolj usodno bolezen prizadene marelice, saj se drevesa lahko že nekaj letih po okužbi posušijo.