Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

VIDEO: Kompoziti in zrcalne žaluzije

Na razstavnih prostorih podjetij, ki so v Celju predstavljala ponudbo stavbnega pohištva in senčil, smo našli kar nekaj zanimivih izdelkov. Našo pozornost je med drugim pritegnilo stavbno pohištvo iz kompozitnih materialov, za obdelavo katerih je postopek izpopolnilo slovensko podjetje, zrcalne žaluzije, ki so novost na slovenskem trgu in pomenijo revolucijo na področju senčenja, ter še nekaj drugih novosti oziroma izboljšav.
Foto: Barbara Primc
Foto: Barbara Primc
Barbara Primc
18. 9. 2017 | 13:17
21. 10. 2024 | 20:30
8:31

Stavbno pohištvo iz kompozitnih materialov

Kompozitni materiali imajo zelo široko uporabo, najdemo jih tako v letalski industriji kot v čistilnih napravah, skratka povsod tam, kjer lahko pričakujemo težke razmere pri uporabi, pravi Bruno Šurina iz podjetja Glas­plast, ki je v Celju predstavljalo okna, vrata in zimske vrtove iz fiberglassa, mešanice steklenih vlaken in poliestrske smole. Sam material se sicer že nekaj časa uporablja za izdelavo profilov za stavbno pohištvo, novost pa je izpopolnjen način njegove obdelave – in tehnologijo tako imenovane poltruzije (vlečenje steklenih vlaken) so izpopolnili prav v Hrastniku, kjer zdaj poleg tega, da izdelujejo profile, ponujajo »know how« tudi drugim podjetjem, ki se ukvarjajo s tem. Profili imajo vzdolžno vgrajenih 70 odstotkov steklenih vlaken, spojenih s poliestrsko smolo, kar jim zagotavlja moč, togost ter zvočno in toplotno izolativnost. Z zadnjo lastnostjo izpolnjujejo tudi zahteve za pasivne stavbe, kar potrjujejo certifikati Zavoda za gradbeništvo Slovenije. Pomanjkljivosti, značilne za stavbno pohištvo iz drugih materialov, so tako izničene – material in z njim okenski profili se ne krčijo, ne raztezajo, odporni so proti vremenskim vplivom, zato se okna ne povešajo, pojasnjuje Šurina in pri tem poudari, da profili nimajo nobenih ojačitev, prav tako ne komor (komore po njegovih besedah niso namenjene zgolj zagotavljanju toplotne izolativnosti, ampak tudi ojačitvi). In medtem ko so vogali pri oknih iz drugih materialov varjeni, jih pri kompozitnih vijačijo, kar je pri trislojni zasteklitvi zelo pomembno – kvadratni meter tehta 46 kilogramov, to pa je teža, ki jo profili z varjenimi vogali težko prenašajo brez posledic (povešanje jih poškoduje).

Sestava kompozitnega materiala omogoča izdelavo zelo ozkih profilov, kar pomeni več­jo zastekljeno površino in s tem več svetlobe v prostoru, kar je še zlasti pomembno pri oknih manjših dimenzij, hkrati pa omogoča izdelavo zelo velikih dimenzij stavbnega pohištva iz enega samega kosa. Šurina pravi, da so tako izdelali tudi šestmetrske drsne stene.

Okna in vrata iz kompozitnih materialov so na videz takšna kot tista iz pvc ali aluminija. Kompozit lahko namreč barvajo, za kar uporabljajo barvo za avtomobilske odbijače, ki je zelo obstojna in ni občutljiva na mehanske vplive, nanjo pa lahko nanašajo tudi posebne folije v različnih dekorjih, pravi Bruno Šurina. Življenjska doba materiala je po njegovih besedah pravzaprav neomejena, poleg tega ga je mogoče reciklirati; vse ostanke iz pro­izvodnje v Hrastniku, potem ko jih zmeljejo v posebnih mlinih, uporabijo kot armaturo v betonu. In cena? Kakor pravi Šurina, so okna iz kompozitnih materialov za 10 do 20 odstotkov dražja od oken iz pvc in za 30 do 50 odstotkov cenejša od oken iz aluminija, medtem ko primerjava z lesom po njegovih besedah ni ustrezna, ker je les lahko cenejši ali dražji od pvc, odvisno od njegove kakovosti.

Senčilo, ki oddaja svetlobo v prostor

Podjetje Soltec je v Celju predstavilo senčilo, ki po besedah Mirka Požarja pomeni revolucijo v senčenju prostorov. Žaluzije Soltec Retro so namreč edino senčilo, ki prostor senčijo in hkrati vanj prepuščajo svetlobo. Ta ni direktna in se ne blešči, ampak je indirektna in se odbija od zrcalnih žaluzij. Aluminijaste žaluzije so prevlečene z zrcalnorefleksnim nanosom, ki omogoča tako imenovani »day light« učinek – svetloba se odbija pod strop prostora tudi do deset metrov v globino, pri tem pa žaluzije skoraj ne omejujejo pogleda ven. Izdelek po Požarjevih besedah zagotavlja vse, kar potrebujemo za kakovostno bivanje v objektu: pasivno hlajenje (žaluzije odbijajo toploto in jo zadržujejo na zunanji strani, kar pomembno zmanjšuje rabo energije za hlajenje prostorov), indirektno dnevno svetlobo v prostoru (brez bleščanja, kar ugodno vpliva na počutje in hkrati zmanjšuje porabo električne energije za osvetlitev), hkrati pa ohranja pogled iz prostora, kar je ne nazadnje namen zastekljenih površin.

Žaluzije so predvsem namenjene za vgradnjo v objekte z velikimi zastekljenimi površinami, kot so stavbe s steklenimi fasadami. Vgradnja v družinske hiše z običajnimi okni ni smiselna, izjema so hiše z velikim okni in panoramskimi stenami. Razlika v ceni med običajnim zunanjim senčilom in zrcalno žaluzijo se povrne v štirih do petih letih, zagotavlja Požar. Učinek »day light« je sicer pred desetimi leti razvil dr. Helmut Köster, od katerega je podjetje Soltec odkupilo patent za izdelavo in trženje zrcalnih žaluzij v Sloveniji.

Nadokenski in predokenski roletni sistem

Rezultat domačega znanja sta še dve novosti, ki sta pritegnili našo pozornost. Prva je nadokenska roletna omarica ThermoDelta podjetja Rolete Kosec, druga pa predokenski roletni sistem s pravilnim navijanjem Retro, ki ga je predstavilo podjetje Roltek.

Idejna zasnova vgradne omarice ThermoDelta (na sejmu je bil predstavljen prototip, izdelek naj bi prišel na trg v začetku prihodnjega meseca) je v celoti rezultat domačega znanja, v podjetju Rolete Kosec pa so jo razvijali leto in pol in jo v tem času nekajkrat testirali, da so dosegli ustrezno zvočno in toplotno izolativnost ter našli pravo kombinacijo materialov (izdelana je iz neoporja, ima kovinsko zaščito za rolo komarnik, možnost vgradnje elektropogona, dobro zvočno in toplotno izolativnost dokazujejo certifikati nemškega inštituta v Rosenheimu). Omarica je enakih mer, kot so klasične roletne omarice v starejših gradnjah (30 x 30 cm), zato je primerna za sanacije, pravi Marjan Kosec. Obdela se lahko tako z notranje kot z zunanje strani, servisni pokrov pa je na spodnji strani in to je tudi edini vidni del omarice, vse drugo je skrito za fasado in špaleto. Med njenimi prednostmi navaja še možnost vgradnje v širša okna, tudi dimenzij do tri metre in pol.

Predokenski roletni sistem s pravilnim navijanjem Retro je prvi sistem, pri katerem je vidna zunanja izbočena stran lamel, tako da se na prvi pogled zdi, kot da gre za nadokenski sistem, pravi Janez Kosec iz podjetja Roltek. Omarica, izdelana iz aluminija, je široka približno 17 cm, manjša globina izboljšuje toplotno izolativnost doma (primerna je za vgradnjo v nizkoenergijske in pasivne hiše), med roleto in oknom je lahko vgrajen integrirani komarnik, ki se takrat, ko ga ne uporabljamo, preprosto skrije v roletno omarico, dvodelna vodila je mogoče skriti v fasado, in ker jih ni mogoče odvijačiti z okna, zagotavljajo tudi večjo varnost doma, prednosti našteje Kosec in doda, da bo izdelek na trgu konec oktobra.

Toplotnoizolativne tkanine

Na področju senčil velja omeniti tudi nove tkanine, ki povečujejo toplotno izolativnost. Senčilo Termo plise, ki ga je na sejmu predstavljalo podjetje Velux, je izdelano iz dveh plasti materiala, povezanih v obliko satja, ki zadržita vse sončne žarke, tako da lahko prostor popolnoma zatemnimo. Ko je senčilo raztegnjeno čez celotno površino okna, se toplotna izolativnost poveča za 21 odstotkov, pravi Katja Ličen Pajenk. Kot večina plise senčil se tudi to odpira spodaj, zgoraj ali kar z obeh strani. Druga novost je plise tkanina Duette. Njen videz spominja na satovje, zračni žepki v njej pa omogočajo pretok zraka in poskrbijo, da prostor poleti ostaja hladen, medtem ko pozimi zmanjšujejo izgubo toplote v prostoru, pravi Žiga Drugovič iz podjetja Senčila. Tkanina je antistatična, barvno obstojna in pralna.

Izbrane izdelke si lahko pogledate tudi v spodnjem videoposnetku, ki smo ga posneli na letošnjem sejmu MOS.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine