Kar 63 odstotkov razstavljavcev je že napovedalo ponovno sodelovanje prihodnje leto, delež tistih, ki jih prihodnje leto ne bo v Celju, je manj kot 6-odstoten, je pokazala raziskava, ki jo v družbi Celjski sejem opravijo vsako leto.
Poleg razstavnega programa, ki ga je pripravilo 1600 razstavljavcev iz 34 držav, so dogajanje na celjskem sejmišču zaznamovali številni obsejemski dogodki: problemska konferenca slovenskih občin, dan gospodarske diplomacije, izjemno aktualna okrogla miza o kreditnem krču, zadnji dan še strokovno srečanje o krizi v evroobmočju in Sloveniji, v Modri dvorani pa so posebno pozornost namenjali ženskim podjetnicam. Dogajanje je bilo tudi močno mednarodno obarvano, med drugim je devet držav pripravilo skupinsko predstavitev svojih podjetij, od tega pet prvič. Odzivi obiskovalcev so bili zelo dobri, podjetja so pa vzpostavila številne poslovne stike s podjetniki iz Slovenije in tudi iz širše regije.
»Izjemno smo veseli, da smo prav vsak dan v primerjavi z lanskim letom zabeležili večji obisk. Dan manj se torej pri obisku ne pozna, kar je še posebej spodbudno v teh dneh, ko v državi nasploh ugotavljamo, da so statistike slabše,« je povedala izvršna direktorica družbe Celjski sejem Breda Obrez Preskar. Da se kriza še ni poslovila, se je poznalo tudi na sejmu, še posebej pri prodajno naravnanih razstavljavcih, saj kupna moč pada. Sicer pa so domača podjetja v Celju z razstavljenimi izdelki, storitvami in strokovnimi srečanji pokazala razvojno-inovativno naravnanost.
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Štefan Pavlinjek ugotavlja, da gresta obrt in podjetništvo v Sloveniji svojo pot, da so gospodarstveniki na trdnih tleh, se razvijajo in ponujajo kupcem, kar je zanimivo. Mednarodni sejem obrti in podjetnosti po njegovih besedah tudi v težkih časih ohranja svoje poslanstvo, še naprej razvija mednarodni vpliv in ostaja osrednji v tem delu Evrope. Na OZS so z nastopom na sejmu sicer zelo zadovoljni, dober je odziv tudi na območnih zbornicah, kjer so pripravljali skupne nastope obrtnikov in podjetnikov.
MOS je obiskalo šest ministrov, predsednik državnega sveta, več kot 40 najvišjih diplomatskih predstavnikov tujih držav, veleposlanikov je bilo skoraj 30. Sejem je tako po besedah Obrez Preskarjeve pomemben spodbujevalec razvoja in medpodjetniškega povezovanja ter predstavlja skupen prispevek k še hitrejšemu razvoju in stabilnosti gospodarskega okolja. Obrtniki in podjetniki se zavedajo pomena in učinkov nastopa na sejmu, ki ima številne multiplikativne učinke tako na lokalno kot na širše regijsko okolje, na sejmu pa je še vedno najpomembnejši osebni kontakt, ki ga virtualni svet ne more nadomestiti, še poudarja direktorica.
Več pa v spodnjem videoprispevku, ki smo ga posneli tretji dan sejma.