Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Z energijsko sanacijo do 300.000 evrov letnega prihranka

Na Bledu so minuli teden zaključili štiriletni projekt energijske sanacije javnih stavb na Gorenjskem REAAL – Obnovljivi vir energije v alpskem prostoru. Skoraj pet milijonov evrov vreden projekt so gorenjske občine izvedle s pomočjo švicarskega prispevka, z energijsko sanacijo 12 stavb pa bodo letno prihranile 300.000 evrov.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 15:38
2:43

Začetki projekta REAAL segajo v leto 2009, ko se je po odobritvi sredstev začela priprava vse potrebne dokumentacije, izvedba projekta pa je stekla leta 2011. Ob izobraževalno-promocijskih dogodkih za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije in energijske učinkovitosti je bila osrednja pridobitev projekta energijska sanacija 12 stavb v desetih občinah.

Prve naložbe, ki jih je vodilo podjetje Eltec Petrol, so izvedli med marcem 2012 in junijem 2013. V osnovne šole v Gorjah, Žireh, Kranjski Gori, Poljanah na Bledu ter v kranjski plavalni bazen so namestili nove ogrevalne sisteme, od sončnih elektrarn do toplotnih črpalk. Naložbe so bile vredne 4,2 milijona evrov, pri čemer so občine same prispevale 15 odstotkov vrednosti.

Zaradi sprememb menjalnega tečaja med švicarskim frankom in evrom so se ponudila dodatna sredstva za subvencije naložb. Tako je švicarska vlada julija 2013 odobrila prošnjo za naložbe še v občinah Preddvor, Jezersko, Škofja Loka in Tržič. Izvajalska podjetja Kovinar – Gradnje ST, MarkoMark in Stin so tako energijsko obnovila dodatnih šest objektov (osnovne šole v Kokri, na Jezerskem, v Škofji Loki, vrtec na Zgornji Beli, kulturni dom na Jezerskem in Paviljon NOB v Tržiču ) v skupni vrednosti 700.000 evrov, pri čemer so občine same pokrile 32 odstotkov.

»Projekt REAAL je lahko zgled sodelovanja Regionalne razvojne agencije Gorenjske z regijo in občinami. Uresničene so bile naložbe, ki jih regija potrebuje, hkrati pa zagotavljajo trajnost skozi ekološko in finančno korist,« je dejal direktor Regionalne razvojne agencije Gorenjske Rok Šimenc. Občine bodo po izvedenih naložbah pri ogrevanju vsako leto prihranile približno 300.000 evrov, za približno 700 ton na leto pa se bodo zmanjšali izpusti ogljikovega dioksida.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine