Za višjo kakovost podobe javnega zunanjega prostora si arhitekturna stroka pri nas sicer prizadeva že desetletja, vendar se število nekontroliranih in neprimernih barvnih posegov v okolje v določenih regijah bistveno ne zmanjšuje. Profesor doc. dr. Tomaž Novljan se je zato domislil natečaja, s katerim je želel pri študentih arhitekture »vzbuditi konstruktiven in kritičen odnos do grajenega zunanjega prostora, ki je kljub zasebni lastnini parcel in hiš, ki so na njih postavljene, še vedno javno dobro. Barve na fasadi nimajo namreč zgolj dekorativne funkcije, pač pa morajo biti skladne z arhitektonsko zasnovo fasade. Naše študente tako opozarjamo na dejstvo, da barve pod različnimi svetlobnimi pogoji na velikih površinah, kar fasade zagotovo so, zaznavamo povsem drugače, kot na manjših, z neprimernostjo uporabe intenzivnih barvnih odtenkov na objektih v javnem prostoru pa so se tokrat soočili tudi sami.«
Študenti so morali v natečaju poiskati in fotografirati stanovanjsko hišo z območja Slovenije, ki ima po njihovi presoji najbolj neskladno oziroma nesmiselno pobarvano fasado glede na arhitekturni slog, velikost, orientacijo ter okolico oziroma javni prostor, v katerega je hiša umeščena. Tako je vsak lahko prispeval po eno fotografijo predpisane velikosti, komisija pa je izbrala tri, ki so po vsebini najbolj ustrezale namenu vaje.
Projekt je podprla tudi družba Jub, ki ima na tem področju veliko praktičnih izkušenj – njihovi svetovalci se namreč pogosto soočajo z nerazumnimi zahtevami strank, ki z izborom neprimernih barvnih kombinacij v bivalna okolja vnašajo izrazita barvna neskladja. Arhitektka Lea Ban iz Jub Design Studia je tako študentom predstavila nekaj primerov dobrih praks pri izbiri barv za fasade in povzela nekatere ključne ugotovitve iz prakse: »Čeprav je do barvnega onesnaženja pogosto kritična tudi splošna javnost, se nekateri posamezniki pri novogradnjah ali obnovi svojih hiš kljub temu odločajo tudi za agresivne odtenke ali moteče barvne kombinacije na fasadah, ki za zunanje okolje nikakor niso primerne. Takim strankam skušamo v naših barvnih študijah predstaviti neustreznost take izbire barv za njihovo fasado, saj te praviloma sodijo v notranjost objekta, za primerjavo pa jim izdelamo še študijo z odtenki, ki jih priporočamo v našem podjetju. Želimo si, da bo teh neskladij, ki v slovenskem javnem prostoru rušijo barvno ravnotežje, v prihodnje manjše, k čemur bo zagotovo pomembno prispevala prav arhitekturna stroka.«
Študentje so tako v sklopu natečaja našli številna neskladja na objektih, ki z izbiro neprimernih barv, črt ali geometrijskih likov na fasadah kazijo videz celotne okolice. Ob razglasitvi zmagovalcev natečaja so trem najbolj prizadevnim študentom, ki so našli največje kontraste fasad stanovanjskih hiš z okoljem, podelili praktične nagrade.