
Zelo pogosto si omislimo takšno zasaditev, kot smo jo imeli v prejšnjih letih. Večinoma zato, ker se nam je dobro obnesla ali pa preprosto nismo imeli veliko dela z njo. Moderen trend so mešane zasaditve, ki lepo popestrijo okenske police, hkrati pa je pisana zasaditev bolj privlačna. Da bo rastlina dobro uspevala, jo moramo posaditi v dober in kakovosten substrat. Osnova substrata naj bo šota, poleg nje pa še razgrajena lesna vlakna, ki skupaj z njo zagotovijo rahlost in strukturo. Naravna glina povečuje zmožnost zadrževanja vode in v takšen substrat se balkonske rastline dobro ukoreninijo. Dobro je, da so dodana začetna dolgo delujoča hranila in železo, da preprečimo bledico že pri sadikah.
Najprej izberemo primerno veliko korito ali viseče košare različnih premerov. Pomembno je, katere rastline bomo sadili, kajti če so manjše, jih lahko posadimo več skupaj. Običajno v korito, dolgo 60 cm, posadimo tri. Na dnu naredimo drenažo iz vulkanskega plovca ali glinopora. Nato tretjino korita napolnimo s substratom, previdno vzamemo rastlino iz lončka in jo posadimo. Dodamo še preostali substrat in zalijemo z vodo.
Nikoli ne zalivamo z ledeno mrzlo vodo, naravnost iz vodovoda, saj bo to velik šok za rastline. Najboljša je seveda deževnica ali vsaj postana voda. Pri slednji uporabimo le zgornji dve tretjini vode v zalivalki. Redno dognojevanje, vsaj enkrat na teden, pomeni več cvetnega nastavka, bolj enakomerno rast in daljše cvetenje.
Zelo pomembno je, da izbiramo rastline, ki so primerne za lego našega balkona. Tiste, ki potrebujejo senčno lego, bodo na vročem, južnem balkonu slabo uspevale in obratno. Najbolje je kupiti lokalno vzgojene rastline, saj bodo bolje prenesle naše klimatske razmere. Balkonsko cvetje za vroče lege sadimo na prosto šele, ko so višje tudi nočne temperature. Temno zelena barva, kompaktna rast in zdrave bele korenine so dober znak, da je imela rastlina med vzgojo dobro oskrbo.
Več fotografij v galeriji zgoraj.
Najbolj odporne za sončne lege so pelargonije, gavra, mleček, bolivijska begonija, verbena, lantana, petunije, bidens. Velikokrat se težko odločimo, kaj posaditi na senčno lego. Za rastline so glede svetlobe zahtevni prostori nadstrešnic in mesta, kjer jim senco delajo bližnje stavbe. Čeprav imamo takšen prostor, ki ga sončni žarki komajda dosežejo, si lahko ustvarimo razgiban nasad z raznolikimi strukturnimi rastlinami. Namesto cvetov izkoristimo strukturo in obarvanost listov. Uporabimo lahko bršljanasto grenkuljico, okrasne koprive, viseči bambus.
Ne pozabimo, da lahko v cvetličnih koritih gojimo tudi zelišča. Takšno dišeče in uporabno korito si postavimo na kuhinjsko okno ali ob zunanjem prostoru za žar, da bomo imeli svoja najljubša zelišča na dosegu rok. Na kuhinjskem oknu bodo uporabni drobnjak, peteršilj, viseči origano, šetraj. Ob žaru zasadimo rožmarin, žajbelj, česen za rezanje, citronsko travo, sivko. Na balkonu lahko kombiniramo recimo dišeče pelargonije, pisanolistni žajbelj in timijan.