Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Sadovnjaki

Teloh občudujmo skozi okno

Pozimi, ko narava počiva, so največ občudovanja deležne okrasne rastline, ki nas v tem času razveseljujejo s cvetenjem. Medtem ko so mnoge lončnice, priljubljene v zimskih prazničnih tednih – božične zvezde, božični kaktus in amarilisi – za zaprte prostore, nas bodo elegantni beli cvetovi teloha dolge mesece razveseljevali, če jih bomo občudovali skozi okno. V naših krajih je namreč teloh pozimi cvetoča trajnica, zato postavimo posodo z njim na vrt ali balkon. Pri sobni temperaturi žal ne bo zdržal dolgo.
Foto: J. B.
Foto: J. B.
22. 2. 2022 | 13:46
22. 10. 2024 | 05:14
4:31

Črnemu telohu z belimi porcelanastimi cvetovi, ki jih krasi sončece rumenih prašnikov, ponekod pravijo snežna, po legendi tudi božična roža in na kopnih jasah mnogokrat nanj naletimo že med novoletnimi sprehodi. Lastnosti nežne, a trdožive trajnice, ki lahko v naravi in na vrtnih gredicah cveti od novembra do aprila, gredo na roko tudi vrtnarskim podjetjem, ki nekoliko »posiljene« sadike pošiljajo na trg kot praznične decembrske rožice.

V lončkih, ki prihajajo v cvetličarne v predbožičnem času, so namreč močneje razvite sadike teloha, rastoče na prostem, ki jih, da bi pospešili nastavljanje popkov, vrtnarji prestavijo v nekaj stopinj toplejše prostore. Marsikdaj jim namerno odstranijo liste, da snežna belina cvetov pride lepše do izraza. Poleg črnega teloha z belimi cvetovi, ki je pri nas avtohton in je dobil ime po barvi korenike, so na vrtovih najpogostejši orientalski telohi s cvetovi drugih barv.

Podobno lahko dosežemo tudi sami: vrtni teloh izkopljemo in prestavimo v lonček, tega pa za nekaj časa v svetlo klet ali drug neogrevan prostor in kmalu bo začel nastavljati popke.


Pomembno

  • Če želimo imeti teloh na vrtu, ga ne izkopavamo v naravi (je zaščiten), temveč ga kupimo pri gojiteljih trajnic ali v cvetličarni ali vrtnariji. Izbiramo lahko med mnogimi kultivarji črnega (Helleborus niger) in orientalskega teloha (H. orientalis). Belo cvetoči so npr. 'Christmas carol', 'Dafine' ali 'Shining star'.
  • Če kupujemo teloh v prazničnem zimskem času, izberemo sadike, ki imajo dovolj velik, stabilen lonček, veliko nastavljenih popkov in so brez škodljivcev.
  • Tako v cvetličarni, kot doma mora biti prst okrog teloha ves čas vlažna, da ne ovene, vendar voda ne sme zastajati v okrasnem lončku.
  • Pri sadiki z rumenimi listi moramo pomisliti na škodljivce, pri pikastih listih pa na glivični bolezni botritis ali črno pegavost. Velja tudi pomisliti, da so gojitelji liste odstranili zaradi obolelosti in ne zato, da bi prišli cvetovi bolj do izraza.
  • Najbolje je, da posodo ali aranžma s telohi postavimo na zunanjo okensko polico, teraso ali pred vhodna vrata. Ko se temperature približajo ničli, ne zalivamo, saj rastlina v takih razmerah vode ne more izkoristiti. V hiši naj bo teloh čim dalj od ogreval, loček naj v okrasni posodi stoji na vlažni mivki. Kljub temu moramo vedeti, da bo v dnevni sobi predstavljal bolj kratkotrajen okras.
  • Teloh iz sezonske zasaditve presadimo na vrt na polsenčno mesto z vedno vlažno zemljo. Če bo v preveliki senci, bo cvetov manj.

Kombinacije

 V florističnih kombinacijah je teloh pogosto skupaj z mini ciklamami in božičnimi zvezdami, a moramo vedeti, da sta to cvetici, ki potrebujeta drugačne temperature. Lep kontrast temnim listom črnega teloha predstavlja tudi kalocefalus (Calocephalus brownii ’Silver’), »pajčevinasta« sivozelena strukturna rastlina, ki je v tem času v lončkih še vedno v ponudbi cvetličarjev, vendar tudi ta ne prenese temperatur pod 7 do 10°C, čeprav ohrani skoraj nespremenjen videz. Primernejše so kombinacije z resjem ali z golterijo, majhno zimzeleno grmovnico z rdečimi jagodami, ki pa je prezimno trdna. Seveda bodo telohi na prostem zadovoljni tudi z družbo prvih znanilcev pomladi, kakršni so zvončki.


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine