VIDEO: Pred obrezovanjem sadnega drevja – izognimo se napakam

18. 2. 2022 | Besedilo: Julijana Bavčar

obrezovanje drevja, sadno drevje, rez, obrezovanje, poganjki

Po ogledih prispevkov na naši spletni strani sklepamo, da se ljubiteljski sadjarji že pripravljate na rez sadnega drevja. Vendar je za večino sadnih vrst sredi februarja še prezgodaj. Preden se boste posvetili temu opravilu, preberite spodnje vrstice, da bi se izognili najpogostejšim napakam.

Čas rezi

Strokovnjaki priporočajo, da ljubiteljski sadjarji obrezujejo sadno drevje v času debeljenja brstov, da bodo laže ocenili, kateri poganjki bodo letos rodili. Nikoli naj ne začnejo obrezovati pred začetkom ali celo sredino marca. Izjema je trta, ki ji ustreza februarska rez, konec meseca pa bo primeren tudi za rez kivija.

Posledice prezgodnjega obrezovanja

S prezgodnjim obrezovanjem si nakopljemo več težav: odrežemo lahko preveč rodnih brstov; drevo bo spomladi hitro in bujno odgnalo, zraslo bo veliko močnih navpičnih poganjkov, ki ne bodo rodni in jih bomo morali redčiti; najusodnejša posledica prezgodnje rezi pa je zgodnejše cvetenje, kar poveča možnost spomladanskih pozeb. Spomnite se poznih spomladanskih ohladitev v zadnjih letih!

PREBERITE ŠE: REZ VELIKEGA OREHA IN FIGE

Ne režemo v mokrem vremenu

Nikoli ne režemo tik po dežju, ko so poganjki še mokri, niti pred dežjem. Režemo, ko je še vsaj tri dni napovedano suho vreme. Mokre rane od rezi na drevesu so idealno mesto za prenos najpogostejših glivičnih bolezni, ki ogrožajo sadno drevje.

Ne režemo preveč korenito

Splošni nasvet je, da lahko porežemo največ do tretjine krošnje rastline, raje manj. Če ima drevo nešteto navpičnih poganjkov, ki so zrastli lani, je verjetno, da smo ga že v preteklosti preveč obrezali. Drevesu moramo pustiti, da zasede svoj obseg (odvisno od vrste in sorte, zato se o predvideni končni velikosti pozanimajmo!). Pustimo mu en poganjek za vrh, če bomo vse odstranili, bo odgnalo številne navpične poganjke. Del poganjkov bomo lahko odrezali tudi poleti, z zeleno rezjo. Tipičen primer je češnja, ki jo močneje obrežemo po obiranju.


Ne prikrajšujmo vejic

Eno splošnejših pravil je, da ne prikrajšujemo lanskih poganjkov (ne odrežemo jih na sredini), ker se nam bodo obrasli v obliki metle. Če jih želimo odstraniti (večkrat tudi zato, ker so nam v napoto ali se nagibajo proti tlom, ne samo zaradi redčenja krošnje), jih izrežemo do dna, to je do tam, kjer izraščajo iz starejšega lesa. Prikrajšujemo le vrh drevesca v prvih letih, ko še vzgajamo obliko oz. nove etaže vej. Te namreč zrastejo od 20 do 25 cm pod mestom, kjer smo vrh prikrajšali.

Poganjkov ne prikrajšujemo (ne režemo v sredini), izrežemo jih do mesta, iz katerega izraščajo. Foto: nbiebach/Shutterstock

Pregosta krošnja

Ko izrezujemo odvečne poganjke, odstranimo pokončne, nenavadno debele lanske poganjke in tiste, ki so usmerjeni v notranjost krošnje, saj jo bodo senčili, jemali sonce plodovom in pripomogli k temu, da se bo v njej zadrževala vlaga.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE