V različnih deželah se je razvilo več načinov za razgrenjevanje oljk, večina jih temelji na predelovanju z vodo, različnimi koncentracijami slanice, natrijevega luga (NaOH) ali kombinacij teh postopkov. V Slovenski Istri so tradicionalno uporabljali dva načina, z izluževanjem v vodi in slanici ter izluževanje v lugu in fermentacija v slanici.
Kategorije oljčnega olja
Deviško oljčno olje – Pridobljeno je neposredno iz oljk zgolj z mehanskimi postopki.
Ekstra deviško oljčno olje – Deviško oljčno olje višje kategorije, pri katerem s senzoričnim ocenjevanjem v vonju in okusu niso odkrili nobenih napak.
Oljčno olje – Tako označena olja so mešanice rafiniranega in deviškega oljčnega olja v neopredeljenem deležu.
Rafinirano oljčno olje – Z rafiniranjem prečistijo deviška oljčna olja, ki so neprimerna za prehrano zaradi slabe kakovosti plodov, neprimernega skladiščenja plodov ali olja. Z rafiniranjem se izgubijo skoraj vse biološko pomembne snovi.
PREBERITE ŠE: Kako prepoznamo kakovostno oljčno olje
V nasprotju s tem pa morajo biti oljke, ki se obdelajo s soljo, popolnoma zrele. Oprane in posušene se zlagajo v posodo ali platneno vrečko izmenično z debelimi plastmi soli, ki iz njih potegne vodo z grenčinami. Iz posode vodo sproti odcejamo. Plodovi so užitni po najmanj mesecu ali nekaj mesecih v soli. Takrat se sperejo in suhi shranijo v oljčnem olju. Tako pripravljene oljke so izredno polnega okusa.
Za namizne oljke so primerne predvsem sorte, katerih plodovi so zelo mesnati oz. imajo majhno koščico - denimo ascolana tenera, santa caterina in štorta, pa tudi druge.
PREBERITE ŠE: Oljka na vrtu: Skromnemu drevesu godi tudi ljubiteljska roka