Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Te nasvete upoštevajte za zdravje vrta pozimi

Z upoštevanjem teh nasvetov lahko pozimi učinkovito zaščitite svoj vrt, hkrati pa se pripravite na uspešno spomladansko sezono.
FOTO: Andrew Fletcher/Shutterstock
FOTO: Andrew Fletcher/Shutterstock
E. N.
16. 11. 2024 | 07:50
16. 11. 2024 | 07:53
2:56

Skrb za vrt pozimi zahteva poseben pristop, saj rastline počivajo in se pripravljajo na novo rastno sezono. Čeprav je aktivnost na vrtu pozimi manjša, je to obdobje idealno za pripravo, zaščito rastlin in načrtovanje spomladanskih opravil. Spodaj naštevamo nekaj nasvetov, kako učinkovito poskrbeti za svoj vrt v hladnih mesecih.

Ne gnojite rastlin

Pozimi rastline večinoma mirujejo, zato gnojenje ni priporočljivo. Dodajanje hranil v tem času lahko poškoduje korenine in oslabi rastline, saj ne morejo učinkovito izkoristiti hranil. Rastlinam zagotovite zadnjo dozo gnojila v jeseni, najbolje z visokim deležem kalija, ki krepi korenine in jih ščiti pred mrazom. Naslednje gnojenje pa opravite šele ob začetku pomladi.

Zbirajte potaknjence

Zima je odličen čas za razmnoževanje rastlin z rezanjem potaknjencev, poleg tega pa je to tudi cenovno zelo ugoden način za razširitev vrta. Potaknjence vzemite pri rastlinah kot so vrtnice, sadne grmovnice ali listavci. Najboljši čas za rezanje je takoj po tem, ko rastline odvržejo liste, a še preden nastopi prva zmrzal.

image_alt
Tri opravila, ki jih morate na vrtu nujno postoriti pred prvo zmrzaljo

Previdno z vodo

Zalivanje je pozimi skoraj nepotrebno, saj tla zadržujejo vlago dlje časa. Prekomerno zalivanje lahko povzroči gnitje korenin. Preverite vlažnost tal in zalivajte le takrat, ko so tla resnično suha, predvsem pri zimzelenih rastlinah in tistih v loncih, ki so bolj izpostavljene sušenju, a nikar ne pretiravajte s količino.

Obrezovanje le nekaterih rastlin

Obrezovanje pozimi zahteva previdnost. Sveže rezane veje so namreč bolj občutljive na mraz, kljub temu pa je čas primeren za obrezovanje plezalk kot so na primer plezajoče vrtnice, ali za oblikovanje listnatih dreves. Prav tako lahko odstranite morebitne poškodovane ali obolele dele rastlin, da preprečite širjenje bolezni v prihodnje. 

Zimske padavine

Sneg in led lahko poškodujeta rastline, zato je pomembno, da ukrepate pravočasno. Sneg nežno odstranite s pomočjo metle, led pa pustite, da se naravno stopi. Poskus odstranjevanja ledu namreč lahko poškoduje rastlino. Tudi pri uporabi soli za taljenje ledu bodite previdni, saj lahko sol škoduje koreninam in zmanjša kakovost tal.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine