Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Vlada regulacije cen elektrike ne bo podaljšala - kaj lahko pričakujemo?

Marca se obeta občutna podražitev električne energije zaradi prenehanja regulacije cen, pri čemer minister Kumer poziva dobavitelje k znižanju cen, hkrati pa predlaga le polovično plačilo prispevka za OVE in SPTE.
Po objavljenih rednih cenikih dobaviteljev so trenutno cene približno dvakrat tolikšne kot po vladni regulaciji, po kateri je za enotno tarifo regulirana cena 77 evrov na megavatno uro brez DDV. Foto: Črt Piksi 
Po objavljenih rednih cenikih dobaviteljev so trenutno cene približno dvakrat tolikšne kot po vladni regulaciji, po kateri je za enotno tarifo regulirana cena 77 evrov na megavatno uro brez DDV. Foto: Črt Piksi 
K. Ž./STA
11. 2. 2025 | 15:53
11. 2. 2025 | 15:54
3:55

Kot smo pred dnevi že poročali, po znižanju omrežnin za januar in februar, marca lahko pričakujemo občutno višje položnice za električno energijo, saj preneha veljati vladna uredba o regulaciji cen električne energije za gospodinjstva, ki je omejevala podražitve. Vlada je zdaj že napovedala, da regulacije cene elektrike ne namerava podaljšati, prav tako ne oprostitve plačevanja prispevka OVE in SPTE. Bo pa minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer predlagal, da se višina slednjega z marcem določi le v polovični višini. Obenem je Kumer v pogovoru za portal Žurnal24 dobavitelje pozval, naj znižajo cene.

image_alt
Znižanje omrežnine za januar in februar: Pirova zmaga za odjemalce električne energije?

Konec regulacije in vpliv na cene

Cena električne energije za gospodinjstva je bila ponovno regulirana od novembra lani, kar se je pokrivalo z zimsko sezono omrežnine. Ta ukrep poteče konec februarja, kar pomeni, da se bodo cene elektrike v marcu oblikovale prosto na trgu. Pred regulacijo je bila cena omejena za 90 % porabljene elektrike, medtem ko so dobavitelji preostalih 10 % zaračunali po tržnih cenah.

"Od dobaviteljev pričakujem, da bodo cene takšne, da bo račun za povprečnega odjemalca približno 70 evrov. Preden smo šli v zimo, je bil povprečni mesečni račun za povprečnega odjemalca približno 67 evrov," je dejal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Foto: Leon Vidic/Delo 
Minister Kumer je pozval vse dobavitelje v Sloveniji, naj znižajo cene in jih prilagodijo realnim tržnim razmeram. Opozoril je, da so bile veleprodajne cene lani nižje, kar bi moralo odražati tudi končne cene za potrošnike.

Pričakovana višina računov

Po objavljenih rednih cenikih dobaviteljev so trenutno cene približno dvakrat tolikšne kot po vladni regulaciji, po kateri je za enotno tarifo regulirana cena 77 evrov na megavatno uro brez DDV. Po koncu regulacije bodo cene, glede na trenutne cenike dobaviteljev, predvidoma dvakrat višje. Kumer kljub temu pričakuje, da bodo dobavitelji znižali svoje cene in da bo povprečen mesečni račun za gospodinjstva okoli 70 evrov, kar je primerljivo s predzimskimi obdobji.

Spremembe pri prispevku OVE in SPTE

Vlada ne bo podaljšala uredbe, ki je do konca februarja končne odjemalce oprostila plačila prispevka za OVE in SPTE. Minister Kumer bo predlagal, da se s pričetkom marca uvede polovično plačilo tega prispevka, kar naj bi skupaj z nižjo sezonsko omrežnino omililo učinek povišanja cen.

image_alt
Bojan Žnidaršič: Kako optimizirati stroške ogrevanja, ki predstavljajo kar 80 % vseh stroškov gospodinjstva (VIDEO)

Kratkoročni ukrepi za ublažitev rasti stroškov

Državni zbor je sprejel zakon o nujnih ukrepih za omilitev posledic visokih omrežnin, ki gospodinjstvom za dva meseca prinaša nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Minister Kumer ta ukrep vidi kot kratkotrajno rešitev, ki ne posega v sistem, ampak zgolj blaži trenutne finančne obremenitve potrošnikov.

Kaj lahko storijo potrošniki?

Ker se cene električne energije oblikujejo glede na tržne razmere, je priporočljivo, da gospodinjstva preverijo ponudbe različnih dobaviteljev in poiščejo najugodnejšo opcijo. Prav tako lahko z učinkovito rabo energije zmanjšajo svoje stroške. V prihodnjih tednih bo ključno spremljati odločitve vlade in ravnanje dobaviteljev, saj bo to vplivalo na dejansko višino položnic v marcu in prihodnjih mesecih.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine