Problem
Zakonca želita po odselitvi otrok hčerino sobo, veliko 13 kvadratnih metrov, spremeniti v večnamenski prostor, ki bo obenem knjižnica, pisarna, dnevna soba in soba za goste. Po mnogih letih se je v njunem domu znašlo veliko knjig, ki bi jih rada zbrala na enem mestu, zato potrebujeta ustrezno knjižno omaro in prijeten prostor za branje. Prostor bo namenjen tudi njunim bližnjim v času obiska, zato mora omogočati igro, gledanje televizije, pa tudi ležišče, na katerem bodo obiskovalci lahko prespali. Prav bi jim prišla še dodaten televizor in manjši kotiček za hišno pisarno z računalnikom in tiskalnikom.
Rešitev
Nekdanjo otroško sobo smo spremenili v družabni prostor, ki združuje več funkcijsko raznolikih kotičkov. V najnižjem delu, kjer ni stojne višine, smo organizirali prostor za druženje, poležavanje, igro, branje, poslušanje glasbe, gledanje televizije pa tudi za spanje.
Vse to nam omogoča udobna modularna zofa, ki zavzema precejšen del tal in jo zaradi velikosti lahko hkrati uporablja več ljudi. Posamezne module je mogoče premikati in sestavljati tako, da ustrezajo trenutnim potrebam in dobivajo vedno nove funkcije. Večja zofa ponuja tudi več ležišč otrokom in vnukom, ki bodo občasno prespali pri babici in dedku. Za njo se po celotni dolžini raztezajo knjižne police. Zgornji del je odprt in namenjen vsakodnevnemu čtivu, pod odprtimi policami pa je zaprt del, ki je prav tako namenjen hrambi knjig, hkrati pa deluje kot naslon zofe. V višjem delu sobe, tik za vrati, smo predvideli visoko knjižno omaro, skozi katero steče dolga mizna plošča. Tu je dovolj prostora za računalnik in tiskalnik, pa tudi za veliko zalogo nepopisanega papirja, barvic in flomastrov za najmlajše ustvarjalce.
!!galerija!!
Zastavite nam vprašanje
V svetovalni rubriki Arhitekturni izziv arhitekti iz ekipe Celovito predlagajo rešitev za preureditev izbranega prostora. Enkrat na mesec iščejo rešitve za vaše prostorske zadrege in odgovarjajo na vprašanja o izbiri ter postavitvi pohištva in opreme. Opišite nam svoje želje, priložite tloris z merami prostora, vrisanimi inštalacijami in fotografijo trenutnega stanja, veliko najmanj 3 MB. Ne pozabite pripisati svojega imena, priimka, točnega naslova, telefonske številke in po možnosti elektronskega naslova. Pišite nam na Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, ali po elektronski pošti na deloindom@delo.si, v obeh primerih pripišite Arhitekturni izziv.