Svetloba ima pomembno vlogo na vseh področjih našega življenja in prav to vlogo, ki jo ima v znanosti, kulturi, umetnosti, izobraževanju, medicini in drugih področjih želijo obeležiti z dnevom svetlobe. 16. maj pa so izbrali zato, ker je na ta dan leta 1960 inženir Theodore Maiman v raziskovalnem laboratoriju Hughes v ameriški zvezni državi Kaliforniji predstavil prvi laser. Od takrat je tehnologija stimuliranega in ojačanega svetlobnega sevanja omogočila številne naprave, ki so v marsičem spremenile način življenja množic.
Festival Svetlobna gverila
Mednarodni dan svetlobe bodo nocoj v Ljubljani, kjer do 16. junija poteka festival Svetlobna gverila, zaznamovali z dvema dogodkoma. Na ploščadi pri Cankarjevem domu bo ob 21.30 interaktivna projekcija z naslovom Vzporedni svet, ki sta jo pripravili Metka Mikuletič in Nuša Jurkovič. Fasada Cankarjevega doma se bo spremenila v posebno barvno kuliso.
"Gledalci s pomočjo vsakovrstnih motivov in form oblikujejo lastne vizualne pripovedi: tako nastaja gledališče obarvanih senc. Dodaten element postavitve tvorijo mimoidoči oziroma obiskovalci sami, ki se znajdejo med izvorom svetlobe in stene s projekcijami, ter tako instalaciji z lastnimi silhuetami dodajo moment živosti in nepredvidljivosti. Avtorici sta z Vzporednim svetom skušali ustvariti bližnjico do neke druge dimenzije, do prostora, kjer si lahko sami zarišemo svoje male svetove, kjer čas teče drugače, kjer je trenutek znosnejši, lepši, bolj barvit," so zapisali organizatorji festivala Svetlobna gverila Forum Ljubljana.
Na glavni tržnici v Ljubljani prav tako ob 21.30 pa bo video projekcija avtorice Mojce Zlokarnik Mesto in barva, in sicer na fasado Mahrove hiše. "Za omenjeni projekt je značilen prehod iz statične v gibljivo sliko: izhodišče monumentalne projekcije so avtoričina slikarska in grafična dela, ki jih je pretvorila v dinamično video zanko. Kot pravi avtorica, se njen projekt navezuje na knjigo Nevidna mesta Itala Calvina, le da gre v njenem primeru za barvo kot tisti osrednji element, ki sproža vživetja in doživetja," so še zapisali organizatorji.
V ospredju pomen barv
Osrednja tema letošnje 12. izvedbe festivala so barve: vloga in pomen barv v kontekstu sodobne umetnosti. Številne svetlobne instalacije, objekti in projekcije, ki jih bo do 16. junija 2018 mogoče videti na ljubljanskih ulicah in trgih, ob tem pa še na dveh galerijskih postavitvah, bodo raziskovali bogato simboliko in izraznost barv, pa tudi njihove optično-fizikalne značilnosti ter njihovo vlogo pri doseganju različnih vizualnih učinkov. "Barve so informacije, ki omogočajo orientacijo v svetu in z njimi je ta običajno videti privlačnejši in lepši. Barve so pomemben element tako v umetnosti kot tudi v vsakdanjem življenju, saj vplivajo na človekovo percepcijo sveta kot tudi na njegova čustvena stanja. Na festivalu predstavljeni projekti tako tematizirajo različne vidike barv in se podajajo v igriva raziskovanja barvnih učinkov, s čimer ustvarjajo presunljive in estetsko dovršene ambientalne kompozicije," pravijo organizatorji festivala.
Festival Svetlobna gverila, ki v Ljubljani poteka od leta 2006, je namenjen predstavljanju umetniških stvaritev, katerih izraznost temelji na svetlobi. Cilj festivala je tudi s svetlobnimi objekti, instalacijami in projekcijami ustvariti drugačno podobo mesta in približati sodobno umetnost širši javnosti. S festivalom, kot še pravijo organizatorji, opozarjajo na vlogo umetnosti v vsakdanjem življenju kot tudi na vlogo, ki bi jo moral imeti umetnik v sooblikovanju javnega prostora. Poleg predstavljanja aktualnih projektov iz mednarodnega prostora je cilj festivala tudi spodbujanje domačih avtorjev pri produkciji novih umetniških del, ustvarjenih posebej za naš festival.