Najbolj inventivnim razstavljavcem oziroma njihovim izdelkom in storitvam so Celjski sejem, Mestna občina Celje (MOC) in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) podelili sejemska priznanja in nagrade. Organizator je podelil osem priznanj (dve zlati, srebrni in bronasti ter dve posebni priznanji), MOC tri občinska in eno posebno priznanje, OZS pa tri zlate, štiri srebrne in šest bronastih cehov ter eno posebno priznanje. V nadaljevanju namenjamo nekaj pozornosti nagrajenim izdelkom s področja gradnje, varčne rabe energije, obnovljivih virov energije in ekološkim izdelkom.
Podjetje AJM okna-vrata-senčila iz Pesnice pri Mariboru je dobilo posebno priznanje Celjskega sejma za okno AJM 8000 Energeto, ki dosega odlične toploizolativne lastnosti in omogoča več vpada svetlobe v prostor, izdelano pa je iz okolju prijaznih in razgradljivih materialov. Zlato priznanje je organizator podelil podjetju MIK iz Celja za sistem prezračevanja Mikrovent in energijsko okno. Energijsko učinkovit in higiensko neoporečen sistem omogoča izmenjavo zraka in zagotavlja kakovostno bivalno okolje, izdelan pa je iz materialov, ki jih je mogoče reciklirati. Srebrni priznanji sta dobili podjetji Lestetik iz Velike Loke za posteljo Sleep fit, ki združuje fitnes napravo in spalni element, ter Okna Kli Logatec za inteligentno okno KLI in okno iz pvc Kli 88 Plus. Okna so premazana s premazi na vodni osnovi, tehnologija premazovanja pa omogoča vnovično uporabo laka in varčevanje pri porabi tehnološke vode.
Strokovna komisija MOC je nagradila fermentacijsko posodo Organko podjetja Plastika Skaza iz Velenja, v kateri zbiramo organske odpadke iz gospodinjstva in s tem ustvarjamo fermentirano kompostno maso kar v domači kuhinji. Izdelana je iz reciklirane plastike in omogoča ločevanje odpadkov brez smradu in neprijetnih vonjav. Eden izmed dobitnikov zlatega ceha je podjetje Bisol iz Prebolda. OZS je nagradila njegov fotonapetostni modul in nosilno konstrukcijo, ki je plod domačega znanja. Srebrni ceh je za prezračevalni sistem MIKrovent, ki ga je mogoče vgraditi tudi naknadno, dobilo podjetje MIK.
Na naslednjih straneh smo zbrali nekaj vtisov in utrinkov z letošnjega sejma. Tri strokovnjake in dva graditelja smo prosili, da iz ponudbe izberejo izdelke oziroma storitve, ki so iz tega ali onega razloga pritegnili njihovo pozornost.
Izbor Eda Bahča, projektanta strojnih inštalacij za družinske hiše in večje poslovne ter druge objekte, je temeljil na domačem znanju in inventivnosti, upošteval pa je tudi izdelke iz tujine, ki bistveno vplivajo na manjšo rabo energije.
Arhitekt Nande Korpnik, ki snuje zanimive družinske in poslovne stavbe, je med sejemsko ponudbo iskal izdelke in materiale, ki omogočajo kakovostno, energijsko varčno gradnjo, samograditeljstvo, so cenovno dostopni ali pa dajejo hiši prav poseben pečat.
Franc Šporn, svetovalec v energijsko svetovalnih pisarnah v Celju in Žalcu, je med številnimi razstavljavci na sejmu dal prednost tistim, ki so imeli v ponudbi izdelke iz naravnih materialov, največ njegove pozornosti pa so pritegnili izdelki, ki so plod domačega znanja.
Na sejem smo povabili tudi dva graditelja – oba imata hišo že pod streho, vse drugo je še bolj ali manj v surovem stanju. Miha Štrajhar iz Braslovč je v svoj izbor uvrščal predvsem lokalne ponudnike, Sašo Kastelic iz Trebnjega pa so najbolj zanimali izdelki, za katere je mogoče pridobiti sredstva Eko sklada.
Delo in dom, 15. september 2010